Pogodba bo zdaj posredovana v končno potrditev desetim državam kandidatkam, prav tako pa tudi Evropski komisiji in parlamentu. Skladno z načrti bo komisija svoje mnenje o pogodbi sprejela 19. februarja, dan kasneje pa bo stekel daljši postopek potrjevanja pogodbe v parlamentu. Poslanci naj bi končno soglasje k dokumentu dali 9. aprila, 14. aprila pa bo pogodba dobila še dokončno zeleno luč s strani zunanjih ministrov petnajsterice.
Coreper je ugodil petim dodatnim zahtevam
Odbor stalnih predstavnikov držav članic pri Evropski uniji (coreper) je "z omejenim učinkom" ugodil dvema zahtevama s strani Češke, po eni pa s strani Estonije, Slovaške in Malte. V primeru Litve je "popravil dve tipkarski napaki" oziroma konkreten zapis, v primeru treh držav, tudi Slovenije, pa svoje predhodno stališče. Tako bodo v primeru Slovenije druge države članice lahko prepovedale uvoz farmacevtskih izdelkov, dokler ne bodo registrirani skladno s pravnim redom EU.
Hkrati so se veleposlaniki tudi strinjali, da se k pogodbi doda 38 različnih, večinoma enostranskih deklaracij prihodnjih članic, k njim pa bo dodana skupna krovna izjava petnajsterice, da se vsebine teh deklaracij ne da interpetirati ali izvajati v nasprotju z obveznostmi, ki jih bodo novinke sprejele s pristopno pogodbo.
Kar nekaj deklaracij je povezanih s Slovenijo
Na zahtevo naše države bodo v pogodbo vključeni enostranski deklaraciji o kranjski čebeli in prihodnji regionalizaciji Slovenije, prav tako pa se na državo nanašata še deklaracija o prostem pretoku delovne sile in deklaracija o razvoju transevropske mreže v Sloveniji.
V pogodbo bo vključena tudi skupna deklaracija novink, vključno s Slovenijo, o razlagi varovalnih mehanizmov za notranji trg, slovensko-madžarska deklaracija s področja davkov, prav tako pa bo zanjo veljala skupna deklaracija Nemčije in Avstrije o prostem pretoku delavcev.
Coreper je odobril vse zahtevane deklaracije
Niso se namreč želeli spuščati v njihovo ocenjevanje zato so raje potrdili omenjeno krovno izjavo. Kot so povedali viri na svetu, je bil eden od razlogov za takšno odločitev tudi poljska zahteva po deklaraciji o javni morali.