Slovenija

Potegavščina ali resna grožnja?

Ljubljana, 28. 08. 2009 12.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Po ustanovitvi skupine na Facebooku 'za cvrtje Slovencev' je bila vložena kazenska ovadba, tožba in zahteva za umik. Presečnik (SLS) opozarja na ''vnovični porast fašizma v Italiji'', poslanec Batelli pa dopušča možnost potegavščine.

Slovenski odvetnik Peter Močnik iz Trsta, ki je tudi pokrajinski tajnik stranke Slovenska skupnost, je podal kazensko ovadbo zoper ustanovitelje skupine na Facebooku, ki ponuja recept za "cvrtje Slovencev v ponvi". ''Gre za skupino, ki je napisala zelo hude in grobe žalitve na račun slovenske manjšine. Kazensko ovadbo sem podal zaradi kršitve zaščitnega zakona ter konvencije o etničnem in rasnem nenasilju,'' je dejal za 24ur.com.

Obsojamo vsakršno verbalno ali fizično nasilje na podlagi spolne, rasne, verske, politične in drugih oblik nestrpnosti. SDS

Sumi, da so skupino ustanovili mladi Tržačani. ''Ali so maturantje ali študentje univerze, v starosti od 18 do 20 let.'' Po njegovih trditvah so pripadniki slovenske manjšine tudi v vsakdanjem življenju tarče, ''če se izpostavijo v smislu, da uveljavljajo pravice, ki jim pripadajo''. Srednje šole so dvojezične, fakultete pa ne. Takrat lahko pride do spora, ko na primer študent zahteva dvojezične dokumente ali prevode določenega gradiva. Močnik je zaradi etničnega in rasnega nasilja vložil tudi tožbo zoper ustanovitelje skupine, o neprimernosti vsebine pa je včeraj obvestil administratorje Facebooka. ''Zahteval sem umik, vendar se to za zdaj še ni zgodilo.'' Upa, da bodo storilci primerno kaznovani.

Tovrstne manifestacije, po prepričanju poslanske skupine SNS pomenijo ''zgolj in samo izzivanje slovenskih primorskih rodoljubov, ki so pod fašističnim terorjem trpeli dolga desetletja, in stalno ponavljajoče se poskuse izkrivljanja zgodovinske resnice''. ''Ustanovitev navedene skupine kaže na nestrpen in nacionalistično nastrojen odnos Italijanov do slovenske manjšine in Slovenije kot celote, potrjujejo pa se tudi vsa opozorila in napovedi SNS. Liberalno usmerjena slovenska oblast in vrednote, ki jih leta zastopa, so pripeljale do nenadzorovanega širjenja nasilja tudi na medmrežju. Nazadnje bi želeli poudariti, da s tem, ko slovenski mediji povzemajo in širijo novice o obstoju tovrstnih skupin, njihovemu delovanju dajejo še dodatno težo in veljavnost. Hkrati pa jim z objavo ponujajo brezplačno in nepotrebno reklamo,'' je prepričan poslanec in predsednik SNS Zmago Jelinčič Plemeniti.

Jakob Presečnik (SLS) meni, da je fašizem v Italiji znova v vzponu, italijanske oblasti pa se ne odzovejo.
Jakob Presečnik (SLS) meni, da je fašizem v Italiji znova v vzponu, italijanske oblasti pa se ne odzovejo. FOTO: Dare Čekeliš
Zadeva je vredna vse obsodbe in je pod vsakim kulturnim in civilizacijskim nivojem, tako da je prav vsak komentar odveč. Zares

''Ustanovitev skupine je znak, da je očitno fašizem v Italiji vnovič v vzponu. V SLS smo presenečeni, da se italijanske oblasti ne odzovejo, saj bi o takih dogodkih, ki jih gre vedno jemati resno, pričakovali primerno in takojšnje ukrepanje pristojnih,” pa je opozoril vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik.

