Slovenija

'Poslušajte osebe v stiski, opazujte jih, predvsem pa jim bodite zavezniki'

Ljubljana, 09. 10. 2023 12.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Urška Šestan
Komentarji
29

Težave, ki so očem velikokrat skrite, a so vedno bolj pogoste. O simptomih tesnobe, anksioznosti in depresije predvsem odrasli neradi govorijo, a se že tretjina vsakodnevno sooča z njimi. Podobno je tudi med mladimi in stanje se z leti samo še slabša: vsak tretji mladostnik ima povišano verjetnost depresije, ravno toliko jih vsaj enkrat tedensko doživlja nervozo, razdražljivost ali nespečnost. Desetina mladostnikov pa ima duševne težave že diagnosticirane.

Komunikologinja in tekstopiska Barbara Nemec je sorodnica mladostnice, ki je v času epidemije dobila diagnozo depresija in generalizirana anksiozna motnja. "Najstniki načeloma ne razkrivajo sami. Občutek imajo namreč oz. je to celo njihova osamosvojitvena naloga, da zadeve rešujejo sami," pravi.

Da sicer najstnik včasih res pride sam s problemom, "a včasih je treba zelo veliko podrezat, na nežen način sicer, da ugotoviš, da se mladostnik počuti grozno".

Danes iz izkušenj ve, da je prva pomoč že sočuten pogovor bodisi s staršem, sorodnikom, prijateljem oz. osebo, ki ji otrok zaupa. In tu je pomembno, pravi, in na to opozarja tudi sledilce na družbenih omrežjih, da poslušamo, ne prekinjamo, ne obsojamo in ne ponujamo svojih mnenj in instant rešitev. "Skozi vse te korake ugotoviš, da tako kot človeku z zlomljeno nogo ne rečeš, naj se dvigne in preteče tistih 20 kilometrov, tako tudi pri depresiji oz. anksiozni motnji ne moreš reči: 'Ne biti paničen, saj bo.' Ker včasih ne bo," pojasni.

'Začeti moraš pri sebi'

Duševne stiske niso posledica šibkosti, opozarja zdravnik in avtor najbolj brane knjige lanskega leta David Zupančič. Zato o tem govori in piše. Konec meseca prihaja na police njegova nova knjiga – Znanost mirnega življenja –, postal pa je tudi ambasador kampanje Nisi ok, povej naprej.

David Zupančič
David Zupančič FOTO: 24UR

"Res se mi zdi škodljivo, da se propagira nekakšna podoba, da je nekdo, ki je uspešen, nezmotljiv in močan. Da je, če imaš stiske, zlome, nespečnosti, izraz šibkosti in zato ne boš uspešen," opozarja. Meni pa, da bi lahko s tem, ko tega ne bi skrival, pokazal, "da smo na koncu koncev vsi samo ljudje". "Morda bi koga tudi vzpodbudil, da stiska ne pomeni konec sveta, ne pomeni konec kariere," pravi. 

Zupančič govori iz lastnih izkušenj, za seboj ima namreč nekajletno obdobje anksioznosti, tesnobe in nespečnosti. "Med študijem so me nekoč močno stisnila vsa pričakovanja, ki sem jih imel do sebe, ki jih je imel do mene preostali svet. Se pravi študij, nekoč zdravnik, dežurstva, zmeraj si moral biti boljši, zmeraj dati več in takrat sem se začel spopadati z nespečnostmi. Bolj utrujen sem bil, manj sem lahko delal in bolj me je skrbelo, da bom še manj delal," pove svojo zgodbo.

Stiske je uspel premagati ob veliki podpori in razumevanju družine, delu na sebi s tečaji avtogenega treninga, meditacije in čuječnosti. "Marsikdo reče, da je ukvarjanje s samim seboj sebično, da so knjige za samopomoč in osebnostno rast škodljive. Ampak koliko izgorelih zdravnikov bo lahko komurkoli pomagalo? Koliko zdravnikov je zapustilo medicino ali pa celo naredilo samomor? Koliko bolnikov bodo lahko oni zdravili?" opozarja.

"Začeti moraš pri sebi, seveda s ciljem, da to empatijo nato deliš navzven," je jasen.

'Vsak ima svoj tempo, ni treba samo hiteti'

Podatki raziskave, ki jo vsaka štiri leta opravijo med 11-, 13-, 15- in 17-letniki v Sloveniji, kažejo, da se kar tretjina mladostnikov vsaj enkrat tedensko spopada z nespečnostjo in razdražljivostjo. Vsak šesti pa se počuti osamljenega. Poslabšanje se kaže že vse od leta 2017, pojasnjujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Duševna stiska
Duševna stiska FOTO: Shutterstock

"Lahko ugotovimo da se je poslabšalo zadovoljstvo z življenjem, več je psihosomatskih simptomov, predvsem pri 13-letnikih smo to zaznali, potem pa seveda večja verjetnost simptomov depresije. Tu je nekako največji porast, s 13 odstotkov na več kot 30. Posebej večje razlike imamo pri dekletih," opozarja Helena Jeriček Klanšček iz NIJZ.

