Poslanci državnega zbora so na današnjem tajnem glasovanju izmed petih ustavnih sodnikov, ki jim jih je v potrditev predlagal predsednik države Janez Drnovšek, za novega ustavnega sodnika potrdili zgolj Miroslava Mozetiča, ki je tudi že prisegel pred državnim zborom. Preostali štirje kandidati - Jadranka Sovdat, Mile Dolenc, Dunja Jadek Pensa in Kristina Ožbolt - niso dobili predpisane večinske podpore vseh poslancev.
Za Mozetiča je na glasovanju, to je potekalo za vsakega kandidata posebej, glasovalo 51 poslancev, proti pa jih je bilo 18. Za Sovdatovo je glasovalo 34 poslancev, proti jih je bilo 29. Kandidaturo Dolenca je podprlo 32 poslancev, proti jih je bilo 35. Kandidaturo Pensove je podprlo 26 poslancev, proti pa jih je bilo 40. Ožboltovo je podprlo 34 poslancev, proti pa jih je bilo 34.
Poslanci predstavili stališča
Še pred glasovanjem so imele sicer poslanske skupine in poslanci možnost predstaviti svoja stališča do predlaganih kandidatov. To so izkoristili v poslanskih skupinah SDS, SD, LDS in Zares. Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je ocenil, da je imel predsednik na razpolago bistveno več maneverskega prostora, kot ga je dejansko izkoristil. "V poslanski skupini menimo, da iz prispelih kandidatur ni izbral najboljše prijavljene kandidate. Menimo, da bi bilo primerno, če bi tudi tokrat ostal zvest svoji tradiciji in se malo ozrl za še drugimi kandidati," je dejal Tanko.
Po besedah predstavnika poslanske skupine SD Dušana Kumra, so v poslanski skupini SD s predlaganimi kandidati zadovoljni, še bolj pa bi bili zadovoljni, "če bi bili med prijavljenimi kandidati tudi kakšen kandidat iz univerzitetnih akademskih vrst". "
Jože Školč je v imenu poslanske skupine LDS izrazil upanje, da se na glasovanju ne bo pokazalo, da živimo v letu 1945, "ko imajo možnosti samo tisti, ki so naši, ne pa tudi tisti, ki so dobri". "To pa ne pomeni, da mislimo, da so vaši slabi, zato tudi nismo imeli pomislekov do nobene od kandidatur," je dejal Školč. Dodal je še, da bi si tudi sami na seznamu želeli videti še kakšno drugo ime, vendar bodo kandidate vseeno podprli.
Majda Širca je v imenu poslanske skupine Zares povedala, da je Drnovškov predlog dober in uravnotežen in napovedala, da ga bodo v poslanski skupini podprli.
Merilo je bila strokovnost
Na koncu razprave se je oglasila tudi Drnovškova svetovalka Magdalena Tovornik in pojasnila način, po katerem se je predsednik odločal pri izbiri. Po njenih besedah je pri predsednikovi izbiri prevladalo predvsem merilo strokovnosti. "Pogled na kandidate pokaže, da imajo že vsi kandidati skoraj 30 let izkušenj na pomembnih položajih in da njihova strokovnost seže na različna področja. Ob tem se boste spomnili razmišljanj predsednika ustavnega sodišča Janeza Čebulja, ki je velikokrat poudaril, da je treba biti pri izbiri pozoren na to, da bodo kandidati kos reševanju primerov z različnih področij," je dejala Tovornika. Po njenih besedah je predsednik pri izbiri posebej pazil tudi na to, da bi na ustavnem sodišču ohranil trenutno enakomerno zastopanost obeh spolov, kar naj bi zdajšnji predlog tudi omogočal.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.