Če do izteka razpisnega roka vlagatelji še ne bodo prejeli dohodninske ali druge odmerne odločbe, ki so obvezne priloge k vlogi, je slednjo kljub temu treba predložiti do izteka roka in jo po prejemu dokazil nemudoma dopolniti. Več informacij lahko dobite na spletni strani zavoda za zaposlovanje.

Pravico do republiške štipendije lahko uveljavljajo vajenci, dijaki in študenti, pri katerih dohodek na družinskega člana v letu 2002 ni presegel celoletnega zneska 130 odstotkov zajamčene plače oz. 756.367 tolarjev (za "stare" štipendiste velja meja 140 odstotkov).
Med drugim republiški štipendist ob vpisu v prvi letnik srednje šole ne sme biti starejši od 18 let, ob vpisu v prvi letnik višješolskega ali visokošolskega izobraževanje pa ne starejši od 26 let. Starost kandidatov, ki bodo za republiško štipendijo zaprosili prvič, je glede na letnik in izbrani izobraževalni program sicer lahko ustrezno višja.
Zoisova štipendija se poleg nadarjenim učencem zaključnih razredov osnovnih šol, vajencem in dijakom podeli tudi študentom višjih strokovnih ter visokošolskih zavodov. Pri tem morajo slednji izkazovati intelektualno ali umetniško nadarjenost, imeti vsaj povprečno oceno osem (študenti), izpolnjevati starostni pogoj - ta je enak pogoju pri republiških štipendijah -, na področju izobraževanja pa morajo v zadnjih dveh študijskih letih doseči javno priznan uspeh ali izjemni dosežek. V skladu z novelo pravilnika o štipendiranju so sicer do Zoisovih štipendij upravičeni tudi tujci, ki se izobražujejo v Sloveniji.