Marca letos je na stolček Borisa Novaka, ki je Pošto Slovenije vodil vse od leta 2012 – sedel 33-letni Tomaž Kokot, svetnik stranke SDS iz Poljčan. Kljub temu, da Kokot za vodenje tako velikega podjetja, v katerem je zaposlenih več kot 6000 ljudi, nima izkušenj, si v vladajoči stranki že pol leta prizadevajo, da bi dobil poln mandat. Zdaj namreč zaseda zgolj mesto vršilca dolžnosti generalnega direktorja.
O političnih pritiskih in tem, da vladajoča koalicija želi zasesti še en ključni položaj v enem največjih državnih podjetij, smo že poročali. Zadnja njihova žrtev, ki naj bi padla zaradi napačne politične usmerjenosti, je strokovni koordinator v pravnem oddelku, ki je član LMŠ. 28. decembra je prejel sklep o redni odpovedi pogodbe o zaposlitvi. Utemeljitev pa: "poslovni razlog".
Izpoved odpuščenega: Na udaru so vsi, ki so blizu bivšemu direktorju
"Vse od prevzema funkcije novega začasnega direktorja, ki, kot je javno znano, ne izpolnjuje pogojev statuta družbe, na vse možne načine iščejo, kako bi ga ustoličili naprej, ker nima potrebnih izkušenj za to delovno mesto. Začele so se vrstiti kadrovske čistke – na udaru so vsi, ki so bili kakorkoli povezani ali blizu bivšemu generalnemu direktorju," pripoveduje naš sogovornik A. V. (podatke hranimo v uredništvu), ki je bil na Pošti zaposlen šest let in je z 12-letnimi izkušnjami v zavarovalništvu skrbel za vse, kar se tiče zavarovalnega dela na Pošti.
Sam je pritiske začel čutiti pred približno šestimi meseci, ko do njega niso več prihajale informacije, potrebne za njegovo delo. Posledično ga ni mogel več kvalitetno opravljati. Večkrat je prosil za sestanek z aktualnim direktorjem. Neuspešno. Nato pa je v torek prejel odpoved iz poslovnega razloga oz. zaradi reorganizacije delovnih mest. Njegovo delovno mesto – strokovni korodinator specialist – je bilo ukinjeno, ustvarjeno pa je bilo novo, na katerega naj bi po novem prišlo kar pet ljudi.
"Moje delovno mesto je spadalo v oddelek pravnih zadev, zdaj pa se ga premešča v oddelek korporativne varnosti in nadzora, ki ga je pred dvema mesecema prevzel nov direktor. Sam ga ne poznam, nisem ga še videl, niti predaje poslov še nisem uspel narediti. To naj bi se zgodilo januarja, ko bom že na odpovednem roku. Po govoricah sodeč naj bi bil dober prijatelj sekretarja SDS Boruta Dolanca. V moji odpovedi pa piše, da bodo na tem oddelku zdaj zaposlili pet nadzornikov, ki bodo opravljali delo, ki sem ga opravljal jaz, kar je povsem nelogično. Moje delo se torej ne ukinja, potekalo bo naprej, in to kar s petimi ljudmi," pojasnjuje.
Povrh tega, še dodaja, so na oddelku za pravne zadeve poleti zaposlili dve dodatni osebi – ena je Andreja Lipnik, partnerka ministra za pravosodje Marjana Dikaučiča, druga pa Barbara Klajderič, kandidatka za poslanko SDS na naslednjih državnozborskih volitvah.
'Javno izražam stališča do trenutne vlade in mislim, da je to šlo komu v nos'
Po njegovem mnenju je dejanski razlog za odpoved, ki jo je prejel, dejstvo, da je član stranke LMŠ. "Sem predsednik lokalnega odbora v Slovenj Gradcu, od koder izhajam. Ob zadnjih državnozborskih volitvah sem prišel v stik z LMŠ in začutil potencial, da bi lahko mlade na lokalni ravni spodbudil k večji aktivnosti, zato sem pristopil k njim in pri tem je ostalo. Bil sem tudi kandidat za poslanca v Mežiški dolini in to je edini moj del v politiki, nobene aktivne funkcije nimam. Je pa res, da javno izražam stališča do trenutne vlade, tudi preko socialnih omrežij in mislim, da je to šlo komu v nos."