Za mladostnico iz Barbarinega družinskega kroga so pomoč iskali prek pediatra, pedopsihiatra, po dolgi in zapleteni poti, ki je trajala skoraj dve leti. Od leta 2019 je sicer po državi vzpostavljenih 17 centrov za duševno zdravje odraslih in 19 centrov za duševno zdravje otrok, kjer lahko posameznik dobi pomoč multidisciplinarnega tima tudi brez napotnice. V pomoč pri stiskah, odraščanju in vzgoji pa so lahko tudi brezplačni programi za otroke in starše.

"V Sloveniji imamo program Neverjetna leta, ki je namenjen tako staršem predšolskih kot šolskih otrok in tudi učiteljem, s katerimi krepimo veščine starševstva prav s tem namenom, da znamo normalne situacije, ki so življenjske, prepoznati in tudi ustrezno ravnati," ob tem pravi Radivoje Pribaković Brinovec z NIJZ. Izpostavi pa tudi spletno svetovalnico To sem jaz. "Ki je prav tako z dokazi podprt program za krepitev veščin predvsem mladostnikov pri soočanju z vsakdanjimi stiskami," pove.

Pomaga pa lahko tudi, da življenje kdaj upočasnimo in nismo tako zelo zahtevni do sebe in drugih. "Konec koncev mamo tudi zdravnike, ki so študiral osem oz. devet let namesto šest, pa so vrhunski zdravniki. Imamo specializante, ki končajo specializacijo čez 10 let, mamice, ki imajo vmes tri otroke, pa so vrhunske specialistke. Vsak ima svoj tempo, ni treba samo hiteti," je jasen Zupančič.

Nemčeva pa poudarja, da so tu najpomembnejši razumevanje, poslušanje in validacija. "Poslušajte jih, opazujte jih, predvsem pa jim bodite zavezniki," pravi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (29)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

