Zaposleni na Pošti Slovenije in njenem invalidskem podjetju združeni v Sindikatu delavcev prometa in zvez (SDPZ) Pošte Slovenije in Sindikatu poštnih delavcev (SPD) so za 19. februar napovedali stavko "zaradi uresničevanja ekonomskih in socialnih pravic, interesov po zagotavljanju in varovanju zdravega delovnega okolja in spoštovanju predpisov, ki urejajo delovnopravni položaj delavcev".
Delovne razmere na Pošti Slovenije niso ustrezne, so poudarili na SDPZ. Opozarjajo predvsem na preobremenjenost zaposlenih, ker delavcev primanjkuje. Zato morajo delavci praviloma delati več kot osem ur dnevno. "Na letni ravni to pomeni kar 133.000 ur viška, kolikor je znašala lanska številka," je opozorila Generalna sekretarka Sindikata delavcev prometa in zvez Saška Kiara Kumer.
Od Pošte Slovenije zahtevajo, da zagotovi zadostno število zaposlenih in tako razbremeni preobremenjene poštarje. "Naši zaposleni se ne strinjajo več s tem, da je treba še malo stisnit, še malo potrpet," je dejala Kumrova.
Po zavrnjenem dogovoru konec januarja so se v sindikatu odločili poslovodstvu Pošte poslati stavkovne zahteve, ki so v prvi vrsti povezane s pogoji dela, šele nato z večjimi plačami in drugimi materialnimi zahtevami. "Kajti, to kar je sedaj, pomeni ogrožanje varnosti, ogrožanje zdravja zaposlenih in seveda slabo vpliva tudi na delovno klimo," je dodala. Sicer pa si sindikati po besedah Kumrove želijo, da se strani dogovorita še pred stavko. "Največji problem so pogoji dela in kadrovska zasedba," je pritrdil tudi sindikalist Miloš Radić.
Predsednik manjšega Sindikata poštnih delavcev, ki se je za stavko odločil že prejšnji teden, Saša Gržinič je dodal, da so njihove plače res nizke, vendar so zahteve lastnika družbe, torej države, po načrtovanem donosu takšne, da bi v v primeru zgolj njihovega zvišanja bila obremenitev zaposlenih ter pritisk na njih še večji, to pa bi vodilo v še več bolniških odsotnosti in odpovedi. "Zato je naša glavna zahteva, da pride do znižanja obremenitev zaposlenih ter da se vzpostavi sistem, ki bo vzdržen," je dejal Gržinič.
Prav zato, ker pogajanja o tem na Pošti potekajo že mesece, v omenjenem sindikatu pravijo, da je še vedno možnost hitrega dogovora, saj so stališča znana že dolgo in ni česa skrivati. Če pa bo do stavke prišlo, bodo stavkali delavci v prometu, ki predstavljajo okoli dve tretjine oziroma okoli 4000 od vseh zaposlenih v družbi.
Pogajanja se nadaljujejo
Pogajanja doslej niso obrodila sadov, saj zahtevam sindikatov niso mogli ustreči, so priznali na Pošti Slovenija. "Nadaljujemo s pogajanji, ta trenutek pogajanja tečejo, so izjemno intenzivna. Osnovna usmeritev delodajalca Pošte Slovenije je, da zbližamo stališča tako, da bomo lahko sklenili dogovor. Skratka, naredili bomo vse, kar je v naši moči, da do stavke ne pride," se je na napoved stavke odzvala svetovalka poslovodstva in vodja pogajalske skupine Pošte Slovenije Karmen Lebe Grajf.
Glede zahteve po povečanju števila poštarjev je dejala, da so se lani srečevali z zelo velikimi težavami na trgu dela in kljub več razpisom niso uspeli privabiti zadostnega števila zaposlenih. Če se bo stavka zgodila, pa bodo na Pošti storili vse, da bodo zagotovili minimalni standard, torej dostavo poštnih pošiljk. S sindikatoma pa se dogovarjajo, da bi tudi poštni promet v primeru stavke potekal čim manj moteno.
Sindikata sta se lansko leto pogajala za izboljšanje razmer za zaposlene, s poudarkom na varnosti in zdravju pri delu. Rezultat pogajanj je bil osnutek dogovora, ki so ga oblikovali konec januarja. A Sindikat poštnih delavcev je že takoj napovedal, da dogovora ne bodo podprli, nekaj dni pozneje pa je predlagani dogovor zavrnil še drugi Sindikat delavcev prometa in zvez.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.