Med Slovenci precej priljubljena Turčija je v manj kot letu dni zabeležila osem terorističnih napadov, Grčijo bolj kot s turizmom v zadnjem času povezujemo s krizo in begunsko problematiko, pot v številne turistične dele Egipta zunanje ministrstvo odsvetuje, prav tako v Tunizijo. Izbira počitniških destinacij se očitno krči. Kako vse to vpliva na odločitve slovenskih turistov?
Na Hrvaškem si manejo roke
Pravi naval slovenskih gostov se znova obeta tudi poleti. "Tudi sami zelo vzpodbujamo svoje stalne goste, naj letos še posebej pohitijo z rezervacijo, če želijo letovati na Hrvaškem. Le-ta se pri nas polni zelo hitro, resnično z naskokom glede na pretekla leta," je povedala predstavnica agencije Sonček Nataša Jeza Kotnik. Tudi pri turistični agenciji Palma pravijo, da je Hrvaška med državami, za katere je zanimanja vedno več.
"Glede na to, da smo v neprekinjenem kontaktu s slovenskimi turističnimi agencijami, lahko povemo, da so informacije z njihove strani več kot izvrstne. Informacije in analize zaenkrat nakazujejo zelo uspešno "first minute" prodajo," pa je sporočila direktorica Hrvaške turistične skupnosti v Sloveniji Metka Bradetić.
Kam, če ne na Hrvaško?
Trendi kažejo tudi, da ljudje raje potujejo večkrat na leto za krajši čas, tudi izven glavne sezone, še ugotavljajo. Do podobnih zaključkov so prišli tudi pri Palmi. "Navade se niso bistveno spremenile, je pa splošno prisoten trend večjega števila potovanj in počitnic, ki so krajše kot v preteklosti," je povedala njihova predstavnica Urša Knaus. "Opažamo povečano povpraševanje po Španiji, Italiji, Malti, Hrvaški, Cipru, skandinavskih državah, Škotski, Irski. Po drugi strani pa prav tako opažamo povišan trend dolgih potovanj in križarjenj po vsem svetu." Dodajajo še, da se vse več potnikov odloča za pot v Azijo, severno in južno Ameriko. Več ljudi izbere tudi eksotične počitnice na Maldivih, Sejšelih, Mauritiusu, karibskih otočjih, Dubaju …
Priljubljena ostaja tudi Grčija. Povpraševanje ni upadlo, več je zanimanja za Lefkas, Kefalonijo, Zakintos, Kreto, Rodos, Santorini, Peloponez-Kalamato, Karpatos, nekoliko manjše pa za otoke Kos, Samos, Chios, so nam sporočili s Palme. "Videti je, da bodo v Grčiji letos Slovenci najbolj obiskovali Ionske otoke, Kiklade in Kreto, ki so oddaljeni od begunskih zgodb," pa nam je povedala predstavnica Sončka.
Pariz je goste začasno prestrašil
Pozimi na srečo večjih sprememb nismo čutili, saj je to čas, ko se ljudje večinoma odločajo za oddih v slovenskih termah, gredo na smučanje, manjšina tudi v tople kraje, pravijo pri Sončku. So nam pa povedali, da so po dogodkih v Parizu za kakšen mesec škodo utrpela potovanja v evropska mesta. V Egipt pa so, za razliko od "mirnih" let, čarterji leteli le iz Avstrije.
Sicer pa tako na eni kot na drugi agenciji pravijo, da ljudje ne delujejo pretirano zaskrbljeni. "Ne glede na dogajanje v svetu, se vedno znova pokaže, da gre turistični tok naprej. Ljudje si še naprej želimo počitnic, ne le od dela, predvsem od slabih novic," je zaključila Nataša Jeza Kotnik.
Namesto v Egipt in Tunizijo Relaxove stranke potujejo v Španijo in Črno goro
Iz turistične agencije Relax so nam sporočili, da so cene na kriznih destinacijah padle tudi do 30 odstotkov, padec povpraševanja in rezervacij pa beležijo v Egiptu in Tuniziji (60 odstotkov), v Turčiji (30 odstotkov) in na tistih grških otokih, ki so zaradi migrantske situacije na kriznih območjih (20 odstotkov). Upada povpraševanja in rezervacij pa medtem ne beležijo na grških otokih, kot so Rodos, Kreta, Krf, Halkidiki …
V Relaxu opažajo, da se njihove stranke zdaj usmerjajo v Španijo in Črno goro.
MZZ odsvetuje Tunizijo in večje dele Egipta, previdno tudi v Turčiji
Ali je varno potovati v izbrano državo ali ne, lahko preverite na spletni strani zunanjega ministrstva. Poiščite zavihek potovanja in vizumi, nato pa kliknite na varnost potovanj in poiščite želeno destinacijo.
Tunizija: Na ministrstvu odsvetujejo vse nenujne poti v Tunizijo. Ob tem še posebej poudarjajo, da se velja v celoti izogniti potovanjem v Nacionalni park gora Chaambi, celoten obmejni pas z Alžirijo in Libijo, in sicer južno od kraja Rjim Maatoug ter območju mejnih prehodov Ghardimaou, Hazoua in Sakiet Sidi Youssef vzdolž meje z Alžirijo.
Egipt: Ministrstvo odsvetuje vsa potovanja v določene predele Egipta, zlasti na širše območje mest Kairo in Aleksandrija, v mesta v delti Nila in mesta ob Sueškem prekopu (Suez, Ismailia, Port Said) ter obmejna področja z Libijo, Sudanom in Izraelom. Prav tako odsvetuje vsa potovanja na severni ter vsa nenujna potovanja na južni del polotoka Sinaj, z izjemo mesta Šarm El Šejk z neposredno okolico.
Turčija: Obstajajo določeni varnostni zadržki za potovanja v posamezne dele države. "Svetujemo previdnost ter dodatno preverjanje in pridobitev podatkov iz drugih virov," piše na spletni strani zunanjega ministrstva.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.