Državni zbor ima za poslance na voljo 49 službenih stanovanj. V preteklem mandatu je bilo zasedenih 47.
Tako je videti eno od dveh poslanskih stanovanj na Kotnikovi ulici 16 v Ljubljani, ki je od 1. maja prazno:
Za najem tega stanovanja v izmeri 39 kvadratnih metrov mora poslanec odšteti 170 evrov mesečno. Stanovanje je staro 23 let, leta 2013 je bilo obnovljeno.
Višina najemnin na trgu tudi dvakrat višja
Vsa poslanska stanovanja se nahajajo v Mestni občini Ljubljana. Velika so od 19,44 pa do 68,92 kvadratnih metrov. Mesečna najemnina za najmanjše znaša 90 evrov, za največje pa 300 evrov.
Stroški obnove stanovanj se v celoti krijejo s fonda najemnin in obrabnin, ne koristi se sredstev iz proračuna. Zadnje stanovanje so v celoti obnovili leta 2016, pri čemer so gradbeno-obrtniška dela, zamenjava oken in oprema z DDV-jem vred stali 21.000 evrov.
Za primerjavo - za 18,6 kvadratnih metrov veliko garsonjero v Ljubljani mesečna najemnina na trgu znaša okrog 300 evrov, najemnina za 68 kvadratnih metrov veliko dvosobno stanovanje pa se giblje okoli 500 evrov mesečno.
Najemniki v opremljenih službenih stanovanjih plačujejo poleg najemnine mesečno obrabnino za opremo v stanovanju (v višini 25 odstotkov najemnine za stanovanje). Pri določanju višine obrabnine se upošteva starost in obrabljenost pohištva.
Najemnik je dolžan plačevati elektriko, vodo, ogrevanje, telekomunikacijske stroške in druge individualne stroške ter stroške v zvezi z obratovanjem skupnih prostorov.
Do stanovanja upravičen tudi, če ima zunajzakonski partner začasno prebivališče več kot 60 kilometrov oddaljeno od Ljubljane
Pogoje in merila za dodeljevanje službenih stanovanj določa Stanovanjski pravilnik Državnega zbora.
Med drugim mora prosilec, njegov zakonec ali oseba, s katero živi v dalj časa trajajoči življenjski skupnosti, imeti začasno ali stalno prebivališče več kot 60 kilometrov oddaljeno od sedeža Državnega zbora, prav tako pa v oddaljenosti 60 kilometrov iz Ljubljane nima v lasti oziroma ne najema primernega stanovanja ali hiše.
Prednost pri dodelitvi stanovanja ima prosilec, ki ima od Ljubljane najbolj oddaljeno stalno bivališče, neugodne prometne povezave do Ljubljane, ali večji obseg stalnih obveznosti v DZ.
Na začetku mandata DZ Mandatno-volilna komisija objavi razpis za oddajo službenih stanovanj v najem. Pri dodelitvi, kolikor je mogoče, upošteva izraženo željo prosilca po velikosti in lokaciji službenega stanovanja, je zapisano na spletnih straneh Državnega zbora.
Poslanec lahko zaprosi za službeno stanovanje tudi med mandatom, v kolikor je prazno na razpolago, mu je dodeljeno. Poslanec lahko najemno stanovanje vrne tudi pred iztekom mandata. V dodeljeno stanovanje se vseli po podpisu najemne pogodbe.
V prejšnjem madatu je državnozborska stanovanja najemalo 25 poslancev. Seznam najdete tukaj.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.