Vlada se je seznanila s predlogom premierke v odhodu Alenke Bratušek, da v Bruselj pošlje listo kandidatov za evropskega komisarja, na kateri je ona, prvak DeSUS Karl Erjavec in evropska poslanka SD Tanja Fajon, je po seji vlade pojasnil minister v odhodu Dejan Židan. Prisotnih je bilo osem ministrov, s predlogom so se seznanili brez glasu proti.
Židan je pojasnil, da je bilo na razpolago nekaj slabih možnosti, ocena SD pa je bila, da je med njimi to manj slaba možnost. V SD so, tako Židan, velike napore vlagali v to, da bi poslali predlog enega kandidata s širšim konsenzom. "Želel bi si, da bi tudi ostale stranke tako konstruktivno delovale. Mi nismo vztrajali pri svoji kandidatki, pripravljeni smo se bili umakniti," je dejal.
Virant ostro nad predlog
Erjavca, sicer tudi zunanjega ministra v odhodu, medtem na seji vlade ni bilo. Notranji minister v odhodu Gregor Virant pa se s predlogom liste kandidatov ni strinjal in je sejo predčasno zapustil. "Zanimivo je, da je ta vlada rekla, da v času opravljanja tekočih poslov ne bo nič kadrovala. Zdaj pa na koncu kadrujejo na tak sramoten način," je bil oster. Dejal je, da bi želel svojo politično pot končati častno in "pri tej kadrovski kuhinji in tej farsi ne bo sodeloval". Zato je sejo vlade zapustil. Pojasnil je, da je predlagan paket treh kandidatov in je očitno nek dogovor med ZaAB in SD, da to sprejmejo.
Je pa Židan poudaril, da je za predlog glasoval minister za infrastrukturo iz vrst DL Samo Omerzel, od katerega pa po seji vlade novinarjem ni uspelo dobiti izjave.
Na vprašanje, ali je Bratuškova z listo kandidatov dosegla svoj namen, Židan odgovarja, da je to verjetno bil njen cilj. "Ona je na kandidatni listi, a je poleg nje tudi fenomenalna kandidatka Fajonova, ki ima posebne kompetence," je dejal. Verjame, da bodo evropski komisarji, predsednik komisije in Evropski parlament spoznali, zakaj je potrebno, da Fajonova postane komisarka.
Jakič: Vlada v Bruselj pošilja kredibilen seznam treh imen
Pred novinarje je po seji vlade stopil še minister za obrambo v odhodu Roman Jakič, sicer iz vrst ZaAB, ki meni, da vlada v Bruselj pošilja kredibilen seznam treh imen. Kdorkoli s tega seznama bo izbran, bo po njegovi oceni dober kandidat oz. kandidatka za mesto evropskega komisarja.
Ob tem je Jakič zanikal očitke glede problematičnosti, da je Bratuškova pravzaprav predlagala samo sebe. "Če že koga želite kriviti, je to ZaAB. Kot stranki se nam je zdela predsednica vlade v odhodu dovolj kredibilna in dobra kandidatka za to mesto. Včasih imam občutek, da v tujini bolj cenijo naše kadre, kot jih cenimo sami doma, in menim, da se je Bratuškova, ko je prevzela vodenje vlade v zelo kritičnih trenutkih, odrezala zelo dobro. Ne razumem, zakaj je ta zgodovinski spomin tako kratek, da ne bi bila primerna, da gre v Bruselj," je dodal.
Kot je povedal, tudi ne razume očitkov, da se Bratuškova "ni prav otepala predloga, da bi bila na tej listi". Ponovil je le, da so vsi trije kandidati kredibilni in novinarjem dejal, da so "lep odgovor" na to vprašanje sredini odzivi oz. informacije, ki so prihajale tudi iz Bruslja. STA je namreč v sredo neuradno izvedela, da si bodoči predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker kot komisarsko kandidatko iz Slovenije želi prav Bratuškovo.
O tem, kaj bi imenovanje Bratuškove za evropsko komisarko pomenilo za ZaAB, pa bodo v stranki po Jakičevih besedah razpravljali po tem, ko bodo videli, kako se je odločil Juncker.
Potočnik se poslavlja
Zmagovalka volitev SMC je sicer še v sredo vladi predlagala, naj kot edinega kandidata za komisarja predlaga dosedanjega komisarja Janeza Potočnika. Ta se je predsedniku SMC in najverjetnejšemu novemu mandatarju Miru Cerarju zahvalil za izkazano zaupanje in podporo, danes pa sporočil, da ne želi biti na seznamu z več kandidati. Jakiča, kot je povedal, to dejstvo žalosti. Po njegovem mnenju bi bil namreč Potočnik "zelo primeren kandidat, da bi se pomeril v očeh Junckerja". Ob tem ga tudi preseneča Potočnikova drža, da si na listo kandidatov ne želi, bi pa bil samostojen kandidat.
Bi se nova vlada lahko vpletla v današnjo odločitev?
