Predsednik republike Borut Pahor bo v ponedeljek v Predsedniški palači priredil posvet z naslovom "Je nastopil čas za pokrajine v Sloveniji?" 143. člen slovenske ustave namreč določa ustanovitev pokrajin kot samoupravnih lokalnih skupnosti, od zadnjih prizadevanj za to pa je minilo že deset let.
V delu je nov predlog, ki ga oblikuje strokovna skupina pod vodstvom Boštjana Brezovnika z mariborske pravne fakultete. "Strokovni predlogi zakonodajnih rešitev so zdaj pripravljeni do te mere, da je o njih mogoče in treba izmenjati politična stališča," Pahor navaja razlog za ponedeljkov posvet.
Prvotni predlog je predvideval 11 pokrajin, ki bi bile vezane na mestne občine, a so ga že kmalu preoblikovali. Trenutni predlog pa predvideva ustanovitev desetih pokrajin s posebnim statusom Ljubljane in Maribora. Tako bi dobili dolenjsko-belokranjsko, gorenjsko, goriško, koroško-šaleško, osrednjeslovensko, savinjsko, štajersko, pomursko, primorsko-notranjsko in zasavsko-posavsko pokrajino. Naloge pokrajinskega sveta v mestnih občinah Ljubljana in Maribor bi izvrševal mestni svet, pristojnosti in naloge predsednika pokrajine pa župan. S tem, da imata poseben status samo Ljubljana in Maribor, se seveda ne strinjajo v MO Koper, kjer so zapisali, da pričakujejo, da bodo v naslednjih fazah priprave zakonodaje poseben status dodelili tudi njim, saj so, "kot prepoznava tudi veljavna zakonodaja, središče nacionalnega, regionalnega in mednarodnega pomena".
Soglasja o pokrajinah ne bo lahko doseči, saj so odzivi ljudi burni ob vsakem predlogu, po drugi strani pa se skoraj vsi strinjajo, da bi Slovenija zaradi centralizacije in z razvojnega vidika pokrajine potrebovala. S trenutnim predlogom se ne strinjajo predvsem koroški župani, ki so že javno izrazili, da nasprotujejo temu, da bi se Koroška povezala v skupno pokrajino s Šaleško. Tudi iz Posavja prihajajo pozivi po samostojni pokrajini. Kot je razvidno iz objavljenih ločenih mnenj, pa konsenza ni niti znotraj strokovne skupine, ki je pripravila osnutek zakonodaje. V strokovni skupini so zapisali, da nasprotujejo členitvi na več od predlaganih desetih pokrajin ter da ne podpirajo ustanovitve pokrajin, ki bi imele manj kot 100.000 prebivalcev.
Kot izhaja tudi iz koalicijskega sporazuma, se vlada zaveda, da bo ob potrebnem družbenem in političnem konsenzu, ki se bo odražal v ustavni večini v državnem zboru, treba narediti vse za ustanovitev pokrajin. Posveta v predsedniški palači se bodo udeležili poslanci parlamentarnih strank, člani strokovne skupine, minister za javno upravo Rudi Medved, župani nekaterih občin, predsednik Odbora DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo Zvonko Černač ter predsednik Državnega sveta Alojz Kovšca.
KOMENTARJI (235)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.