40 celjskih policistov in kriminalistov je v torej in sredo na območju Policijskih uprav Celje in Novo mesto opravilo deset hišnih preiskav in s tem zaključilo predkazenski postopek v zvezi preiskave sumov storitev 40 kaznivih dejanja s področja korupcije.
Očitanih kaznivih dejanj je osumljenih sedem fizičnih oseb, trije samostojni podjetniki in zastopnika dveh gospodarskih družb. Omenjeni so "od leta 2022, z javnim zdravstvenim zavodom z območja Policijske uprave Celje, z vnaprej dogovorjenim sodelovanjem delovali na način, da so storitve, potrebne za nemoteno delovanje zavoda katerih vrednost je sodila v okvir tako imenovanih evidenčnih javnih naročil, organizirali z izbiro favoriziranih ponudnikov, ki so sami priskrbeli konkurenčne ponudbe, kar pomeni, da je zavod postopek javnega naročanja izvedel zgolj formalno in ne v skladu z načeli o javnem naročanju in dobrem gospodarjenju z javnimi sredstvi," so sporočili iz PU Celje.

Ugotovili so, da sta dva osumljenca zaposlena v zavodu in sta ostalim osumljenim izvajalcem sporočala podatke o višini sredstev, ki jih ima zavod na razpolago za izvedbo posameznega posla. "S tem sta favoriziranemu ponudniku omogočila, da se je s ponudbo čim bolj približal maksimalni vrednosti razpoložljivih sredstev zavoda," so še sporočili iz Policije in dodali, da so favorizirani ponudniki za pridobitev posla cene storitev dvignili do 30 odstotkov v primerjavi s cenami, ki so takrat veljale na trgu. "Dvig cen je predstavljal vrednost daril zaposlenih v zavodu oziroma neopravičeno bogatenje favoriziranega ponudnika na račun javnih sredstev."
S preiskavo sicer še niso ugotovili, da se je dogovarjanje nanašalo na dobavo medicinske opreme in zdravil. Dogovori so po do sedaj znanih ugotovitvah obravnavali investicije oziroma materialno tehnične storitve in storitve potrebne za nemoteno delovanje javnega zavoda.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.