Medtem se pojavljajo vprašanja, ali bi nova vlada, če bo dovolj hitro imenovana, utegnila zamenjati koga od teh treh kandidatov oz. koga odpoklicati. Jakič je danes pojasnil, da na hipotetična vprašanja težko odgovarja. Hkrati pa je poudaril, da v trenutku, ko bo Juncker izbral kandidate in bodo šli predlogi skozi postopek Evropskega parlamenta, nacionalna vlada več nima vpliva na imenovanje oz. razrešitev. Pred tem postopkom bi bil sicer, pravi Jakič, kdo od kandidatov lahko "razrešen", a ob tem dodaja: "Če ste večkrat poudarjali, kako velika blamaža bi bila, če ne bi poslali kandidata ali da pošiljamo listo kandidatov, se mi zdi odpoklic kandidata še toliko večja blamaža za državo."
Po Jakičevi oceni današnja odločitev vlade tudi ne bo povzročila kakršnihkoli težav pri pogajanjih za oblikovanje nove koalicije. Kot je povedal, je bil na vseh dosedanjih pogajanjih ZaAB s SMC in je bilo vedno poudarjeno, da izbor komisarja ni del koalicijskih pogajanj.
Kot je dejal tudi Židan, "vemo, da nekaterih stvari očitno ne moremo prenašati na novo vlado, ki je ni in še ne vemo, kdaj bo". SMC naj bi se na dogajanje odzvala predvidoma danes zvečer.
Vsi izpolnjujejo pogoje za imenovanje
Iz urada vlade za komuniciranje so sporočili, da imenovani kandidati izpolnjujejo vsa merila za položaj. Kdo izmed trojice pa bo na koncu izbran, pa je odločitev novoizvoljenega predsednika Evropske komisije. Naj spomnimo, da je neuradno sicer slišati, da si Juncker na tem položaju želi videti Bratuškovo. Juncker Bratuškovo "zelo ceni", so pojasnili viri blizu Junckerju.
Iz urada so še sporočili, da Slovenija pričakuje, da bo slovenski kandidat za člana komisije zadolžen za delovno področje, ki ustrezajo njegovi izobrazbi, delovnim izkušnjam in do sedaj pridobljenim znanjem.
Fajonova: Kandidatura mi predstavlja velik izziv
Poleg izziva pa pričakuje tudi, da bo Juncker razsojal tudi na podlagi izkušenj iz evropske politike. Sicer pa je ocenila, da odločitev o paketu kandidatov ni optimalna. "Verjetno se vsi zavedamo, da bi bilo bolje, če bi Slovenija lahko sama izbrala ime, ni pa to prvič in tudi nismo edina država, ki postopek pelje po tej poti, da bo nazadnje odločal Bruselj," je dejala. Na vprašanje, kateri resor bi ji najbolj ustrezal, je Fajonova pojasnila, da v Evropskem parlamentu v zadnjih petih letih najbolj deluje "na področju človekovih pravic, tudi na področju boja proti korupciji, pranja denarja, na področju notranjih zadev in pravosodja, torej migracij, priseljevanja, sosedske politike, zunanje politike". Sicer pa ji tudi kakšno drugo področje ne bi bilo tuje in bi se hitro znašla.
Juncker bo vztrajal pri zadostnem številu žensk v svoji ekipi
Bodoči predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker bo vztrajal pri zadostnem številu žensk v svoji komisarski ekipi. Če med predlaganimi kandidati ne bo dovolj žensk, lahko to privede tudi do zamud pri oblikovanju nove komisije, je danes v Bruslju povedala Junckerjeva tiskovna predstavnica Natasha Bertaud.
Rok za posredovanje predlogov o komisarskih kandidatih se izteče danes opolnoči. Imen in razdelitve resorjev ne bodo uradno objavili, dokler ne bo seznam dokončno pripravljen, torej šele po odločitvi o visokem zunanjepolitičnem položaju, ki se pričakuje 30. avgusta, je še pojasnila.
Evropski parlament je napovedal, da nove komisarske ekipe ne bo potrdil, če ne bo v njej vsaj toliko žensk kot v sedanji, torej devet. Tudi sedanje evropske komisarke so pred časom Junckerja pozvale, naj zagotovi, da bo v imel v svoji ekipi vsaj deset žensk. Doslej je med predlaganimi imeni premalo žensk. Ženske so po neuradnih navedbah predlagale le tri članice: Češka Vero Jourovo, Bolgarija Kristalino Georgievo in Švedska Cecilio Malmström. Članice so tako pod pritiskom, naj predlagajo ženske, sploh tiste, ki svojih predlogov še niso posredovale v Bruselj. Nekatere članice naj bi predlagale več imen, a koliko in katere ni znano.
V Junckerjevi tiskovni službi pri tem izpostavljajo pomen spoštovanja določenega roka – predloge želijo danes. "Pomembno je spoštovati rok. S tega vidika je bolje posredovati več imen kot nobenega," je v sredo poudarila Junckerjeva tiskovna predstavnica. V Bruslju tako vseskozi izpostavljajo, da lahko članice predlagajo več kandidatov ali kandidatk, kot je to storil tedanji luksemburški premier Juncker v času oblikovanja ekipe Romana Prodija, in končno izbiro prepustijo predsedniku komisije.
KOMENTARJI (1024)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.