Največ podpore bi prejela SDS. Zanjo bi volilo 21 odstotkov anketiranih, za SD pa 15 odstotkov vprašanih. Volilni prag bi prestopile še DeSUS (devet odstotkov), SLS (šest odstotkov) in SNS s štirimi odstotki glasov podpore. Neodločenih je kar 37 odstotkov vprašanih.
Tako bi po raziskavi Centra za raziskovanje javnega mnenja brez sedežev v državnem zboru ostale Zares (dva odstotka podpore), LDS (tri odstotke podpore) in tudi sedaj zunajparlamentarna NSi (en odstotek glasov podpore).
Kot je ob predstavitvi rezultatov ankete na današnji novinarski konferenci dejal predstojnik centra Niko Toš, "so bile nekatere stranke utopljene že na vstopni točki v novo parlamentarno obdobje, za druge stranke pa se vidi, da so bile uspešno potopljene." S slednjim je mislil, kot je dejal, na stranko Zares, kateri se po "strankocidu" ni uspelo opomoči.
Stranki upokojencev podpora raste
V primerjavi z zadnjim merjenjem Politbarometra maja letos se je podpora najbolj zvišala stranki DeSUS, in sicer za šest odstotnih točk. Razmeroma visoko rast podpore je v zadnjem obdobju zabeležila tudi SLS, kar pa Toš pripisuje predvsem istočasnemu uspehu stranke na lokalnih volitvah.
Največji koalicijski stranki podpora postopoma pada – od marca lani se je podpora SD zmanjšala za deset odstotnih točk. Nasprotno pa podpora največji opozicijski stranki postopoma narašča. V omenjenem časovnem obdobju je pridobila štiri odstotne točke.
Z županskimi volitvami je bilo zadovoljnih 71,9 odstotka, nezadovoljnih pa 18,5 odstotka vprašanih. Glede na neopredeljenost vprašanih pri podpori strankam Toš spominja, da so na letošnjih lokalnih volitvah veliko podporo prejeli predvsem nestrankarski kandidati in liste.
KOMENTARJI (219)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.