Slovenija

Posvet o odnosu med bolnikom in zdravnikom

Maribor, 05. 04. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Odnos med bolnikom in zdravnikom je osrednja tema interdisciplinarnega posveta Medicina in pravo, ki se je danes začel na Univerzi v Mariboru, na njem pa sodeluje več kot 70 domačih in tujih strokovnjakov s področij medicine in prava.

Poleg mariborske univerze so pri pripravi tokratnega posveta, ki je že 11. po vrsti, sodelovali tudi zdravniško in pravniško društvo iz Maribora ter mariborska splošna bolnišnica. Uvodna predavanja sicer dvodnevnega posveta so bila posvečena t.i. pojasnilni dolžnosti, v nadaljevanju pa bodo zbrani zdravniki in pravniki spregovorili o zunajsodnem uveljavljanju pravic v zdravstvu.

V prvem predavanju je Anton Dolenc predstavil etični pogled na odnos med bolnikom in zdravnikom. O tem, kako težko je doseči enakost, enakopravnost in pravičnost v javnem zdravstvu, je predaval akademik Jože Trontelj. Sledila so predavanja o pravnih vidikih pojasnilne dolžnosti (Barbara Novak), teoretičnih vidikih zavestne privolitve v avstrijskem odškodninskem pravu (Erwin Bernat), pojasnilni dolžnosti in kliničnem preizkušanju zdravil (Jože Drinovec) ter odnosu med bolnikom z rakavo boleznijo in zdravnikom (Matjaž Zwitter). Po zgledu tujine se tudi v domačem zdravstvu, predvsem v bolnišnicah, vse bolj uveljavljajo različni načini izvajanja pojasnilne dolžnosti. Kakšno je stanje na tem področju v slovenskih bolnišnicah, sta zbranim zdravnikom in pravnikom predstavila Jelka Reberšek Gorišek in Vojko Flis.

Za prvi dan tradicionalnega posveta Medicina in pravo prireditelji načrtujejo tudi pet predavanj s področja zunajsodnega uveljavljanja pravic v zdravstvu. O upravnih in internih postopkih v zvezi s pomanjkljivostmi pri zdravljenju bo predavala Vesna Rijavec, Viktor Planinšec, Jože Balažic in Alenka Jelenc Puklavec pa bodo spregovorili o alternativnih načinih reševanja sporov glede zdravljenja, vlogi zdravniške zbornice in pravnem vidiku pridobivanja objektivnega izvedenskega mnenja v predsodnih postopkih. Medicinski vidik pridobivanja objektivnega izvedenskega mnenja v predsodnih postopkih pa bo ob koncu prvega dne mariborskega posveta predstavil Vojko Flis.

Med predavatelji drugega dne posveta zdravnikov in pravnikov o odnosu med bolnikom in zdravnikom, ki se bodo ukvarjali s temo zunajsodnega uveljavljanja pravic v zdravstvu, sta tudi minister za zdravje Dušan Keber in namestnik varuha človekovih pravic Aleš Butala. Prvi bo predstavil predavanje z naslovom Zdravstveno zavarovanje in izvajanje zdravstvene politike, drugi pa bo opozoril na pomen zagovornika oz. varuha bolnikovih pravic. Po Kebru in Butali bosta predavala Urška Mikl in Zlatan Turčin, ki se bosta posvetila pravnemu in medicinskemu vidiku varstva otrokovih pravic pri zdravljenju. Socialna interakcija med zdravnikom in bolnikom ter Zavarovanje odgovornosti bolnišnice pa sta naslova sklepnih predavanj dvodnevnega posveta na mariborski univerzi, ki jih bosta imela Sergej Flere in Šime Ivanjko.

Po napovedih prirediteljev bodo vsa našteta predavanja objavili v zborniku. V njem bodo zajeli tudi predavanja o človeški genetiki in darovanju delov človeškega telesa, ki so bila predstavljena na jubilejnem 10. posvetu Medicina in pravo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.