Evropska komisija je minuli teden objavila zimsko gospodarsko napoved, ki slika sivo nebo nad Evropo in črne oblake nad Slovenijo. Obeti za Slovenijo so slabi, občutno slabši od povprečja v evroobmočju: letos dvoodstotni padec bruto domačega proizvoda in 5,1-odstotni javnofinančni primanjkljaj.
Da trendi za Slovenijo niso dobri, meni tudi evropski komisar za okolje Janez Potočnik, ki dodaja, da za zdaj v V Evropski komisiji sicer po Potočnikovih besedah ne govorijo o programu pomoči za Slovenijo. "Mislim pa, da se je vsekakor veliko bolje potruditi in te nujne reforme narediti, kot pa preiti v to situacijo, ker potem pride tudi do tega, da drugi vplivajo na tvojo usodo," je menil komisar, ki je še prepričan, da ima "Slovenija dober in močan gospodarski potencial in da bomo preprosto, tako kot druge države, tudi mi morali nujno izvesti nekatere reforme, ki bodo vplivale na izboljšanje naše konkurenčnosti."
O tem, ali bo Evropska komisija Sloveniji – ki letos očitno ne bo izpolnila cilja za znižanje presežnega primanjkljaja pod tri odstotke BDP, zaradi česar ji grozijo sankcije – pogledala skozi prste in ji rok podaljšala za eno leto, pa Potočnik ni želel ugibati.
Na splošno pa je komisar napoved komentiral z besedami, da so "gospodarske razmere slabše, kot smo pričakovali in si želeli". Reforme, ki niso prijazne do spodbujanja rasti in se v veliki meri dotikajo fiskalnih konsolidacij, so močno prisotne in vplivajo na stanje stopnje rasti in gospodarskega razvoja, je pojasnil.
A kljub temu je poudaril, da so v komisiji vsi prepričani, da so reforme nujne in da se morajo nadaljevati, da bo dejansko vzpostavljena osnova, na podlagi katere bo mogoč vnovični zagon rasti. Komisija po njegovih besedah tudi meni, da se Unija s svojimi ukrepi in politikami vse bolj pomika k odgovoru na krizo, ki mu tudi trgi pritrjujejo in verjamejo.
Za Slovenijo je evropski proračun dober
Je pa Potočnik zadovoljen o izplenu Slovenije pri večletnem evropskem proračunu za obdobje 2014–2020. "Kot ste videli z neto pozicije same Slovenije in tudi z vidika tega, da bo veliko denarja prišlo ravno za zadovoljevanje investicijskih potreb, se mi zdi, da je za Slovenijo dogovor dober," je menil komisar. Slovenska ekipa je bila po njegovih besedah na pogajanja res dobro pripravljena in je "v okviru objektivnih možnosti dosegla, kar se je pač dalo".
Z dogovorom v celoti pa Potočnik ni pretirano navdušen. Po njegovem mnenju nikoli ne izoblikujejo tako kakovostnega proračuna, kot bi ga dejansko potrebovali. "Tudi sama velikost proračuna se mi zdi vprašljiva. A z njim bomo pač morali živeti," je še menil in dodal, da je dogovor pač posledica dejstva, da je veliko članic Unije v ekonomski in finančni krizi.
Komisar ob tem upa, da bomo vsi skupaj poskušali ta denar porabiti čim bolj kakovostno. "Trudim se predvsem za to, da bi isti evro lahko uporabljali za več namenov, na primer da ga plačamo kmetu, vendar ga plačamo kmetu za to, da vzdržuje okoljsko primernost kmetijstva," je ponazoril.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.