Poslanec italijanske narodne skupnosti Roberto Battelli medtem dopušča možnost, da ''gre za neokusno potegavščino''. ''V vsakem primeru je to sramota. Če gre za kaj resnejšega, je prav, da policija in sodstvo ukrepata.'' Opozoril je, da tovrstne ''akcije'' prihajajo z obeh stani in ''so vse vredne obsodbe''. Meni, da bi moralo biti več politične volje za najdbo sprave med državama.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (42)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User451531
02. 10. 2009 13.05
Ja ta poden skupine človečnjakov se pa ne zaveda, da smo vsi v tej ponvi neglede na narodnost, saj ji s svojim smetenjem kar naprej prilivamo olja in kurjave.
User465074
02. 10. 2009 12.43
duševni primitivci, ki mislijo, da lahko sirjejo po medmrežju in sproščajo svoje negativne misli.
LomilkaSrc
29. 08. 2009 06.12
ravno zaradi multietičnosti bo naraščalo sovraštvo
kernc
29. 08. 2009 05.57
No, in je Plemeniti, kot najbolj primeren drek za odziv, povedal, da mešate drek. Naj POP TV malo manj meša drek. Ljudje lahko gledajo tudi filme.
User386324
28. 08. 2009 18.10
Žalostno je, da se to dogaja v današnjem času in današnji Evropi. Ekstremizmi vseh vrst dvigujejo glavo in tako se tudi siamska dvojčka zopet dramita. Komunizem v Sloveniji zopet vlada, časti se kult diktatorja, po njem se na novo poimenujejo ulice v glavni prestolnici, bes in sovraštvo storilcev bruha kot vulkan na nedolžne žrtve, ki so jih ugonobili, priča smo ekstremnim poskusom uravnilovke, komunizem preko socializma zopet trka na vrata. Ker pa pol potrebuje antipol, ni brez komunizma fašizma. Bolj, ko se bo agresivno komunizem razraščal na slovenskih tleh, bolj mu bo fašizem pariral pri romanskih sosedih. Upajmo le, da bo Evropa premogla toliko zdravega razuma in pameti, da bo že v kali zatrla oba zločinska in krvoločna sistema. Tega si prav vsi želimo.
vinadap
28. 08. 2009 17.43
tinmar- 06.04.1941 je Nemčija brez vojne napovedi napadla kraljevino Jugoslavijo. S tem dnem se je uradno začela 2. svetovna vojna na tem delu balkanskega polotoka,vključno z Grčijo seveda.
vinadap
28. 08. 2009 17.22
tinmar - dej nehaj,to pa nisem vedel. Koliko časa je pa to trajalo?
User95269
28. 08. 2009 17.06
vinadap- sej jugoslavija se je tu d prdružla tretjemu rajhu:D
User449176
28. 08. 2009 16.33
spomnite se, ekstremisti potrebujejo ekstremiste.........
vinadap
28. 08. 2009 15.46
svečka12 - kar poglej,kakšne sosede imamo okrog sebe. V zgodovini so bile vse fašistične. Sever,jug,vzhod,zahod. Imamo pa res smolo. Vendar nikomur več se ne bomo pustili,nikoli več.
User460344
28. 08. 2009 15.36
in kaj bo naredila EU...nič ker itak nikoli ne naredijo nič.... slovence lahko bojkotirajo in ponižujejo v vseh sosednih državah EU pa Sloveniji teži z vinjetam... človk bi se zamislu
george28
28. 08. 2009 15.35
Zakaj mi pa brišete komentarje, kaj z vami?
Lakiluk
28. 08. 2009 15.28
Ali so naše fakultete na primorskem dvojezične? Jaz sem na faksu imel angleško gradivo. In nisem študiral jezikov. Sploh se pa prepiramo o oslovi senci. Kdaj bo že prišla jesen in prave novice.
aloalo
28. 08. 2009 15.12
nc posebnega, upam da bodo v nasem parlamentu zacel z cvrenjem. Kaksen direndaj za ene par besed napisanih na FB...nej se oni raj z domaco gospodarsko problematiko ukvarjajo itd.. drugace ne bo treba cakat italjanov.
Suckass
28. 08. 2009 15.11
ja naredimo še mi recept na fejsbuku kk bomo skuhali tiste polizančke buzije makarinarje... pol se bojo pa jokali :D
User268447
28. 08. 2009 15.06
NO KJE JE ZDEJ VAS RESITELJ JELINCIC? KJE JE? KAJ ITALJANCKOV SE NE UPA DOTIKAT? PROKLETA REVA CEZ BALKAN JE VELIKI FRAJER, FASISTOM SI PA NE UPA NIC RECT
User393791
28. 08. 2009 15.03
ja kaj!!! mi jim pa damo kontro... Kako na najhitrejši način in poceni priraviti makaronarje z sirom pa tuno...pa smo si bot
User281124
28. 08. 2009 14.56
Marsikaj v krvavi zgodovini človeštva se je začelo z potegavščino in kasneje omalovaževanjem in podcenjevanjem tega pojava in vemo kako se je končalo. Potegavščina ali ne, to je treba zatreti v kali !
pikanet
28. 08. 2009 14.54
Po celi Evropi nacizem in fašizem raste..ne samo v Italiji.Desnica z SLS pa kolkor vem ,je pa še do nedavnega podpirala kolaborante.Mar niso kolaboranti sodeliovali z naicisti in fašisti.Pa ne ,da jih je pamet začela srečevat. Tolk majhna kot je Slovenija in naš mali narod se sam proti temu ne more borit...zdaj pa jamrate...a ne bi blo bolš,ko bi ostali Jugoslavija,smo imeli red in mir pred temi norci,pa še avtoriteto v svetu smo užival. No ,zdaj pa nabijajte minuse,ker vidim ,da ste sami taki na netu,ki sami ne veste kaj je prav in kaj narobe...Pristaši kolaborantov,ki se zgražajo nad tem člankom....pa naj potem človek ve,kdo je še normalen.Ja takle mamo....
User306228
28. 08. 2009 14.53
batelli je potegavščina za slovensko manjšino