V Sloveniji, natančneje v štajerski regiji, so včeraj zvečer potrdili tri nove primere ošpic. Vsi trije okuženi naj bi bili po naših podatkih državljani Slovenije, ki pa so pred kratkim potovali na območje Bosne in Hercegovine.
Več informacij o njihovem zdravstvenem stanju, ali gre za otroke ali odrasle ter o njihovem cepilnem statusu za zdaj še ni znanih.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) že kontaktirajo vse morebitne osebe, ki so bile v stiku z okuženimi.
A skupno smo v Sloveniji v prvih petih mesecih tega leta zabeležili že kar 12 primerov ošpic, nazadnje zgolj pred nekaj dnevi, ko je v javnost prišla novica, da je za to izjemno nalezljivo boleznijo zbolel zaposleni na RTV Slovenija ter še ena oseba iz obalne regije.
Kampanja proti cepljenju in upad precepljenosti
V Sloveniji smo že leta 1968 uvedli obvezno cepljenje proti ošpicam, ki so bile v letih pred tem najpogostejša nalezljiva bolezen. Po uvedbi obveznega cepljenje je število primerov močno upadlo, zadnjo epidemijo smo zabeležili v letih 1994–1995.
In če so primeri ošpic v letih za tem veljali za izjemno redke in posamezne primere, stopnja precepljenosti v zadnjih letih upada, predvsem zaradi strahu staršev pred morebitnimi stranskimi učinki in vse močnejšega gibanja proti cepljenju, ki pa v veliki meri temelji tudi na širjenju nepotrjenih informacij, ki se širijo po spletu in družbenih omrežjih, zaradi česar sta se spletna velikana Facebook in Youtube odločila, da ne bosta več dovoljevala reklamiranja proti cepljenju.
Ošpice so tako v strmem porastu, ne samo v Sloveniji, temveč po vsem svetu. Rekordno število primerov beležijo v ZDA, kjer se starši lahko odločijo, da ne cepijo svojih otrok tudi zgolj iz verskih razlogov. Vse več primerov beležijo v državah, kjer stopnja precepljenosti pada, v Italiji, Ukrajini, na Balkanu.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pa je aprila tega leta znova opozorila, da se je število primerov ošpic v prvih treh mesecih tega leta na svetovni ravni povišalo za kar 300 odstotkov. Podatki za Evropo pa kažejo, da se je število okuženih med letoma 2017 in 2018 potrojilo.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.