Slovenija

Postopek proti Vrhovnemu sodišču zaradi javnega naročila

Ljubljana, 25. 04. 2011 14.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Družba Tax-Fin-Lex je Državni revizijski komisiji predlagala uvedbo prekrškovnega postopka proti Vrhovnemu sodišču RS, ker je to po njenem mnenju izigralo odločbe revizijske komisije pri javnem naročilu za pravno-informacijski sistem.

Vrhovno sodišče
Vrhovno sodišče FOTO: Miro Majcen

Vrhovno sodišče RS je leta 2010 objavilo razpis za dostop do pravno-informacijskega sistema, ki ga je Državna revizijska komisija (DRK) razveljavila. Razpisni pogoji naj bi namreč omejevali konkurenco, po mnenju predlagatelja revizije, družbe Tax-Fin-Lex, naj bi celo favorizirali konkurenčni Ius Software.

Tax-Fin-Lex naročniku po lastnih besedah ni mogel zagotoviti v razpisu zahtevanih strokovnih pravnih člankov iz edicij GV Založbe, saj je ta v 100-odstotni lasti družbe Ius Software. S tem je ta "edini na slovenskem trgu, ki lahko izpolni omenjeno naročnikovo zahtevo", so zapisali.

Vrhovno sodišče RS je razpis oktobra 2010 ponovilo v dveh sklopih. V prvem naj bi ponudnik zagotovil informacijski dostop do zakonodaje in sodne prakse, v drugem pa do pravne literature. Družba Tax-Fin-Lex ponudbe za prvi sklop ni predložila, ampak je zaradi domnevnih nepravilnosti in nezakonitosti v razpisni dokumentaciji ponovno zahtevala revizijo.

Očitane nepravilnosti so se na Vrhovnem sodišču dogajale pred domnevno spornim nastopom službe Branka Masleše na mestu predsednika Vrhovnega sodišča novembra lani.
Očitane nepravilnosti so se na Vrhovnem sodišču dogajale pred domnevno spornim nastopom službe Branka Masleše na mestu predsednika Vrhovnega sodišča novembra lani. FOTO: Miro Majcen

Vrhovno sodišče RS je revizijo decembra 2010 zavrnilo kot brezpredmetno, saj je prvi sklop razpisa neuspešno zaključilo. Edini ponudnik Ius Software je namreč v okviru drugega sklopa brezplačno ponudil rešitev tudi za informacijski dostop do zakonodaje in sodne prakse.

Medtem je tudi Državna revizijska komisija pritrdila revizijskemu zahtevku družbe Tax-Fin-Lex in prvi sklop razpisa razveljavila, omenjena družba pa je proti Vrhovnemu sodišču predlagala uvedbo prekrškovnega postopka.

Kot so zapisali v predlogu, je Vrhovno sodišče kršilo zakonodajo, saj je naročilo za prvi sklop (zakonodaja in sodna praksa) oddalo brez izvedbe ustreznega postopka. Z izbiro istega izvajalca tako za zakonodajo (1. sklop) kot pravno literaturo (2. sklop) pa naj bi "izigralo vse prejšnje odločitve Državne revizijske komisije".

Na DRK sicer niso mogli potrditi uvedbe prekrškovnega postopka proti Vrhovnemu sodišču RS, saj bi "razkritje lahko škodovalo izvedbi", po podatkih STA pa naj bi postopek dejansko tekel proti odgovorni osebi. Na Vrhovnem sodišču RS so pojasnili, da z uvedbo prekrškovnega postopka niso seznanjeni.

Kot so še pojasnili pri DRK, je za tovrstne prekrške velikih in srednjih družb v zakonodaji sicer predvidena globa v višini od 25.000 do 100.000 evrov, za druge združbe od 12.500 do 50.000 evrov, za samostojne podjetnike pa od 7.500 do 30.000 evrov.

Že do sedaj je moralo Vrhovno sodišče zaradi dveh utemeljenih revizij plačati dvakrat po 5.000 evrov stroškov za postopek na Državni revizijski komisiji.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User395947
25. 04. 2011 23.03
skrumpirana država do konca ,na sodiščih sama mafija
pumpiduc
25. 04. 2011 17.41
Eni in drugi so pač Udbomafija in sklepajo posle med sabo
User49218
25. 04. 2011 17.17
ta oblast je poskrbela, da so na pravih mestih 'pravi' ljudje, ha, ha...
User49218
25. 04. 2011 17.13
sirene, ti pa si naivka, ha, ha. Malo si preveri vlogo zalarja pri stečajnih upraviteljih in spremembe zakona o le teh, pisane na kožo nekdanjim 'prijateljem'. Pa potem vloge 'žlahtnikov' pri mastifih in še kje drugje. Glede lovljenja tajkunov in barab pa je svoj trud vložil predvsem za odkrižanje preveč vnete generalne tožilke, ki je od podrejenih zahtevala isto vnemo in ne prikrivanje dokazov. Dokler bo on minister, ne bo obsojen niti en sam tajkun - saj so jih producirali ravno njegovi in trojkini strankarski kolegi..
Milan Koleznik
25. 04. 2011 16.47
ko je vstopil minister Zalar na oblast sodišča,sem si rekla,poglej končno nekaj poštenega,poglej nisem kaj slišala ali brala o njemu,mogoče bo nam pa sedaj bolje sojeno,kriminal bodo zatrli,polovili lopove,enkrat je poštenje na sodišči,in poglejte kako sem se zmotila o navidez mirnem človeku,ta pa je delal prej za Senicana,torej prijatelj Kresalove,in glej vse gre narobe,nazadnje pa še naročila na VS Slovenije,ali ni to gromorozno,nezaslišano,ni besed.