Dodal je še, da je bil tudi bivši generalni direktor Pošte član SDS, a sta kljub temu odločno sodelovala. "Drugega, kot da gre za čistko po vrstnem redu v smislu, kdo je komu prijatelj oz. neprijatelj, ne vidim. Niti ne razumem, na kakšen način bi bil lahko komu neprijatelj, ker teh ljudi sploh ne poznam."
Odpoved, ki jo je prejel, je po njegovem mnenju zrela za tožbo, a o tem zaenkrat še ne razmišlja. "Dva dni je minilo, zadevo moram prespati in se posvetovati z drugimi, kaj bodo storili. Kolikor mi je znano, je vloženih že kar nekaj tožb, ker je bilo v zadnje pol leta precej podobnih odpovedi. In to so ljudje na kolektivni pogodbi, pustimo tiste na individualnih – tisti so takoj leteli."
Ko je dobil odpoved, je vsem svojim 6000 sodelavcem poslal elektronsko pošto z obrazložitvijo, da očitno nima prave strankarske izkaznice in preveč jasno nasprotuje slabemu delu. "Žal mi je, da sem priča trenutni razgradnji vseh pravnih norm v naši državi, enako žal pa mi je tudi za naše podjetje, v katerem sem delal skoraj šest let in od katerega je odvisnih skoraj 6000 družin, sedaj pa sem priča, kako se je s slednjim začelo delati kot 'svinja z mehom'– malomarno, grdo, nemarno," je zapisal. Od svojih sodelavcev pa prejel izjemen odziv: "Več kot 200 mailov v smislu: končno je nekdo povedal, kar je treba! Ker je to velik problem, ampak ljudje se bojijo za svoje službe in so raje tiho," zaključi.
Zgodbo našega sogovornika je sicer prvi objavil Svet24.
Pošta Slovenije očitke zavrača
Na Pošti Slovenije očitke o političnem kadrovanju zavračajo. Kot so pojasnili, je bila z januarjem letos izvedena interna reorganizacija dela na področju zavarovanj, zaradi katere je prenehala potreba po delu na delovnem mestu, ki ga je zasedal A.V. v organizacijski enoti Pravne zadeve, zaradi česar mu je bila podana odpoved pogodbe o zaposlitvi. "Pri tem ni šlo za nikakršno politično čistko ali za politično motivirano dejanje, temveč za vzpostavitev novega poslovno-organizacijskega modela na področju zavarovanj," so zapisali.
Prav tako trdijo, da se ne vršijo nikakršni politični pritiski nad zaposlenimi. "Nihče od zaposlenih ni v zvezi s tem podal nobene prijave ali sprožil kakršnegakoli postopka. Pošta Slovenije ima do svojih zaposlenih spoštljiv odnos in vsakega zaposlenega ceni in z njimi ne ravna 'kot svinja z mehom'. Pošta Slovenije si konstantno prizadeva za čim boljše delovno okolje zaposlenih, čim ustreznejše plačilo in dobro počutje na delovnem mestu."
Neutemeljena so tudi namigovanja, da je bila zaposlitev Lipnikove in Klajderičeve v pravnem oddelku Pošte Slovenije politično motivirana, še dodajajo. "Potreba po obeh delovnih mestih je bila evidentirana že pred prihodom začasnega generalnega direktorja Tomaža Kokota na mesto predsednika nadzornega sveta Pošte Slovenije in kasneje začasnega generalnega direktorja Pošte Slovenije. Izbirni postopek obeh kandidatk je bil izveden s strani za to pristojnih služb in začasni generalni direktor na ta postopek izbire ni kakorkoli vplival. Pošti Slovenije povezave ali članstva v strankah niso poznana, vsi postopki testiranj kandidatov, kar velja tudi za obe omenjeni zaposleni, so bili izpeljani strokovno in korektno, brez kakršnihkoli vplivov na izbiro s strani drugih oseb."
V letu 2021 so v Pošti Slovenije zabeležili 631 prihodov, 658 odhodov ter 41 premestitev znotraj podjetja.
KOMENTARJI (481)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.