Z jutrišnjim dnem bodo ljudje v socialni stiski lahko v skladu z vladnim projektom pomoči od začetka avgusta zaprosili za odpis dolgov.
Obrazci za odpis bodo dostopni na spletnem mestu www.paketpomoci.si, pa tudi na centrih za socialno delo, Rdečem križu Slovenije, Slovenski karitas in Zvezi prijateljev mladine Slovenije. Upnik ga mora oddati do konca oktobra, dogovori za odpis pa morajo biti sklenjeni do konca januarja 2016.

Po zakonu o pogojih za izvedbo ukrepa odpusta dolgov, ki je začel veljati s 1. avgustom, lahko za odpis terjatev zaprosijo tisti, ki imajo stare dolgove, kot so računi za elektriko, plin, vodo, ogrevanje, komunalo, dopolnilno zdravstveno zavarovanje, davčna bremena, plačilo vrtca in šolske prehrane ali če morajo vračati preveč nakazane socialne prejemke.
Dolgovi so morali zapasti pred letom 2014
Odpisani bodo lahko dolgovi, ki so konec lanskega leta zapadli za več kot eno leto, pojasnjuje ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Kot so navedli, je k projektu, ki najšibkejšim omogoča enkraten odpis dolgov, pristopilo že približno 70 občin in podjetij. Potencialnim upravičencem svetujejo, naj preverijo, ali so med temi tudi njihovi upniki.
Med sodelujočimi občinami je tudi večina mestnih, denimo Mestni občini Ljubljana in Maribor. Med podjetji pa je več elektro podjetij, tako Elektro Ljubljana, Elektro Maribor in Elektro Primorska.
Zdravstvene zavarovalnice, ki sodelujejo, so Zdravstvena zavarovalnica Triglav, Vzajemna in Adriatic Slovenica. Sodelujoči banki pa sta NLB in Gorenjska banka. Sodelovanje napovedujejo tudi v Novi KBM. Kot so sporočili, predvidevajo, da bodo s sprejemanjem vlog za odpis dolgov začeli v septembru.
Dolžniki so morali biti v prvem polletju prejemniki nekaterih socialnih prejemkov
Za odpis dolga bodo lahko zaprosili dolžniki, ki so bili kadar koli v obdobju od 1. januarja do 30. junija prejemniki denarne socialne pomoči, varstvenega dodatka, veteranskega dodatka ali otroškega dodatka iz prvega in drugega dohodkovnega razreda, poleg njih pa tudi prejemniki otroškega dodatka iz tretjega dohodkovnega razreda in hkrati prejemniki dodatka za nego otroka oziroma dodatka za veliko družino.
Prav tako se dolgovi lahko odpišejo osebam, ki so navedene v odločbah o pravici do denarne socialne pomoči, varstvenega dodatka oziroma otroškega dodatka. Dolgov pa ne morejo odpisati ljudem v osebnem stečaju. Potencialnih upravičencev za odpis dolga je po oceni ministrstva približno 100.000.
Če so izpolnjeni vsi zahtevani pogoji, posamezni upnik in dolžnik skleneta dogovor o odpisu dolga. V njem se dogovorita tudi o višini dolga, ki bo odpisan. Posameznikom od odpisa ne bo treba plačati dohodnine, upniki pa ne bodo imeli dodatnih obveznosti zaradi odpisa.

Občine sodelujejo kot ustanoviteljice vrtcev in osnovnih šol
V projektu sodelujejo podjetja energetike, elektropodjetja, upravniki, zavarovalnice in banke ter nekatere občine, ki pa bodo sodelovale le kot ustanoviteljice vrtcev in osnovnih šol. Same ne bodo odpisovale ničesar, poudarjajo na ministrstvu. Nekateri sodelujoči so podrobnosti o svojem sodelovanju že objavili tudi na svojih spletnih straneh.
Finančna uprava RS bo dolžnikom odpisovala neplačane davčne obveznosti, denimo dohodnino, upravne in sodne takse, in sicer v višini do 50 evrov. Občine bodo odpuščale dolgove zaradi neplačila vrtcev in prehrane v osnovnih šolah, podjetja pa dolgove za svoje storitve.
Banke bodo odpisovale dolgove, ki so nastali zaradi stroškov transakcijskih računov in kartičnega poslovanja. Natančno pa bodo odpis opredelile v internih pravilnikih.
Država lahko za odpis porabi skupno milijon evrov
Najvišji znesek, ki ga za odpis dolgov lahko porabi država, je milijon evrov. Zaradi te omejitve bo eden od kriterijev za odpis dolga tudi vrstni red vloženih prošenj, poudarjajo na ministrstvu. Podjetja, ki so podpisala sporazum o sodelovanju pri pomoči najšibkejšim, pa dolg odpisujejo ločeno in imajo pravico sama določiti višino odpisa.
V paketu ukrepov za pomoč najšibkejšim sta poleg odpisa dolgov sicer tudi pomoč deložiranim družinam in predplačniške kartice za posameznike, ki ne morejo odpreti bančnega računa ali so jim ga banke zaprle.
KOMENTARJI (198)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.