Predsedujoča Pozitivni Sloveniji Alenka Bratušek se je na pogovorih o morebitni sestavi vlade sestala s predstavnico SD Majdo Potrata. Pred sestankom je Potrata spomnila, da je bilo povabilo PS za pogovore naslovljeno na vse parlamentarne stranke. Predsednik SD Igor Lukšič je namreč že prej povedal, da se s PS ne bo pogovarjal o morebitnem oblikovanju projektne vlade, mandat za pogovore s PS pa je dobila Potrata.
Potrata je po srečanju pojasnila, da s tako zasedbo na sestankih v prihodnje nima nobena stran težav. "Spoštujemo interne dogovore v vsaki stranki," je dejala. Tudi po današnjih pogovorih pa udeleženci molčijo o konkretnih projektih, o katerih bi se lahko dogovorili v projektni vladi. Bratuškova, ki je sestanek zaradi obveznosti zapustila predčasno, je pojasnila, da pogovori še niso zaključeni in dodala, da ima dober občutek. Kot je po srečanju povedal vodja poslancev PS Jani Möderndorfer, v kratkem pričakuje ponovno srečanje med strankama.
Poslanec SD Dejan Židan pa je ob prihodu v poslansko skupino ocenil, da se nekaj mora zgoditi, saj da s takim stanjem v državi ne gre več naprej. "Bi odstopil, ne bi odstopil, bi se odmrznil ali zamrznil – to vnaša v ta prostor težave, ki so popolnoma nepotrebne," je prepričan. Zato bi moral SD po njegovem mnenju iskati signal v smeri poziva, naj tisti, ki "bi morali odstopiti", odstopijo.
Bratuškova se je že v petek sestala z vodstvom strank DL in NSi, včeraj pa se je že o konkretnih projektih morebitne projektne vlade pogovarjala s prvakom DeSUS Karlom Erjavcem.
Dopoldne se je predsednik republike Borut Pahor na ločenih sestankih sestal z Bratuškovo in predsednikom Državljanske liste Gregorjem Virantom, so poročali v oddaji 24UR. Pahor naj bi sicer prihodnji teden sklical sestanek vseh parlamentarnih strank, kjer bi se neodvisno od dnevnopolitičnih dogodkov dogovorili o ključnih projektih. Med drugim o ratifikaciji hrvaškega vstopa v EU in sprejemu reforme trga dela.
Po neuradnih informacijah pa se za novega mandatarja vse pogosteje omenja evropskega komisarja za okolje Janeza Potočnika.
V parlamentu še ni večine za podporo novemu mandatarju
Danes je Potrata spomnila, da ustava ne pozna terminov projektna ali tehnična vlada. Mogoče je govoriti o vladi s polnimi pooblastili ali o vladi, ki opravlja zgolj tekoče posle, trenutno pa po njenih besedah še imamo vlado. Za izglasovanje konstruktivne nezaupnice pa, kot pravi, ni temeljno vprašanje desetih podpisov za glasovanje o njej, temveč izglasovana pozicija, ki omogoča imenovanje novega mandatarja. "Ta hip take večine še ne zaznavamo," ocenjuje poslanka.
Na vprašanje, ali se z Lukšičem strinjata, da je očiščenje politike na volitvah najboljša možnost, je odgovorila z oceno, da nimamo nezaupanja le v nosilce politične oblasti, temveč bolj skrbi nezaupanje nosilcev politične oblasti v neodvisne in strokovne institucije. SD je bil sicer v zadnjem času kritičen do odločitev ustavnega sodišča. Vendar Potrata poudarja, da je ustavno sodišče zadnja instanca za varovanje človekovih pravic, od katerega pričakuje, da se bo v vsakem primeru opredelilo do vsebine. Po njenem mnenju dopustnost referenduma o družinskem zakoniku ni bila vsebinsko utemeljena.
KOMENTARJI (418)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.