Po izračunih Združenja delodajalcev Slovenije bo po novem bruto strošek minimalne plače za delodajalca 852,35 evra, oziroma 22,9 odstotka več kot sedaj. Delavec bi pridobil 101,80 evra. Država bi dobila 52,23 evra več socialnih prispevkov, po drugi strani pa bi se odpovedala 26,30 evra dohodnine. Ob vsakem izplačilu minimalne plače bi se tako po novem zakonu neto prihodek države povišal za 25,93 evra. "To bo država 'prispevala' kot pomoč gospodarstvu, da bo lažje preneslo breme novega predloga višje minimalne plače," je izjavil generalni sekretar združenja Jože Smole.
Dvig bi pomenil do 90 tisoč več brezposelnih
GZS ocenjuje, da bi povečanje minimalne plače na 600 evrov neto v najboljšem primeru pomenilo 50.000, v najslabšem primeru pa tudi 90.000 več brezposelnih. "Napovedujemo, da bo brezposelnost zelo hitro dosegla 120.000. Ob tem nas najbolj skrbi, da še vedno nimamo razmer, da bi ustvarjali nova delovna mesta," poudarja Hribar Milič.
Delodajalci so nov predlog zakona o minimalni plači dobili med predlogi na vladni spletni strani in se do njega niso mogli opredeliti. Na pričakovane težave za gospodarstvo so želeli vlado opozoriti in uskladiti predlog, vendar do tega ni prišlo. "To za delodajalsko stran pomeni konec tako opevanega socialnega dialoga, ki se je skoraj 20 let gradil v Sloveniji," pravi Smole.
Od vlade zahtevamo natančne izračune
Tudi na Trgovinski zbornici Slovenije so bili presenečeni nad odločitvijo vlade, da bo zakon o minimalni plači izvzela iz paketa sprememb delovne zakonodaje. Kot je povedala predstavnica trgovinske zbornice Mija Lapornik, od pristojnih ministrstev zahtevajo natančne izračune, kaj takšno povišanje minimalne plače pomeni v povezavi s predlaganimi spremembami na področju dohodnine in kako vpliva na socialne transferje. Na trgovinski zbornici tudi še nimajo dokončnih izračunov vpliva dviga na ravni dejavnosti.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.