Predsednik državnega zbora Gregor Virant je napovedal varčevanje, ki bo prizadelo poslance. Stroški dela poslancev in poslanskih skupin se bodo za različne postavke znižali za od 10 do 66 odstotkov. S 3000 na 1000 evrov na leto bodo znižali limit za mobilne telefone. Za 20 odstotkov bodo podražili malice: po novem bodo štiri evre v samopostrežni in šest v postrežni restavraciji. Pri tem je Virant dodal, da so v hramu demokracije zaposleni tudi ljudje, ki imajo minimalno plačo, zato je treba misliti tudi na njih.
Varčevali bodo tudi pri plačah, postopoma bodo zmanjševali število zaposlenih, in sicer po njegovih besedah na mehak način, z nenadomeščanjem upokojenih zaposlenih in z rezanjem nadur. Manj bodo zapravili za rože in protokol. Za 33 odstotkov se bodo zmanjšala sredstva poslanskih skupin za izobraževanje, in sicer s 170 tisoč na 72 tisoč evrov. Odpovedali se bodo tudi vsem nenujnim investicijam in nakupom avtomobilov.
Z varčevalnimi ukrepi si želijo dvigniti ugled
Virant je izpostavil, da javnosti želijo povedati predvsem to, da obstaja volja do varčevanja. Priznal je, da ni enostavno posegati v lastne pravice in da je bilo doseganje soglasja o ukrepih zahtevna naloga. Vendar so na ta način morali dati pozitiven znak in prispevati k ugledu parlamenta. ''Mislim, da si bomo v teh težkih časih pridobili ugled tako, da bomo pokazali, da znamo rezati tudi pri sebi,'' je dejal Virant. Vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin pa je k temu pridal, da se morajo ''zavedati, da je ugled poslancev tako nizek, da bodo ljudje govorili: še vedno imajo preveč''.
Virant je dejal, da predvsem zgodbe štirih poslancev mečejo slabo luč na parlament. Po njegovem je odgovornost, da zaščitijo ugled, predvsem na posameznikih. To lahko naredijo ali tako, da prepričljivo zavrnejo obtožbe, če jim to ne uspe, pa morajo razmisliti, kako zaščititi ugled DZ. Po mnenju Viranta lahko to naredijo z odstopom. Ena izmed zgodb, ki je močno načela ugled, je tudi zgodba poslanca Virantove Državljanske liste Ivana Vogrina, od katerega odgovore zahteva tudi njegov šef. ''Zagotovo ne mislim, da je v njegovih dejanjih kaj kriminalnega. Vendar v situaciji, ko predvsem manjšim upnikom, posameznikom, dolguje večje zneske, to, da je poslanec, ni dobro za ugled parlamenta, '' je dejal Virant.
Zgodbe DeSUS-ovega poslanca s ponarejenim spričevalom Ivana Simčiča, ki je na bolniškem dopustu, pa se je dotaknil vodja poslanske skupine Franc Jurša. Ponovil je, da ko bodo dobili odgovor s tožilstva, bodo ustrezno ukrepali.
Znižali bodo nadomestila
Nekdanji poslanci bodo nadomestila namesto leto dni prejemali največ pol leta. Kdor bi ob poslanskem delu za petino delovnega časa opravljal še kakšno drugo redno zaposlitev – denimo profesuro ali zdravniško dejavnost –, bi se mu čas prejemanja z zdajšnjih 12 skrajšal na le tri mesece, a poslanci so glede tega še neusklajeni.
Višino nadomestila bodo znižali na 80 odstotkov plače, nadomestila ne bo dobil funkcionar, ki je imel mandat krajši od šestih mesecev. Vsak pogodbeni znesek se bo odštel od zneska nadomestila. Poslanec, ki bo ob koncu mandata izpolnjeval minimalne pogoje za upokojitev ali katerega mandat je trajal največ šest mesecev, do nadomestila ne bo upravičen.
Z varčevanjem nameravajo že letos prihraniti 1,5 milijona evrov. Po Virantovih besedah gre za predlog novele Zakona o poslancih, spremembe pa so nujne zaradi situacije v državni blagajni. Ureditev bo veljala tudi za ministre, spremembe bodo veljale tudi za nekdanje poslance, ki so imeli mandat med letoma 2008 in 2011, torej poslance, ki zdaj prejemajo nadomestilo. Virant se zaveda, da bi lahko kdo izmed njih sprožil ustavni spor. "Vendar naj o tem odloči ustavno sodišče," pravi Virant.
Poslanske skupine podpirajo varčevanje, Pozitivna Slovenija bo pripravila dodatne rešitve
Pri predstavitvi varčevalnih ukrepov so se predsedniku DZ pridružili tudi predstavniki poslanskih skupin, razen SDS in Pozitivne Slovenije. Virant je še pojasnil, da so se tudi s poslansko skupino SDS o bistvenih stvareh uskladili. Kot kaže, pa niso usklajeni s poslansko skupino Pozitivna Slovenija. Kot je zapisal vodja skupine Jani Möderndorfer, so predlagane ukrepe prejeli šele sinoči oziroma danes dopoldne in tako z njimi niso usklajeni. ''Odločili smo se, da predlog varčevalnih ukrepov in novelo zakona o poslancih v poslanski skupini temeljito preučimo ter pripravimo boljše rešitve, ki jih bomo predvidoma v petek tudi predstavili javnosti,'' je še dodal.
Poslanska skupina SDS podpira varčevanje na vseh ravneh, tudi v državnem zboru, je sporočil vodja skupine Jože Tanko, vendar pa predlagani ukrepi niso dovolj celoviti in sorazmerni. Dodal je še, da so v SDS predlagali ostrejše reze, svoje rešitve pa bodo zagovarjali tudi v nadaljnjih obravnavah.
Predsednik Računskega sodišča Igor Šoltes pa je dejal, da je vsako varčevanje v teh časih dobrodošlo in nujno. Pri tem pa je poudaril potrebo po spremljanju izvrševanja varčevalnih ukrepov. Dodal je še, da morajo biti jasni cilji varčevalnih ukrepov in časovnica njihovega trajanja. V času, ko krize ni, bi bili namreč varčevalni ukrepi lahko v nasprotju z razvojnimi cilji.
KOMENTARJI (202)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.