Glede na ravnanje šolskega ministra Žiga Turka bi bil čas, da premier Janša "intenzivno" razmisli o ministrovi zamenjavi, je dejala Potrata. Na področjih, ki so mu zaupana, torej na izobraževalnem, znanstvenem, kulturnem in športnem, so namreč že večkrat opozorili na zmanjševanje avtonomije in na politizacijo, je še poudarila.
SVIZ morda v pogajanjih ne bo sodeloval
Šolniki bodo glasovali, ali naj se sploh še pogajajo
Kot pravi Štrukelj, po pogovoru s člani ni nobene možnosti, da bi privolili v dodatna zniževanja plač, za katere se govori, da naj bi se zgodila v 2013. Prav šolniki so imeli namreč najvišje znižanje plač od celotnega javnega sektorja, pravi in nadaljuje, da bodo v članstvu organizirali tajno glasovanje ter šolnike povprašali, ali se naj SVIZ sploh spusti v pogajanja. "Če bo odgovor ne, se pogajali sploh ne bomo," je dejal in pojasnil, da bi to pomenilo, da je obdobje socialnega miru končano. Pravi, da ne bodo prenehali biti bojeviti, da "ne bodo postali Marijina družba".
Štrukelj je predstavnike sedme sile opozoril tudi na to, da naj bi združevanje šol potekalo skrajno improvizirano. "V enem tednu so v Ljubljani že zamenjali tisto kompozicijo treh šol, ki naj bi se združile, z dvema drugima," je dejal.
"Prvi šolnik z napačnimi podatki dokazuje, da smo lenuhi!"
Vodja sindikata šolnikov je nato postregel s podatki Eurostata, ki zavračajo trditev šolskega ministra Žige Turka, ki jo je junija izrekel v državnem zboru. Tedaj je po besedah Štruklja minister dejal, da so Finci v zadnjih letih povečali učno obveznost na 24 ur. "Če te ure preračunamo na 45-minutne ure, bi to naneslo 32 pedagoških ur na teden," pravi in nadaljuje, da pravi podatki kažejo, da finski šolniki delajo približno toliko kot slovenski, in sicer od 14 do 18 pedagoških ur na teden, slovenski pa od 16 do 17 pedagoških ur, na teden pa skupno 40 delovnih ur.
"Pričakujem od ministra, da se bo slovenski javnosti opravičil, ker je na podlagi neresnične trditve dokazoval, kako malo slovenski učitelj dela," pravi in dodaja, da "ni opravičljivo, da prvi šolnik z napačnimi podatki dokazuje, da smo lenuhi". V kratkem bodo javnosti predstavili tudi analizo, ki so jo opravili v sodelovanju s pedagoško fakulteto, in sicer o obremenitvi učiteljev. Kot pravi Štrukelj, ta kaže na nedvomno povečanje obremenitve.
Minister odgovarja: "Mednarodne primerjave kažejo, da so slovenski učitelji podpovprečno obremenjeni, da delajo v podpovprečno velikih razredih. Ko to zmnožimo skupaj, pridemo do izobraževalnega sistema, ki je negospodaren. Skupaj moramo najti rešitve, ki bodo ohranile kakovost, ki bodo učiteljem omogočile boljši zaslužek in bodo racionalne tudi za državo in davkoplačevalce."
Štrukelj: Z začetkom pouka ob 7.30 bi radi skrajšali čas, ki ga učitelji preživijo v šolah
Tudi ukrep ministrstva, s katerim se z novim šolskim letom pouk ne sme začeti pred pol osmo uro, naj bi bil po besedah sindikalista slab. Meni, da so z argumentom o humaniziranju življenja otrok prikrili, da je glavni namen ukrepa pravzaprav skrajšanje časa v šolah. To naj bi pomenilo, da bi bili učitelji v šolah krajši čas in s tem tudi manj plačani, večal pa bi se pritisk nanje. "Kaj je pa z otroki, ki so stari tri leta in so ob 5.30 zjutraj že v vrtcu?" sprašuje ministrstvo.
Glede napovedanih reform so se v sindikatu sicer pripravljeni pogovarjati, a le če bo potem bolje, kot je zdaj. "Če pa bo šla zgodba na primer v neplačilo odmora in lažje odpuščanje, z nami dogovora o tem ne bo," je bil odločen.
Minister Turk odgovarja, da je treba stvari v šolstvu umiriti. Na pritožbo Štruklja, da imajo le dva dni časa za odgovor na spremembe zakona o visokem šolstvu, ki povečujejo šolsko obveznost profesorjev, je odgovoril, da so glede spreminjanja akreditacijskih postopkov prisiljeni hiteti zato, da bi rešili akreditacije oziroma legalnost nekaterih visokošolskih zavodov: "In samo to delamo in delamo hitro."
KOMENTARJI (133)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.