Slovenija

Potrditve udeležbe Tadića in Thacija še ni

Ljubljana, 17. 03. 2010 13.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Še vedno ni znano, ali se bosta konference o Zahodnem Balkanu udeležila tudi voditelja Srbije in Kosova. MZZ je sporočil, da bo konferenca potekala tudi v primeru neudeležbe srbskih predstavnikov.

Srečanje Pahorja, Tadića in Kosorjeve je bilo po Pahorjevih besedah ključno za konferenco o Zahodnem Balkanu.
Srečanje Pahorja, Tadića in Kosorjeve je bilo po Pahorjevih besedah ključno za konferenco o Zahodnem Balkanu. FOTO: Jani Dolinšek
Zunanji minister Samuel Žbogar je v parlamentarnem odboru za zunanjo politiko (OZP) na današnji seji odbora med drugim odgovarjal na vprašanja o konferenci o Zahodnem Balkanu. Povedal je, da še potekajo usklajevanja glede udeležbe na konferenci in sklepne deklaracije srečanja, napovedanega za soboto na Brdu pri Kranju.

"Iz regije imamo večino potrditev, ne pa še vseh," je Žbogar odgovoril na vprašanje o udeležbi voditeljev iz regije na konferenci. Dodal je, da še usklajujejo vprašanje udeležbe Kosova in Srbije zaradi problema statusa Kosova na srečanju.

"Glede Kosova in Srbije si zaenkrat prizadevamo, da bi oba sodelovala na konferenci," je zatrdil. V usklajevanju je po besedah ministra tudi sklepna deklaracija srečanja.
"Konferenca bo poslala svež nov veter iz regije v EU," je poudaril minister. Menil je še, da srečanje kaže na krepitev ugleda in vloge Slovenije v regiji.

Po besedah Žbogarja je namen konference, da se prvič sestanejo voditelji držav Zahodnega Balkana in Evropski uniji pošljejo sporočilo. Najpomembnejše sporočilo konference bi po mnenju ministra bilo, da so države regije sposobne priti skupaj in se pogovarjati o svoji evropski prihodnosti, da voditelji verjamejo v evropsko prihodnost in so za to pripravljeni na reforme.

Voditelji držav regije bi po besedah Žbogarja na konferenci tudi sporočili, da so pripravljeni na vnovično povezovanje regije in da so pripravljeni reševati dvostranska vprašanja. Ne nazadnje pa je pomembno sporočilo tudi, da srečanje skupaj organizirata Slovenija in Hrvaška.

V odgovoru na vprašanje poslanke SD Darje Lavtižar Bebler je Žbogar še dejal, da je bil odziv na konferenco v mednarodni skupnosti pozitiven. To dokazuje tudi udeležba predstavnikov mednarodne skupnosti na srečanju. Na Brdo pri Kranju naj bi tako prišli predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy, španski zunanji minister Miguel Angel Moratinos kot predstavnik predsedujoče EU Španije ter evropski komisar za širitev Štefan Füle. Konferenco je po besedah Žbogarja podprla tudi visoka zunanja predstavnica Unije Catherine Ashton.

Žbogar pravi, da ugled Slovenije ni upadel.
Žbogar pravi, da ugled Slovenije ni upadel. FOTO: Reuters

Žbogar: Ugled Slovenije se ni zmanjšal

Minister je sicer na današnji seji odgovarjal tudi na druga vprašanja poslancev. Jožef Jerovšek (SDS) je menil, da se je ugled Slovenije v svetu v zadnjem času zelo zmanjšal in da je zunanja politika zdaj manj uspešna kot nekoč, s čimer se Žbogar ni strinjal. Kot je dejal, je sam z aktivnostmi, ugledom in zunanjepolitičnimi uspehi Slovenije zadovoljen. Med uspehi je minister omenil dejstvo, da je Slovenija dobila sedež Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer), ter konferenco o Zahodnem Balkanu, Slovenija pa si po njegovih besedah krepi ugled tudi z gospodarsko diplomacijo.

Jerovšek je ministra tudi vprašal, ali je zmanjšanje sredstev za manjšino v Avstriji vplivalo na uspešnost njegovega torkovega obiska v tej državi. Žbogar je svoj obisk na Dunaju ocenil kot uspešen. Poslancu je še pojasnil, da je vlada sredstva zmanjšala le političnim organizacijam manjšine, ob tem pa so skupna sredstva za manjšino ostala enaka. O manjšini v Avstriji bosta sicer danes na skupni seji za zaprtimi vrati razpravljala OZP in komisija DZ za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu.

