Slovenski raper Miha Blažič z umetniškim imenom N'toko je po silovitem potresu na Japonskem okoli 9. ure sporočil, da "na zahodu Tokia še vedno tresejo popotresni sunki, ampak hujši del je očitno za nami. Potres očitno ni povzročil toliko škode, kot jo trenutno povzročajo cunamiji."
Ko je udarilo, je ravno izstopil iz vlaka. "Vsi smo se hitro premaknili na sredino malega parka pred postajo v Koenjiju. Na tla je vrglo nekaj svetilk ulične razsvetljave in strešnikov. Ljudje so ostali precej mirni glede na zaskrbljujočo situacijo, saj v Tokiu še niso doživeli takih sunkov." Vse skupaj je trajalo kake tri minute.
"Zdaj vsi spremljamo poročila in molimo, da bodo cunamiji terjali čim manjši davek, prva poročila o smrtnih žrtvah pa že prihajajo." Po njegovih besedah so posnetki z obale grozljivi. A upajo na najboljše. "Poleg naravnih katastrof se imamo dobro!" je še zapisal.
Slovenka Mirjam Cuk Moishi je povedala, da je bil potres v Saitami, ki je od žarišča oddaljena 500 kilometrov, šeste stopnje. Okoli 9.30 so jih na vsakih pet minut tresli razmeroma močni popotresni sunki. "Takrat tečemo ven na plano." Okoli 11. ure je sporočila, da so popotresni sunki šibkejši. Dodala je, da so v redu, vendar v pripravljenosti.
Ministrski predsednik je imel novinarsko konferenco, oblasti že ukrepajo. Na hudo prizadetih območjih imajo probleme s cunamiji, ki so precej visoki. Vlaki skoraj vsi stojijo oziroma prilagajajo vožnjo. Splet deluje, na severovzhodu skoraj nikjer ni elektrike. Slabo delujejo telefonske linije, tako da je težko koga priklicati. ''Niti jaz ne morem klicati ven,'' je poudarila.
'Kako reagirati?'
Slovenka Dominika Fernandez je prvi potresni sunek v Tokiu začutila nekaj minut pred 15. uro po lokalnem času. ''Bil je zelo močan. S hčerko sva bili v stanovanju, v četrtem nadstropju stavbe s sedmimi nadstropji. Tla so se izmikala pod nogami, tako da sem se morala usesti. Knjige so padale s polic, bala sem se, da se bodo prevrnile težke omare. Okna so šklepetala ...''
Razmišljala je, ali naj zbudi šestmesečno hčerko, ki je še vedno spala. ''Misli so delale hitro, a nejasno: kako reagirati? Z dvigalom je prepovedano oditi, po strmih stopnicah pa se mi je zdelo zelo nevarno, z dojenčkom v rokah.'' Takrat se je nekoliko umirilo, pogledala je skozi okno in videla množico ljudi, ki so se zatekli iz pisarn na ulico. ''Rekla sem si, da mora biti hud potres, saj pri manjših ni videti nikakršnih reakcij.''
''Kmalu po 15. uri je prišel drugi potresni sunek, približno enako močan kot prvi. Takrat sem se odločila: obula sem se, se oblekla, pripravila topla oblačila za hčerko in odšla v njeno sobo, da se ob koncu tresenja zatečeva na cesto. Tako sva prišli v pritličje stavbe, kjer se je že nabrala pisana druščina: vratar, nekaj družin in mamic z dojenčki. Vsi smo bili pošteno pretreseni. Vratar nam je poročal o cunamiju, ki se je sprožil na Pacifiku.''
''Po slabi uri in nekaj lažjih popotresnih sunkih smo se vsi vrnili v svoja stanovanja. Vendar popotresnih sunkov še ni konec. Še vedno od časa do časa čutimo premikanje tal. Opozorila pred cunamiji so bila, vendar ni bilo, vsaj za nas, nikakršnih natančnejših navodil. Poročila po televiziji smo spremljali enako kot po vsem svetu, seveda je za nas to realnost, ki grozi. Vendar naj bi po poročilih vsaj prvi val udaril bolj na severovzhodu države.''
Okoli 12. ure je sporočila, da sta s hčerko trenutno doma. ''Spremljamo poročila, telefonske linije ne delujejo, informiramo se po spletu. Ne vem, kje je moj mož, ob 17. uri (po lokalnem času, op. a.) so jih namreč spustili domov, vendar je bila avtocesta zaprta.'' V Tokiu je ponekod zmanjkalo tudi elektrike, ''vendar mislim, da je problem že rešen''.
Udarilo na nasprotni obali Niigate
Domen Vrtačnik, ki je poročen z Japonko, s katero živita v Sloveniji, je govoril s taščo na Japonskem. Je v Niigati, znanem žarišču potresov, kjer ni treslo. ''Udarilo je na nasprotni obali. Povedala mi je še, da je za Japonce današnji potres čisto nekaj običajnega in ni tako hudo, kot poročajo svetovni mediji,'' je dejal. "Trenutno je severni del Japonske v normalnem stanju. Potres je bil tam z močjo 4,3, v Tokio pa 6,1. Severni del ni prizadet, a na nasprotni obali je bila magnituda 7. V prefekturi Niigata zaenkrat ni nevarnosti cunamijev, je pa zelo izrazita razpoka v mestu Joetsu, ki naj bi znašala okoli 18 kilometrov po dolžini. Telefonske linije so motene, vendar so na delu ekipe pripravljene za primere potresov," je še sporočil.
