Kot smo poročali prejšnji teden, se je na Pošto Slovenije vsul plaz očitkov, ko so po spletu zaokrožile fotografije s poštnega logističnega centra v Ljubljani, na katerih je tudi bela tehnika in elektronika prekrita s snegom. Na pošti pojasnjujejo, da so bile takrat zapolnjene vse skladiščne kapacitete in da so bile pošiljke zgolj za določen čas pred poštnim centrom ter da so jih zavarovali s ponjavami in PVC folijo. Da bi se temu izognili so sedaj postavili več velikih šotorov.
Zdaj so se na to odzvali v tamkajšnjem sindikatu. "Delavci Pošte Slovenije smo v zadnjih dveh tednih nenehna tarča medijskih objav in polemik glede odgovornosti zaradi nastalih težav pri prenosu paketov," so zapisali in dodali, da so že konec novembra opozorili Odbor za gospodarstvo v državnem zboru, da zaradi Zakona o poštnih storitvah, ki Pošti Slovenije nalaga izvajanje univerzalnih poštnih storitev, nastaja velika gospodarska škoda.
"Zaradi omenjenega zakona, na Pošti Slovenije ne smemo prerazporediti naših internih resursov, tako delavcev, kot vozil, na tržni segment, torej paketno dostavo. Sedaj je posledica vidna vsem," je v imenu Sindikata poštnih delavcev (SPD) sporočil njihov predstavnik Saša Gržinič.
Poleg tega se je zaradi neustreznega načina financiranja v preteklih letih zaprlo 65 pošt in posledično sedaj prihaja do večjih dodatnih obremenitev zaposlenih in nezadovoljstva strank zaradi povečanega časa čakanja za vstop na poštno poslovalnico, so prepričani na SPD.
"Ker pa koalicijske stranke ne vidijo razlogov za podporo predlagani spremembi zakona in bodo po naših informacijah v naslednjem tednu na izredni seji državnega zbora tudi zavrnili naš predlog, smo se v SPD odločili, da sledimo njihovim predlogom," je v pismu, naslovljenem na medije, zapisal Gržinič.
V ta namen so na upravo Pošte Slovenije naslovili več zahtev.
Od poslovodstva zaradi pričakovanj delavcev, ki delajo v spremenjenih oziroma izjemno oteženih epidemioloških razmerah, zahtevajo, da v osmih dneh sprejme pravilnik o trajnem dodatku za posebne obremenitve dela ter z njimi začne pogajanja glede izplačila poslovne uspešnosti.
Prav tako pričakujejo, da uprava do začetka naslednjega leta pripravi izračune in osnutek spremembe organizacije dela na tak način, da loči delovno silo in sredstva potrebna za izvajanje univerzalnih poštnih storitev, od delavcev in sredstev potrebnih za izvajanje tržnih storitev.
Spremenjeni način dela zahtevajo do 1. julija naslednje leto, do takrat pa naj zaposleni prejemajo desetodstotni dodatek za delo v neenakomernem delovnem času.
Kot še dodajajo, so njihove zahteve namenjene varnemu in zdravemu okolju, saj menijo, da je eden od glavnih krivcev za veliko število poškodb in bolniških dopustov prav organizacija dela. Ker do vse več poškodb pri delu poštarjev prihaja tudi zaradi padcev pri dostavah z motorji v zimskem času, v sindikatu še zahtevajo, da do sredine naslednjega novembra tudi tem delavcem zagotovijo avtomobile.
Če od uprave ne bodo dobili pozitivnega odgovora in pripravljenosti za uresničitev zahtev, bodo zaposleni na Pošti Slovenije prisiljeni v začetek drugih oblik sindikalnega boja za dosego boljšega standarda tako za zaposlene kot za stranke.
"V kolikor od uprave ne dobimo pozitivnega odgovora in pripravljenosti, da sledijo zahtevam, bomo delavci na Pošti Slovenije primorani poslužit drugih oblik sindikalnega boja za dosego boljšega standarda tako za zaposlene, kot za stranke," so še sporočili s SPD.
KOMENTARJI (247)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.