Franco Juri (Zares) je spraševal, ali ima vlada stališče o ustanovitvi evromediteranske banke. Žbogar je odgovoril, da je treba po mnenju zunanjega ministrstva to pobudo podpreti, a je treba razviti tudi vse s tem povezane elemente. Dejal je še, da bo o tem predlagal razpravo na vladi.

Evropski komisar Štefan Füle
Evropski komisar Štefan Füle FOTO: Reuters

Poziv evropskega komisarja k udeležbi na konferenci

Evropski komisar za širitev Štefan Füle je v Beogradu izjavil, da ima konferenca o Zahodnem Balkanu, ki bo v soboto potekala na Brdu pri Kranju, "pravi paket sporočil", zato bi morali na njej sodelovati vsi regionalni dejavniki. "V pogovorih tukaj smo poudarili, da se mora uspeh teh prizadevanj pokriti s tem, da bodo vsi dejavniki za to mizo. Gre za regionalno sodelovanje in na konferenci morajo biti zastopani predstavniki vseh držav regije," je komisar povedal po srečanju s srbskim premierjem Mirkom Cvetkovićem. Slednji pa je po pogovorih dejal: "Izhajajoč iz tega, da mora biti nastop statusno nevtralen, sva skupaj zaključila, da je treba iskati ustrezno tehnično rešitev."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bron
17. 03. 2010 15.23
A NIMAJO DOVOLJ PROSTORA ZA KORZO , DA MORAJO HODIT V SLOVENIJO SAJ STARI PA ŠE STAREJŠI KOMUNAJZARJI SE PAJDAŠAJO .SLOVENIJA EVROPSKA DRŽAVA PA SE ŠE KAR NAPREJ PAJDAŠA Z BALKANOM.
LaStellaRossa
17. 03. 2010 15.22
w_sharky 17.03.2010, 14:37 Me zanima kako boš pisal, ko bo Piran "mednarodno priznano hrvaško obmorsko mesto" ! Glede na to, da ti je Žbogar "boljši".
majlo5
17. 03. 2010 15.12
Ste me brisali a?me zanima kaj ni res v mojem textu.Vas boli resnica.Naj napišem še enkrat, da so Srbi bratje .Kar res so, pa lepi so, dosti partizanov so imeli ,da so pomagali osvobodit mojo primorsko, do Trsta so prišli. Vi se pa bratite z albanci uničujete primorsko gospodarstvo. Kaj je zdaj lepše napisno demokratično uredništvo.
wsharky
17. 03. 2010 14.37
... kosovo je mednarodno priznana samostojna drzava...
vinadap
17. 03. 2010 14.34
nerazzuri - zastopim vašo užaljenost glede izgube Kosova,vendar pa vedi,da smo tudi Slovenci ogromno teritorija izgubili izpred predpretekle zgodovine. Današnjo avstrijsko Koroško,Furlanijo julijsko krajino,pa še del Istre,torej ogromno več kot vi.
wsharky
17. 03. 2010 14.11
... slovenska zunajna politika je tako kvalitetna kot je kvaliteten njen najsibkejsi clen dimsi rupsi...
LaStellaRossa
17. 03. 2010 13.56
1244 je rezolucija, ki URADNO opredeljuje status Kosmeta !
LaStellaRossa
17. 03. 2010 13.51
Uživa pa Slovenija zelo "velik" ugled v Evropi in svetu. Ne spoštuje LASTNIH zakonov in SKLEPOV. Ne spoštuje sklepov in odločb EVROPSKE KOMISIJE ! Slovenija = res VERODOSTOJEN PARTNER.
LaStellaRossa
17. 03. 2010 13.48
In je tudi ne bo. Potrditve namreč ! Kosovskim albancem je potrebno pomagati, da bi si bili sami sposobni ustvariti spodobno prihodnjost. Ampak SAMI. In seveda ne na račun ozemeljske suverenosti republike Srbije in ne na račun Kosovskih Srbov. Več od avtonomije in manj kot samostojnost je edina sprejemljiva rešitev problema. In seveda rešitev, ki bo pripeljala do priznanja Španije in vstopa kosmeta v EU integracije. Za vstop je potrebno PRIZNANJE vseh članic, kar pa Španija (le ena izmed) ne priznava. Tadić je lepo povedal. LAHKO a pod nazivom in v skladu z ZADNJO veljavno resolucijo UN ! Lažni prijatelji & bratje, ki to niso...pač pa "partnerji po potrebi", saj je Srpski trg zanimiv za Hrvate in Slovence... Če pa damo zadevo na nivo običajnih ljudi pa je 80% vseh ne glede na narodnost POZITIVNIH !
vinadap
17. 03. 2010 13.47
In kdo so to lažni prijatelji ?