
Toda rejnika je ne želita vrniti in sta z materjo prekinila vse stike. Center za socialno delo je rejniško pogodbo prekinil, rejnika sta se obrnila na sodišče, deklica pa zaradi spora matere ni videla že več kot leto dni.
Upravno sodišče je odločilo, da sta rejnika ravnala pravilno, ko sta prekinila stike z materjo, saj sta tako ravnala v korist otroka. Zaposlenim na centru za socialno delo se zdi takšna odločitev nerazumljiva. "Ta par nista več rejnika. Tudi nista želela podpisati druge rejniške pogodbe, ko se je mati strinjala z namestitvijo v rejništvu. Ker gre za brezpravni status, sta dejansko otroka ugrabila," meni Minka Žiberna iz mariborskega centra za socialno delo.
Nasprotno trdi odvetnik rejnikov Sergij Majhen, saj je upravno odločitev centra za socialno delo o prekinitvi rejniške pogodbe spoznalo za nezakonito in jo odpravilo. Sodišče je zapisalo, da bi bilo dekličino zdravje pri materi ogroženo zaradi hepatitisa C, stiki pa škodljivi, saj je imela deklica po stikih z materjo psihične težave. Te naj bi bile po mnenju odvetnika Majhna posledica materinega uživanja mamil.
Po drugi strani na centru za socialno delo opozarjajo, da se lahko te težave tolmačijo tudi kot neizpolnjevanje vloge rejnikov, saj deklice nista pripravila na stike z materjo.
Boj za tri in pol let staro deklico pa se nadaljuje. "Boj poteka med zakoncema, ki si želita otroka prilastiti in državo Slovenijo, ki mora spoštovati zakonodajo," poudarja Minka Žiberna. Rejnika pa poudarjata, da si otroka ne želita prilastiti, temveč ga želita smo zaščititi pred materjo z neozdravljivo boleznijo.
O usodi deklice bo sedaj odločali vrhovno sodišče.