Skorajda čez noč se je med Trgom republike in Državnim zborom, ob Šubičevi cesti, pojavilo 29 desetmetrskih drogov za zastave. Na svojem zemljišču jih je postavila Mestna občina Ljubljana (MOL) in vlada ni imela nič s tem, so odgovorili iz kabineta predsednika vlade. Soglasje k postavitvi je sicer dal Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS). Slednji so zapisali, da so dovoljenje izdali za čas predsedovanja Slovenije Svetu EU, se pravi do konca leta 2021. Po koncu bo morala MOL drogove odstraniti in vzpostaviti prvotno stanje.
Na kritike, da drogovi kazijo podobo trga in zakrivajo pročelje parlamenta, sta se v izjavi za javnost odzvala ljubljanski župan Zoran Janković in podžupan MOL Janez Koželj.
Janković je uvodoma izpostavil, da jih ne država, ne vlada nista vključili v pripravo na predsedovanje Slovenije Svetu EU. Odločili pa so se, da bodo na nek način sodelovali tudi sami. Ljubljana, Zelena prestolnica Evrope 2016, je po njegovih besedah ponosna in vesela sodelovanja z vsemi prestolnicami EU, s postavitvijo zastav pa tako želijo v prestolnici izraziti prijateljsko dobrodošlico vsem predstavnicam in predstavnikom držav EU, ki bodo v drugi polovici letošnjega leta obiskali Ljubljano. "Že ob prvem predsedovanju smo imeli zastave 27 članic EU na Bavarskem dvoru in odločili smo se, da jim tudi tokrat pripravimo dobrodošlico," je povedal ljubljanski župan.
Za postavitev zastav na Šubičevi ulici so se v vodstvu MOL odločili sami, je pojasnil Janković. Ob tem je še poudaril, da politika vlade ali Državnega zbora na odločitev ni vplivala popolnoma nič. Ta linija ob Šubičevi cesti pa se je izkazala za najbolj primerno.
Janković je spregovoril tudi o očitkih, da drogovi zastirajo pogled na Državni zbor. "Glede na neumnosti, ki se počno v parlamentu, so mogoče drogovi še preveč narazen. To je moje osebno, ne strokovno mnenje," je pripomnil.
Spomnil je tudi na podobo trga, kot jo je ta imel nekoč. "Samo nekaj let nazaj so bili tukaj avtomobili. Zasluga, da je ta trg danes takšen kot je, gre profesorju Janezu Koželju," pravi. "Spraševali so nas tudi, zakaj tukaj ni dreves. Odločitev, da je ta prostor prazen, je bila sprejeta, ker je trg streha garaž, ki so spodaj in bi lahko zamakalo," je pojasnil. "Ta trg je delo Janeza Koželja. Če on reče, da je ta trg lep, bom jaz za tem stal: trg je lep," je še pristavil.
Župan Janković je ob tem še dodal, da bodo že jutri na drogove obestili zastave, v počastitev 1. maja.
Tudi iz ljubljanske občine so ob tem sporočili, da so ponosni, da je Ljubljana prestolnica samostojne in neodvisne države ter da smo vključeni v skupnost 27 držav Evropske unije. "Ker bo v drugi polovici letošnjega leta Slovenija predsedovala Svetu EU, smo se odločili izkazati našo pripadnost EU tudi z začasno postavitvijo drogov za zastave vseh članic," so sporočili.
Na kritike javnosti, pa tudi stroke se je odzval tudi Koželj, ki pravi, da mu v zvezi s tem ves čas zvoni telefon. Po njegovih besedah naj bi tudi kolegi "trosili očitke, češ ne pustiti Koželju, naj še naprej buldožira mesto". Ta prostor bo sicer še naprej ostal prazen, z možnostjo postavitve občasnih in začasnih inštalacij. "Vzemite torej to kot umetniško postavitev oziroma začasno inštalacijo."
Koželj se je o možnosti postavitve jamborov za čas predsedovanja Slovenije Svetu EU na območju Trga Republike po navedbah MOL sicer posvetoval s Gregorjem Riharjem, projektantom prenove ploščadi trga ter z drugimi iz skupine, ki pripravlja program obeleževanja glavnega mesta. Prva zamisel je sicer bila, da bi za izobešanje zastav izkoristili obstoječe jambore, kjer jih je po dveh robovih razporedil Edvard Ravnikar, vendar je obveljala odločitev, da tam razobešene zastave ne bi imele niti vidnega niti želenega simbolnega učinka.
Druga zamisel je bila postaviti jambore na premične podstavke iz prvotne postavitve jamborov na Bavarskem dvoru v krog na sredini trga, s čemer bi ponazorili idejo povezanosti držav v skupnost. Tudi ta možnost se je iz različnih razlogov izkazala za težko izvedljivo. "Tako je ostala pravzaprav edina možnost postaviti jambore za zastave članic s sidranjem v severni rob ploščadi. Niz zastav ob Šubičevi ulici naj bi povezal v potezo državniški Trg republike in memorialni Kongresni trg z osrednjim državnim obeležjem žrtvam vseh vojn," pravijo na občini.
"O tem, v kolikšni meri niz jamborov zares ali zgolj v simbolnem smislu zastira pogled na pročelje parlamenta in ga ločuje od kompozicije Trga republike, je po mojem mnenju stvar individualne presoje," dodaja Koželj in ob tem še pristavlja, da je dejstvo, da je bila odločitev o načinu, lokaciji in obliki postavitve teh jamborov sprejeta po presojanju širše skupine.
Janković pa je ob tem še zatrdil, da imajo dovoljenje oziroma soglasje ZVKDS za drogove za malo več kot šest mesecev. Tudi on je poudaril, da bi tukaj v bodoče organizirali posebne dogodke. Za konec je Koželju še sporočil: "Profesor, čestitke in ne se sekirati."
KOMENTARJI (217)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.