Na posnetku, ki ga je posnela očividka, eden od policistov na tleh na boku drži moškega. Policista v nadaljevanju moškega obrneta na trebuh in ga držita na tleh, eden od policistov pa zavpije: "Miruj, Policija, kje imaš drogo?"
Moški nato odvrže manjšo belo vrečko, ki jo pobere eden od policistov, medtem ko moškega, ki so ga že obvladali, s silo držijo na boku na tleh. Ob posnetku so se pojavila vprašanja o morebitni prekomerni uporabi sile.
Na zadnjem posnetku, ki naj bi nastal po koncu postopka, si nato eden od policistov, ki je moškega pred tem zadrževal na tleh, podlaht desne roke, na kateri ima zavihan rokav, drgne ob rob zida, nato pa roko, na kateri je vidna krvava odrgnina, pogleda. S posnetka sicer ni razvidno, ali si je policist rano povzročil sam ali že med postopkom.
Priča, s katero smo govorili, je sicer povedala, da je zunaj najprej slišala kričanje, nato je odprla balkonsko okno in videla, kako trije moški pretepajo četrtega, mlajšega. "Snemati sem pričela, ker sem videla, da ga držijo zelo močno, četudi je moški roke držal stran od sebe. Videti je bilo, da uporabljajo preveliko silo," nam je povedala ter dodala, da sta si dva policista kasneje povzročila rane - eden z dregnjenem roke in udarjanjem s pestjo v steno, drugi zgolj z drgnjenjem roke ob steno.
Kot je pojasnil predstavnik za odnose z javnostmi na PU Ljubljana Tomaž Tomaževic bodo preiskali tudi, ali se je policist samopoškodoval. Moškega so za čas izvedbe policijskega postopka pridržali in ga nato izpustili.

Policija: Poteka nadzor postopka
Posnetek je nastal v ponedeljek, 10. marca, ko so imeli po do sedaj zbranih podatkih policisti na območju Bežigrada v postopku moškega, "ki je bil vidno pod vplivom psihoaktivnih snovi, se je v postopku uprl in s kraja zbežal. Policisti so ga kmalu zatem prijeli, uporabili prisilna sredstva in z njim izvedli nadaljnji postopek," so zjutraj sporočili s Policijske uprave Ljubljana.
"Takoj, ko smo na družabnih omrežjih zaznali posnetke, smo odredili nadzor, ki še vedno poteka," je v dopoldanski izjavi pojasnil Tomaževic. Drugih okoliščin na Policiji ne pojasnjujejo, sporočili pa so, da so za uporabo prisilnih sredstev in celoten postopek odredili strokovni nadzor. Konkretnih postopkov policistov Tomaževic ni komentiral, prav tako ne, kdaj bi lahko bili znani izsledki nadzora. "Cilj je, da ugotovijo, kaj vse je se dogajalo na kraju." Podatkov o tem, ali so vpleteni policisti v preteklosti že bili v postopkih preverjanja, Tomaževic ni imel.
"Poudarjamo, da imamo v Policiji zgrajen sistem notranje kontrole in mehanizme, kjer vsa morebitna odklonska ravnanja v celoti in temeljito preiščemo, kot bo v celoti in temeljito preverjen konkretni postopek in izvedeni ustrezni ukrepi. Zagotovo mora biti Policija vzgled za širšo javnost in bi morali imeti policisti visoko stopnjo integritete, zato bomo storili vse, da se razjasnijo vse okoliščine postopka policistov," so še sporočili ljubljanski policisti.
Na dogajanje se je odzval tudi v. d. generalnega direktorja policije Damjan Petrič. "Verjamem, da bodo zadevo temeljito preverili," je navedel ob informaciji o strokovnem nadzoru.
Ob tem je izpostavil, da je "policija velika in profesionalna organizacija, ki mora delovati v skladu z zakonodajo in visokimi etičnimi standardi". "Domnevni primer, kot je izpostavljen, pa nikakor ne more odražati dela več kot 8000 zaposlenih v organizaciji oz. dela policistk in policistov, ki strokovno in zakonito opravljajo svoje delo ter zagotavljajo varnost prebivalkam in prebivalcem Slovenije. Če bo ugotovljena kakršna koli nepravilnost, bomo, tako kot je v policiji ustaljen postopek v teh primerih, izvedli ustrezne delovnopravne ukrepe," so njegove besede še povzeli na spletni strani Policije.
Poklukar zahteva poročilo
V sredo je nad Policijo prek pristojnega Direktorata za policijo in druge varnostne naloge v konkretni zadevi od vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije Damjana Petriča poročilo zahteval tudi notranji minister Boštjan Poklukar.
"Po prejemu vseh potrebnih podatkov in dokumentacije bo direktorat podal mnenje o zakonitosti in strokovnosti policijskega postopka. Pomembno je, da se taka ravnanja zaznajo, temeljito in v celoti preiščejo, ter se sprejmejo ustrezni ukrepi. Mehanizmi nadzora na Ministrstvu za notranje zadeve in v Policiji delujejo, zato policija že izvaja strokovni nadzor uporabe prisilnih sredstev in celotnega postopka policistov," so popoldne sporočili iz notranjega ministrstva.
KOMENTARJI (597)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.