Po podatkih NIJZ so v Sloveniji v ponedeljek potrdili 877 novih okužb z novim koronavirusom. S PCR-testi so testirali 3943 oseb, v Sloveniji je trenutno 7276 aktivnih okužb. 14-dnevna pojavnost je 345. V bolnišnicah je 229 covidnih bolnikov, 54 bolnikov je na intenzivni negi.
Splošna bolnišnica Novo mesto postala covidna bolnišnica
Splošna bolnišnica Novo mesto je znova postala covidna bolnišnica. Danes imajo tako hospitaliziranih 16 covidnih bolnikov, od tega dva na intenzivnem oddelku.
"Menimo, da smo se na podlagi preteklih izkušenj na nove izzive covida dobro pripravili, je pa res, da so bila naša prizadevanja v veliki meri trenutno usmerjena na zmanjševanje zaostankov predvsem na področju kardiologije in ortopedije, kjer smo na Nacionalnem programu za skrajševanje čakalnih vrst dobili izdaten program. Tega smo sicer načrtovali v normalnih razmerah, s povečevanjem števila covidnih bolnikov pa bomo primorani sorazmerno zmanjševati tudi izvajanje EDP programov," je v sporočilu za javnost zapisalo vodstvo bolnišnice.
Toplo sončno vreme nam morda ta trenutek daje nek lažen občutek varnosti, da še nismo zakorakali v jesen ter da nam zmanjkuje časa, kar se tiče upoštevanja ukrepov, vendar temu ni tako, poudarjajo: "V kolikor si želimo čim večje normale in se izogniti zapiranju države, je čas za streznitev in dosledno upoštevanje PCT-pogoja, na kar dnevno opozarjamo tudi zaposlene v naši bolnišnici. Striktno bomo namreč tudi v prihodnje upoštevali, da naši zaposleni izpolnjujejo pogoje, so torej cepljeni, prebolevniki ali testirani v skladu z navodili, predvsem pa da nikakor v službo ne hodijo, v kolikor sumijo, da imajo kakršen koli znak, ki bi nakazoval okužbo, za kar je v prvi vrsti odgovoren vsak sam. V bolnišnici imamo trenutno zaščitenih 68 % zaposlenih."
Tudi izolska bolnišnica bo od srede sprejemala covidne bolnike
Covidni oddelek bo v sredo odprla tudi Splošna bolnišnica Izola. V njem bo na voljo 19 postelj, število zaposlenih na oddelku bodo prilagajali potrebam. Covidne bolnike, ki bodo potrebovali intenzivno nego, pošiljajo v druge bolnišnice, je povedal strokovni direktor izolske bolnišnice Dušan Deisinger.
Kot je spomnil za STA, je izolska bolnišnica spomladi med prvimi zaprla covidni oddelek, tokrat pa ne odpirajo zadnji. "Ker je naša regija nekoliko bolj obremenjena, smo se z ministrstvom za zdravje dogovorili, da odpremo tudi mi," je dodal Deisinger.
Dnevno sicer na bolnišnični urgenci pregledajo med 30 in 40 oseb s sumom na okužbo z novim koronavirusom, število potrjenih pa precej niha od dneva do dneva. Tako včasih potrdijo enega, drugič pa tudi do deset okuženih dnevno.
Če so bolnike s covidom, ki so potrebovali hospitalizacijo, do zdaj pošiljali na zdravljenje v druge bolnišnice, jih bodo od srede sprejemali sami vse do zapolnitve kapacitet. Kot je pojasnil Deisinger, bodo covidne bolnike sprejemali le na navadni oddelek, tiste, ki bodo potrebovali intenzivno nego, pa bodo še naprej pošiljali na zdravljenje v Ljubljano in druge specializirane bolnišnice po državi.
Po strategiji ministrstva za zdravje je za zdravljenje covidnih bolnikov v četrtem valu epidemije predvidenih skupno 926 postelj, od tega 762 navadnih in 164 za intenzivno nego. Določenih je šest faz in merila za prehod v vsako izmed njih.
Kot je včeraj opozoril dr. Matjaž Jereb iz UKC Ljubljana, bolnišnično obravnavo potrebujejo vse mlajši bolniki. Virusa je v populaciji veliko, zato nezaščiteni pogosteje zbolevajo, teh pa je več med mlajšo populacijo, je pojasnil.
NLZOH v zadnjem obdobju potrdil različico delta v 99,5 odstotka analiziranih vzorcev
V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) so v zadnjem obdobju, od 23. do 29. avgusta, sekvencirali genome 384 vzorcev s potrjeno okužbo z novim koronavirusom. Potrdili so 382 primerov različice delta, kar predstavlja 99,5 odstotka sekvenciranih vzorcev, piše na spletni strani NLZOH.
Preostalih treh različic s statusom različice posebnega pomena - alfa, beta in gama - v zadnjem obdobju niso potrdili. Med 13.226 vzorci iz leta 2021 so v NLZOH zaznali 78 različic novega koronavirusa.
Skupaj z Inštitutom za mikrobiologijo in imunologijo medicinske fakultete Univerze v Ljubljani so do sedaj v Sloveniji potrdili 5367 primerov različice delta in 11 primerov različice delta plus, 10.800 primerov različice alfa, 29 primerov različice beta in devet primerov različice gama. Različico eta so potrdili v 48 primerih, različico jota v sedmih primerih in različico B.1.1.318 v 19 primerih.
Različica delta je bolj nalezljiva kot ostale različice, zato tudi v nacionalnem laboratoriju pozivajo vse prebivalce, ki še niso polno cepljeni, naj se cepijo čim prej, saj polno cepljeni razvijejo visoko zaščito tudi proti tej različici.
Sledenje različicam novega koronavirusa v Sloveniji izvajajo v NLZOH v sodelovanju s kliničnim inštitutom za specialno laboratorijsko diagnostiko pediatrične klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana ter na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo (IMI) medicinske fakultete Univerze v Ljubljani.
KOMENTARJI (1368)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.