Odstop Mitje Drobniča z mesta političnega direktorja zunanjega ministrstva je zgolj prelaganje odgovornosti na nižjo instanco in zamegljuje težo dejanja in odgovornosti ministra Dimitrija Rupla, vključno s predsednikom vlade Janezom Janšo, so ocenili v Lipi.
V javnem pozivu Janši so še zapisali, da zadnji dogodki v okviru ministrstva za zunanje zadeve, v povezavi s tajnim dogovarjanjem s State Departmentom, rušijo ugled, kredibilnost in verodostojnost Slovenije v domači in mednarodni javnosti ter resno načenjajo vprašanje slovenske nacionalne identitete, njene samobitnosti in suverenosti.
V LDS se o interpelaciji Rupla "še ne pogovarjajo"
Predsednica LDS Katarina Kresal je izrazila pričakovanje, da bo zunanje ministrstvo hitro končalo preiskavo v zvezi z objavo internega dokumenta MZZ "in da bomo ugotovili, zakaj dokument ni bil označen z ustrezno stopnjo zaupnosti in predvsem zakaj je takšen dokument lahko prišel v roke javnosti".
Kresalova je sicer zagotovila, da se v LDS o morebitni interpelaciji zunanjega ministra zaenkrat "še ne pogovarjajo". Na vprašanje, ali bi poslanci LDS morebiti podprli zahtevo poslanske skupine nepovezanih poslancev Lipa po odstavitvi Rupla, pa se ni želela neposredno opredeliti.
"V LDS stalno opozarjamo na napake naše zunanje politike, odgovornost za delo zunanjega ministra pa nosi predsednik vlade. Zato z njegove strani pričakujemo tehten razmislek, ali je minister Rupel prava oseba za vodenje slovenske zunanje politike," je še dodala.
Golobič: Rupel ne obvladuje dogajanja
Predsednik stranke Zares Gregor Golobič pa je izjavil, da je vrsta dogodkov pokazala, da Rupel ne obvladuje dogajanja na ministrstvu. Kot je nadaljeval, je ministrstvo kaotično organizirano, v njem pa je izjemno veliko nezadovoljstva.
Po mnenju predsednika Zares je glede poziva poslancev Lipa, naj premier Janša razreši zunanjega ministra, poteza na predsedniku vlade. Po njegovih besedah ima ''Janša zdaj možnost preprečiti, da bi to postala notranjepolitična tema, ki bi dodatno škodovala slovenskim interesom pri urejanju odnosov s Hrvaško". Odstop je sicer Ruplova osebna odločitev, je še ocenil Golobič, ki je tudi dejal, da o morebitni interpelaciji zoper ministra zaenkrat ne razmišljajo.
Sporni dokument
Po objavi dokumenta minuli teden o sestanku Drobniča z visokimi predstavniki ameriškega State Departmenta 24. decembra v Washingtonu je Drobnič ponudil svoj odstop, ki ga je minister Rupel v torek sprejel.
Pred tem je časnik Dnevnik objavil prispevek o sestanku Drobniča z visokimi predstavniki ameriškega State Departmenta, na katerem naj bi slednji Drobniču dali vedeti, kaj ZDA pričakujejo od Slovenije v času njenega predsedovanja EU. Pisanje Dnevnika in dejstvo, da je v javnost prišla vsebina internega dokumenta MZZ, sta minule dni zelo odmevala.
Dnevnik se je v prispevku skliceval na dokument MZZ, ki je nastal po omenjenem sestanku na katerem naj bi ameriški predstavniki omenili, kaj bi si želeli od slovenskega predsedovanja v zvezi s Kosovom, Bližnjim vzhodom in Kavkazom ter kaj naj bo zapisano v deklaraciji na vrhu EU in ZDA, ki bo predvidoma junija v Sloveniji.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.