avgust.
09. 10. 2023 21.06
+0
Merila za uspeh so čedalje višja in pritiski na otroke tudi. Stanovanj ni, neke varnosti ni. Zaupanja v državo in pomoč tudi ne. Razpad sistema in vrednot.
MiLjBo
09. 10. 2023 19.49
+0
Hmmmm, sam sem nekoliko starejši, ko je razpadla Jugoslavija, sem bil nekje na sredini osnovne šole.Tako ko opazujem, se mi zdi da je mladim danes težje, enostavno so posiljeni z informacijami z vseh strani.Tehnologija je že tu, pri roki.Zelo težko se je najti, najti primarno dejavnost.Najti sebe.Poiskat smisel.Treba se je trudit , verjet vase, biti neobremenjen z mnenjem drugih.Ni lahko.Moja želja je vedno bila sočloveka odrešiti trpljenja.Če zaključim, vedno je nov dan in dokler ne poskusiš, ne veš kako močan si v resnici.Samo pogumno naprej, mladina.
Houdre
09. 10. 2023 17.35
+0
Ob taki vladi je pač tako
oježeš
09. 10. 2023 17.19
+3
Nekaj ni v redu. mladi več imajo, več imajo svobode bolj so tesnobni in depresivni. Kaj če bi zmetali telefone v predale in se začeli med seboj družiti in pogovarjati, tako kot smo se pred poplavo mobitelov in računalnikov. Tako pa ves dan gledajo v monitorje, brskajo po spletu in vzdihujejo, da nimajo kaj početi. Hojla, dobra družba, normalne zabave in medsebojni pogovori iz oči v oči in zadeva bo precej bolj realistična in manj zafrustrirana. Tako pa vidim, da morajo že male otroke starši pripeljati čisto do vrat, kamor so namenjeni, pa če morajo zato parkirati ali ustaviti skoraj na sredi ceste. Včasih ni bilo avtov, pa smo hodili v šolo par kilometrov peš, pa ni nobenemu nič manjkalo. Danes ne smejo otroci narediti 10 korakov, ampak jih je treba voziti, ali pa se vozijo s skiroji, da jim saj ni treba migati. Starši, vzemite se v roke in rešite ta problem. V začetku bo malo težko ampak na dolgi rok vam bodo otroci kasneje hvaležni. In ne govoriti kakšni so dandanašnji otroci, točno tako, kot jih vzgojijo starši.
Cupko
09. 10. 2023 15.56
+4
Odložijo naj telefone, gredo naj v hrib malo hodit in ne bojo deležni nikakršnih stisk, depresij, anksioznosti. Vsega imajo preveč, zato pa je to tako. V naši generaciji pred cca 50 leti + ni bilo skoraj nič od tega ali pa so bili zdravniki nesposobni to ugotoviti. Preživeli oa smo vsi
UsliŠana
09. 10. 2023 15.54
+5
Po moje: ženske najdejo prijateljice...moški pa ne vem, ne vem...to je začaran krog...
Storz909
09. 10. 2023 15.28
-1
Milenijci....jim ne smeš krivga prsta pokazat,da niso užaljeni....prav pomehkužena generacija .....
za dom pripravljen
09. 10. 2023 15.18
+6
Ko sem ped desetletji hodil v osnovno šolo , sem komaj našel čas za učenje , toliko dela je bilo pri nas doma , da smo lahko preživeli . Od utrujenosti sem spal kot ubit in ja , niti sanjalo se mi ni o vsem tem , kar danes muči UBOGO mladino .
Exiip
09. 10. 2023 15.16
+2
Mati narava vse pozdravi,hribi,gozdovi pa itd..skratka nekam v naravo mladina pa ne bo stiske,pa telefone doma pustit...
devlon
09. 10. 2023 14.59
-1
Najbolj ga nasrkajo gradbinci, ki delajo 370 ur namesec, in zdravniki, ki delajo 400 ur na mesec. Ok, no, slednji si ta cas nekako skompenzirajo.
yss
09. 10. 2023 14.53
+5
Narava, šport, delo ki osrečuje.. dobri prijatelji, kultura...Duševne stiske so normalen proces v življenju in iz njih ni treba delati drame. človek mora z odraslostjo pridobiti izkušnje, ki mu jih pomagajo prebroditi.Danes se iz vsega dela drama in takoj potrebuješ "strokovnjaka", ki lahko zasluži na tvoj račun.Treba se je "vzeti skupaj", kot so rekli naši predniki in se pobrati iz krize, ne pa za vsako malenkost iskati psihiatra..
realist9000
09. 10. 2023 14.24
+8
Kako naj ne bom v stiski ob vsej tej politiki v Sloveniji? Plače so na psu, vedno novi davki, hrana se draži, najemnine pa kot da sem v New Yorku. Logično, da je mlade strah za eksistenco.
bazilika555
09. 10. 2023 14.03
+5
Ja, "Človek človeku psihiater" je menda dejal dr Milčinski. A kaj, ko je danes najboljši prijatelj in oče in mama hkrati, le še telefon, njegovo veličanstvo!
Artechh
09. 10. 2023 13.40
+10
Seveda so duševne stiske če živijo v telefonu..... Pomembno koliko veljaš na nekem ekranu da se pokažeš ljudem ki sploh ne veš kdo so, da gledaš neke neke nerealne standarde tistih 100 fancy ljudi.... Prepovedati socialna omrežja vsaj tista z slikami in videi pa bo takoj za polovico boljše
Top Gun
09. 10. 2023 13.38
+5
Človeka vredne plače, da lahko plača položnice, kupi hrano in kaj prispara, pa bo takoj boljse
Artechh
09. 10. 2023 14.13
+3
To so pa res problemi otrok. Dejmo vsem 10 jurjev place ker je na tiktok vidu da majo vsi iPhone in vsake pol leta nove Nike superge za 200 evrov
Rožice že odcvetajo
09. 10. 2023 13.27
+4
Preveč časa imajo in nič ne delajo, zato nimajo denarja, potem pa "duševne stiske".
Blue Dream
09. 10. 2023 13.30
-1
Blue Dream
09. 10. 2023 13.36
+5
bi citiral glasbenika iz dua Silence "današnja družba je zelo ušpešna pri produciranju duševnih težav"
pejtvrit
09. 10. 2023 13.26
+8
Za začetek malce odložite telefone. Stari in mladi.
zdravkob
09. 10. 2023 13.18
-9
To predvsem vseka ateiste. Verniki so veliko manj na raznih terapijah. Kkašni fejst izgubljeni že, drugače pa niti ne.
akize
09. 10. 2023 15.01
+3
Verniki so ze v osnovi za na terapijo. Verjeti v neke izmišljotine in kruliti nesmisle v zrak ni ravno normalno...
oježeš
09. 10. 2023 17.28
+2
Nisem mislil odgovoriti. Ampak, se ti ne zdi, da prav verniki potrebujejo pomoč, da bi se zavedali kaj je realno življenje in ne sledijo goljufom, ki vero izkoriščajo za svoje bogatenje, ni jim pa mar za ljudi, ki jih vzdržujejo. Kdor veruje ima vso pravico verovati, najboljše pa je, če veruješ v sebe, svoje znanje in svojo sposobnost, ne da se prepustiš ljudem, ki pravijo 'ne glej kaj delam, poslušaj kaj govorim'. Vsak naj bi imel toliko razuma, da ve kaj je dobro za njega samega, ne da mora hoditi poslušati ljudi, ki skrbijo za sebe in izkoriščajo naivne.
Wolfman
09. 10. 2023 12.54
+2
Cena gibanja svoboda?
Blue Dream
09. 10. 2023 12.59
-3
Wolfman ti tudi plačuješ ceno ker so starši pili šnopc med nosečnostjo
Wolfman
09. 10. 2023 13.17
+3
Blue Dream
09. 10. 2023 13.20
-2
Blue Dream
09. 10. 2023 12.53
+4
"Ko gre človek navzdol, ga vsi porivajo" stari pregovor ki še vedno drži
bazilika555
09. 10. 2023 14.05
-1
Zlasti to velja za nas Slovenke in Slovence...žal.