Po pregledu prijav so ocenili, da je bilo med temi 24 primerov ali 25 odstotkov dejansko nezakonitih. Večina preostalih primerov je prikazovala spolne aktivnosti odraslih oseb.
Sporne primere so, kot pojasnjujejo v sporočilu za javnost, posredovali v nadaljnji pregled in obravnavo Policiji in prijavnim točkam držav, kjer so se vsebine nahajale – najpogosteje so bile to ZDA. Dodajajo, da so bile na domnevno nezakonitih posnetkih žrtve v večini primerov deklice. Hkrati pa opozarjajo, da že nekaj let zaznavajo večji delež posnetkov, na katerih so žrtve mlajši otroci, stari od 0 do 10 let. Podobno opažajo tudi tuje prijavne točke.
Sovražni govor: manj prejetih prijav, več skrajnih primerov
Uporabniki spleta so lani prijavili 556 primerov domnevno nezakonitega sovražnega govora, približno polovico manj kot leto pred tem. Po drugi strani je bilo po njihovi oceni več primerov po potencialno kaznivih (25 v primerjavi s 23 leta 2016). Na Policiji po pregledu prijav sicer niso podali kazenskih ovadb, kar potrjuje ostre pogoji za kazenski pregon sovražnega govora v Sloveniji.
Pri primerih, posredovanih Policiji, je šlo najpogosteje za sovražni govor, uperjen proti posameznikom zaradi njihovega političnega prepričanja, in sicer 28 odstotkov. Če kot skupno kategorijo razumemo sovražni govor proti prebežnikom (24 odstotkov) in proti pripadnikom islamske veroizpovedi (20 odstotkov), ki se po njihovih pojasnilih zelo prepletata, tovrsten govor še naprej predstavljata največji delež najbolj spornih obravnavanih primerov. Največ primerov se je nahajalo na družbenih omrežjih, precej manj pa na novičarskih portalih in forumih.
Postopek obravnave
Prijavna točka Spletno oko deluje v okviru Centra za varnejši internet in sprejema prijave posnetkov spolnih zlorab otrok in domnevno nezakonitega sovražnega govora od marca 2007. Glavna vloga prijavne točke je omogočanje anonimne prijave domnevno nezakonitih vsebin ter zmanjšanje obsega neprimernih vsebin na internetu. Pri tem aktivno sodeluje s slovensko Policijo, INHOPE mrežo prijavnih točk po vsem svetu in drugimi partnerji.
Pregledovalec prijavne točke Spletno oko vsako prijavo posnetkov s spolnimi zlorabami otrok pregleda in v primeru ocenjene nezakonitosti določi lokacijo strežnika s sporno vsebino. Domnevno nezakonito prijavo nato posreduje policiji, ki začne postopek preiskave.
Če je bila prijava locirana na slovenskem strežniku in je Policija potrdila znake kaznivega dejanja v prijavljeni vsebini, se začneta postopek preiskave in postopek odstranitve sporne vsebine iz strežnika. Zagotoviti skušajo čim hitrejšo odstranitev kaznive vsebine s spleta in onemogočiti ponavljajočo viktimizacijo žrtve.
Če se sporna vsebina nahaja na tujem strežniku, Policija prijavo posreduje Interpolu, Spletno oko pa prijavni točki – članici organizacije INHOPE v državi, kjer gostuje strežnik. Ta o vsebini obvesti lastne organe pregona in ponudnika gostovanja. Tako kot Spletno oko pri nas tudi prijavne točke v drugih državah zasledujejo cilj, da sporna vsebina v čim krajšem času ne bi bila več dostopna.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.