Alenka Oldroyd in Anže Žnidaršič sta na Havajih
Naša kolegica Alenka Oldroyd je na Havajih, kjer so prav tako izdali opozorilo pred cunamiji. Kot je dejala za 24UR, je župan ob zadnjem poročanju za televizijo dejal, da so imeli tokrat srečo, saj cunami ni zahteval žrtev. Najbolj so prizadeta pristanišča na zahodu havajskega otočja in nekateri nezaščiteni obmorski predeli. “V Honolujuju vlada spokojna tišina, še vedno velja prepoved vožnje in opozorila ljudem, naj se ne približujejo morju. Šole so danes zaprte, državni uradi samevajo.”
Kot je razložila, se je vse začelo z informacijo o katastrofalnem potresu na Japonskem, sledila pa so ugibanja o morebitni nevarnosti cunamijev. Ob 21. uri so prvič zaslišali sirene in sledila so navodila o evakuaciji z območja v neposredni bližini morja.
“Strokovnjaki s centra za opozorila pred cunamiji, policija, civilna zaščita in ostali odgovorni so neposredno ali prek medijev usmerjali ljudi in dajali navodila: lastniki ladij naj umaknejo svoja plovila na morje ali na kopno. Očitno so navodila upoštevali, saj o večji škodi in žrtvah za zdaj k sreči ne poročajo,” je še dodala.
Bo besedah Anžeta Žnidaršiča, ki študira v Honoluluju na Havajih, se je panika začela okoli 21. ure po lokalnem času. ''Okoli 22. ure smo slišali prve sirene. Trgovine in bencinske črpalke so postale nabito polne.'' Tišino so na vsako uro preglasile le glasne sirene, ki so opozarjale pred cunamiji. Povedal je, da je bila panika predvsem med turisti, "domačini so bolj vajeni opozoril. Vseeno so z območja Waikikija umaknili tudi vse brezdomce na varno.''
Okoli polnoči je šel ven s fotoaparatom, ko je posnel opozorila pred cunamiji. Policisti pa mu niso dovolili do obale Waikiki Beach. Na univerzi, kjer študira, so jim sporočili, kam se morajo umakniti. Dogajanje so spremljali po televiziji. ''Po 3. uri sem nestrpno pričakoval, kaj bo. Moji sostanovalki sta se prej že odpravili spat in mi naročili, naj ju zbudim, če se kaj zgodi. Ena od sostanovalk je bila tu že lani in ima več izkušenj in je zato tega kar prespala. Na srečo do 3.20 ni bilo nič pretresljivega. Na gladini oceana je bilo vidno, da se nekaj dogaja, vendar nič pretresljivega. Ob 3.30 so se čez Ala Wai Canal proti Waikikiju začeli vračati avtomobili.'' Ceste so bile namreč v času opozoril zaprte. A ''na srečo je bil ves strah zaman''. Za Anžeta je bil to prvi cunami, ki ga je doživel.
Opozorilo dve uri pred cunamijem na Waikikiju:
Sirene opozarjajo na prihod cunjamijev na Waikiki: Slovenci niso poškodovani
Slovensko zunanje ministrstvo je v stalnem stiku s slovenskim veleposlaništvom na Japonskem. Stik so že vzpostavili s 13 Slovenci. Zaenkrat nimajo podatkov o poškodovanih Slovencih, prav tako med potresom niso bili ranjeni diplomati in uslužbenci veleposlaništva. Sicer na Japonskem stalno živi okoli 20 slovenskih državljanov, v državi pa sta še dve delegaciji slovenskih raziskovalcev in študentov.
S turistične agencije Kompas so sporočili, da imajo na Japonskem dva gosta, ki sta na varnem. ''Sta na križarjenju in ladja je zaradi varnosti že izplula iz pristanišča v Nagasakiju.'' Na širšem območju, kjer so še možni cunamiji, nimajo gostov v obalnih krajih. ''Smo pa obvestili goste, ki so na skupinskih potovanjih ter priletijo danes na Tajvan in potem nadaljujejo pot po jugovzhodu Azije.'' Gostje, ki so bili na Baliju, pa ravno danes letijo nazaj v Evropo.
Tudi iz agencije Cruise&Ferry Center so potrdili, da so potniki na ladji Azamara Quest, med katerimi sta tudi omenjena Slovenca, dobro. Križarka, ki pluje ob Japonski, je bila v času tragedije od žarišča potresa oddaljena več sto kilometrov, potniki niso občutili potresa. Potem ko so izpluli iz Nagasakija, bodo v nedeljo predvidoma pristali v japonski Osaki. Ladja Azamara Quest je 5. marca v okviru 12-dnevnega križarjenja izplula iz Hongkonga, potovanje pa naj bi zaključila 17. marca v Šanghaju, so še povedali pri Cruise&Ferry Center, ki je uradni zastopnik ladjarja Azamara Club Cruises, ki organizira križarjenje.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.