Odlok določa, da bodo roki za opravila, potrebna za izvedbo referenduma, začeli teči 31. maja, glasovanje na referendumu pa bo 4. julija. Referendumsko vprašanje se bo glasilo: "Ali ste za to, da se uveljavi Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o vodah (ZV-1G), ki ga je sprejel Državni zbor na seji dne 31. marca 2021?"
'Datum je sprejemljiv, ni pa dober'
Predstavnika vlagateljev pobude za referendum Miha Stegel iz civilne iniciative Danes in predstavnica gibanja Za pitno vodo Alenka Kreč Bricelj sta se strinjala z datumom izvedbe referenduma, čeprav sta oba opozorila, da gre tu za najboljšo možnost med slabimi. Kot je dejal Stegel, je datum "glede na vse okoliščine sprejemljiv, ni pa dober".

Ponovil je, da je novela nepremišljena, da je bila sprejeta na hitro, brez sodelovanja strokovne javnosti ter kljub opozorilom okoljevarstvenikov in vseh drugih, vključno z varuhom človekovih pravic. Izrazil je obžalovanje, da si vlada ni vzela časa. "Močno pa verjamem, da bomo v obravnavi, ki sledi, ovrgli vsak argument ministrstva za okolje in prostor," je še dejal.
V času do izvedbe referenduma bo po besedah Stegla lahko prišlo do nujno potrebne javne razprave o noveli zakona o vodah, ki je pred tem ni bilo. Opozoril je tudi na poskuse diskreditacije in politiziranja referenduma. "Žal se nekateri obnašajo, kot da je referendum nek ekstremizem. Referendum pomeni razumsko varovalko širše javnosti," je dejal.
Kreč Bricljeva je med razpravo poudarila, da se bo široka koalicija zavzela in zagnala široko pobudo za to, da ta referendum uspe ne glede na datum referenduma.
S predlaganim datumom izvedbe referenduma soglašajo tudi na ministrstvu za okolje in prostor, je dejala državna sekretarka Metka Gorišek. Po besedah predstavnice zakonodajno-pravne službe državnega zbora Katarine Kralj je bila zahteva za referendum vložena pravočasno in skladno z zakonom.
Vučko: Tehnično napako je treba čim prej odpraviti, sodelovanje na referendumu je temeljna pravica vseh
Svojo naklonjenost odloku pa so v razpravi potrdili tudi poslanci Dejan Židan (SD), Andrej Rajh (SAB), Nataša Sukič (Levica) in Rudi Medved (LMŠ). Je pa slednji pri tem opozoril na težavo zaradi bližine datuma referenduma. Pri sprejemanju zakona o določitvi volilnih enot in posledičnem spreminjanju meja volilnih okrajev je namreč prišlo do težave, zaradi katere je bilo sedem naselij izbrisanih oziroma jih ni bilo navedenih v prilogi zakona. Podpornike sprememb meja volilnih okrajev in ministrstvo za javno upravo je pri tem pozval, naj zadevo čim prej uredijo, da nato ne bo težav z legitimnostjo referenduma o noveli zakona o vodah.
Po besedah direktorja Državne volilne komisije Dušana Vučka je komisija s to problematiko seznanjena. Kot je pojasnil, je sedem naselij in s tem 811 volivcev iz sistema izpadlo zaradi tehnične napake. Poslanke in poslance je pozval, naj stopijo volivcem naproti in tehnično napako z novelo zakona čim prej odpravijo. "Gre namreč za vprašanje, ki ne bi smelo biti predmet političnega prerekanja, saj je sodelovanje na referendumu temeljna pravica vseh," je dejal Vučko.
Če te težave ne bo odpravil državni zbor, bo morala v zadevo poseči državna volilna komisija, pri čemer pa da ne ve, kakšna bo njena odločitev. Po njegovem mnenju je sicer dovolj časa, da državni zbor po nujnem postopku odpravi napako. "Če zdaj tega ne rešimo, pa pričakujem, da bo večja volja za to, ko bomo prišli do parlamentarnih volitev. Pri tem pa gre tudi za vas," je dejal.
Vučko je v razpravi politične stranke pozval, naj že zdaj pristopijo k novačenju članov za volilne odbore. Kot je dejal, bo volilna komisija poskrbela za maske in razkužila ter ostale zaščitne ukrepe, a to ne bo nič pomagalo, če ne bodo imeli več kot 18.000 ljudi, ki bodo na voliščih opravljali svoje delo in poskrbeli za pluralno sestavo volilnih odborov. Datum 4. julij je po njegovi oceni sicer optimalen.
Predlagani odlok je bil na odboru sprejet soglasno, s 17 glasovi za in nobenim proti. Predlog odloka bodo tako posredovali v obravnavo državnemu zboru, ki bo o razpisu referenduma odločal na izredni seji v torek.

KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.