"Okolje je veliko več od ukrepanja na področju podnebnih sprememb," je poudaril predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso v odgovoru na vprašanje, kašne bodo pristojnosti Janeza Potočnika glede na dejstvo, da se z novo komisijo uvaja tudi resor za podnebno ukrepanje. Po njegovih besedah gre za pomembna vprašanja, kot so zaščita tal, vode in zraka ter ohranjanje biodiverzitete.
Potočnik bo odgovoren za okolje in tega sem izjemno vesel, saj je v zadnjih petih letih pokazal "neposreden in poseben interes" za to področje, je povedal predsednik komisije in ob tem Potočnika označil za "predanega okoljevarstvenika".
Potočnik 'srečen in vesel'
"Iskreno lahko rečem, da sem srečen in vesel," je povedal Potočnik. "To je priznanje za dosedanje delo in ta resor je zanesljivo blizu mojemu pogledu na svet ter tistemu, kar sem si vedno želel in za kar sem si vedno prizadeval."
Povedal je še, da se že veseli dobrega sodelovanja z dansko kolegico z resorja za podnebno ukrepanje, in poudaril, da je ta delitev potrebna, saj je treba omenjenim tudi drugim okoljskim vprašanjem nameniti vso pozornost.
Na vprašanje, ali se ne boji, da bo njegov resor v senci portfelja za ukrepanje na področju podnebnih sprememb, je odgovoril, da je resor "toliko pomemben, kolikor pomembno je delo in ljudje, ki ga opravljajo". O podrobni vsebini svojega prihodnjega resorja pa ni želel govoriti, dokler ne bo kot komisar za okolje potrjen v Evropskem parlamentu.
“Prizadevanje za trajnostni razvoj v vedno bolj povezanem in krhkem svetu je bilo v središču mojega dela na področju znanosti in raziskav. Z velikim zadovoljstvom bom gradil na tej izkušnji in nadaljeval delo z instrumenti okoljske politike," je še poudaril Potočnik, ki pravi, da se zaslišanja v parlamentu ne boji, in ocenjuje novo Barrosovo ekipo kot uravnoteženo.
Pahor že čestital
Potočniku je že čestital premier Borut Pahor, ki je dejal, da je z odločitvijo Barossa zelo zadovoljen. “Gre za vodenje resorja, ki je zakonodajno močan ter se ukvarja z enim najbolj aktualnih vprašanj tako sodobne Evrope kot tudi celotnega sveta – varstvom okolja kot enim od stebrov trajnostnega razvoja,” je zapisal Pahor.
Na imenovanje Potočnika pa se je odzvalo tudi zunanje ministrstvo, kjer so prav tako prepričani, da gre za resor, ki se ukvarja z enim od ključnih področij bodočega globalnega razvoja. To pa je po njihovem mnenju "tudi svojevrstno priznanje Sloveniji ko članici EU in dosedanjemu uspešnemu delu dr. Potočnika. EU je namreč vodilni globalni akter pri vprašanjih kot so klimatske spremembe, ki bo tudi tema decembrskega srečanja svetovnih voditeljev v Kopenhagnu“.
V svojem imenu in v imenu vsega okoljskega ministrstva je Potočniku čestital tudi Karl Erjavec, ki pričakuje kar največ skupnih okoljskih dosežkov. Problematika varstva okolja je po besedah Erjavca v Sloveniji "kar pereča", zato je "za Slovenijo dobro, da imamo na tem področju svojega komisarja".
Spomnil je, da imamo v Sloveniji težave z uresničevanjem Kjotskega protokola, težave pa imamo tudi plinskimi terminali v Tržaškem zalivu. "Tukaj bo verjetno lažje obrazložiti, kaj je vse tisto, kar Slovenijo moti pri tem projektu," je dodal Erjavec in izrazil prepričanje, da bo Potočnik brez težav potrjen v Evropskem parlamentu.
Po mnenju predsednika stranke Zares Gregorja Golobiča je vodenje tega resorja “tudi zaveza, priložnost in preizkušnja pri oblikovanju trdne in načelne okoljske politike v EU”, nosi pa tudi veliko politično težo in veliko odgovornost.
Komisar za širitev Čeh
Med preostalimi resorji velja izpostaviti, da je portfelj za širitev dobil Čeh Štefan Füle, resor za denarne in gospodarske zadeve Finec Olli Rehn, resor za konkurenco Španec Joaquin Almunia, Francoz Michel Barnier je dobil resor za notranji trg, Nemec Günther Oettinger pa resor za energijo, resor za podnebno ukrepanje pa Danka Connie Hedegaard. Italijan Antonio Tajani, ki je doslej vodil resor za promet, je dobil resor za industrijo in podjetja.
Barroso je ob predstavitvi razdelitve resorjev poudaril, da je dobil "odlične nominacije", da so prave osebe dobile prave resorje ter da je bila končna izbira izključno njegova. Posebej je pozdravil "vrnitev" 13 komisarjev, ki so bili že v njegovi prvi ekipi – med njimi je tudi Potočnik. "Imam kolegij, ki bo lahko uresničil spremembe, ki sem jih obljubil," je poudaril.
Greenpeace in Umanotera zadovoljna
Odločitev o imenovanju Potočnika za komisarja za okolje je pozdravila mednarodna okoljska organizacija Greenpeace, ki je v sporočilu za javnost izrazila optimizem, da se bo Potočnik kot komisar zavzemal za nadaljevanje aktivnega dialoga s civilno družbo in nevladnimi organizacijami.
"Potočnik prevzema resor, ki je nenehno izpostavljen pozornosti javnosti in kjer je dialog s predstavniki civilne družbe in nevladnih organizacij bistvenega pomena. Kljub pomanjkanju izkušenj na tem področju smo mnenja, da bo znal izkoristiti svoje predhodne izkušnje in se bo reševanja problemov lotil ne samo po principu 'čiste tehnologije', kot jo je zagovarjal v predhodnem mandatu, temveč bo pri sprejemanju odločitev znal upoštevati tudi takšne indikatorje, kot je javno mnenje ter družbena sprejemljivost izbranih ukrepov," je sporočila vodja politik EU za Greenpeace v Sloveniji Nina Štros.
Odločitev o imenovanju Potočnika je pozdravila tudi nevladna organizacija Umanotera. "Menim, da je to odlična novica za prihodnjo ambiciozno okoljsko politiko Evropske unije, hkrati pa tudi veliko priznanje vam osebno. Zaupnica, ki vam jo je gospod Baroso izrekel ob predlogu za imenovanje na to mesto, je izraz prepoznavanja vaših sposobnosti, da boste uspešno združevali ambiciozno vizijo trajnostnega razvoja s priložnostmi, ki jih tretja industrijska revolucija prinaša Evropi, pa tudi svetu," je v čestitki Potočniku med drugim zapisala direktorica Umanotere Vida Ogorelec Wagner.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.