
Skupina, ki po oblikovanju novega škofjeloškega občinskega sveta nadaljuje delo prejšnje Komisije za evidentiranje in urejanje prikritih grobišč v Škofji Loki, je že pred prazniki zaključila s čiščenjem vodnjaka na vrtu loškega gradu. V vodnjaku kljub nekaterim drugačnim namigom ni našla posmrtnih ostankov žrtev povojnih pobojev. Takoj po praznikih pa bo skupina preverila še nekatera pričevanja, da so okostja žrtev skrita pod ploščadjo plesišča na loškem gradu.
Kot je povedal bivši predsednik Komisije za evidentiranje in urejanje prikritih grobišč v Škofji Loki Janez Pintar, ki ga je občinska uprava pooblastila, da nadaljuje delo komisije, so vodnjak na grajskem vrtu očistili. 500 let star vodnjak, o katerem je krožilo veliko skrivnosti, ki pa jih raziskovanja komisije in jamarjev niso potrdila, bodo lahko tako v prihodnjih mesecih uredili kot muzejski objekt.
Po praznikih bo skupina, ki išče prikrita grobišča, preverila tudi pričevanja, da naj bi se posmrtni ostanki žrtev povojnih pobojev skrivali pod grajskim plesiščem. Zato bodo odmaknili vsaj del ploščadi na plesišču in opravili sondiranje. S tem bodo potrdili ali ovrgli sume, da na vrtu loškega gradu, kjer zaenkrat niso našli posmrtnih ostankov, še vedno počivajo žrtve povojnih pobojev.
Skupina, ki išče prikrita grobišča žrtev povojnih pobojev, bo po preiskanem plesišču zaključila svoje delo. Kako bo delo skupine oziroma komisije potekalo naprej, pa še ni znano. Zaenkrat je med koalicijskimi strankami in listami v občinskem svetu padla le odločitev, da novi občinski svet ne bo imenoval posebne komisije za evidentiranje in urejanje prikritih grobišč. Obstaja pa možnost, da bi župan Igor Draksler imenoval posebno županovo komisijo, ki bi lahko ostala v podobni sestavi kot sedaj, ko Janez Pintar ni več član občinskega sveta. Je pa odločitev, ali se bo ta komisija oblikovala, v rokah župana, je pojasnil Pintar.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.