Razlogi za izstop poslanke Lidije Ivanuša iz poslanske skupine SNS so po njenih besedah v vrednotni in profesionalni nezdružljivosti stališč z vodstvom stranke. Ravnanja stranke v zadnjem času namreč ne odražajo ciljev in vrednot, ki so zapisane v programskih dokumentih stranke in zaradi katerih se je odločila za aktivno politično udejstvovanje.
'V politiko sem šla zato, ker želim konkretno prispevati k boljšemu življenju državljanov'
"Mnogi med vami ste me upravičeno spraševali, zakaj podpiramo vlado, ki izvaja promigrantsko politiko, zakaj glasujemo proti višjim povprečninam, ki bi omogočile bistveno hitrejši razvoj slovenskih občin. Iz vaših besed je bilo moč razbrati očitke, da se prodajamo v zameno za politično funkcijo," je zapisala na Facebooku.
Kot je dodala, se v politiko ni podala zato, da bi reševala svojo eksistenco, niti zato, da bi kimala in delovala v nasprotju s svojimi prepričanji. "V politiko sem šla zato, ker želim konkretno prispevati k boljšemu življenju državljank in državljanov. Tega v okviru SNS ne morem uresničevati, zato je izstop edina možna in korektna odločitev," je še zapisala.
Ker se zaveda, da bi kot samostojna poslanka v parlamentu težko bistveno vplivala na politično odločanje, je sprejela odločitev, da se pridruži stranki SDS in njeni poslanski skupini, saj so ji blizu njene vrednote. Svojo odločitev je kmalu podkrepila z novo naslovno sliko na svojem Facebook profilu, na kateri sta znak in slogan stranke SDS.
Iz SNS in SDS po pričakovanju nasprotujoči razlagi prestopa
Prestop je predsednik in vodja poslanke skupine SNS Zmago Jelinčič Plemeniti v izjavi pospremil z besedami, da se je zadeva očitno pripravljala že dalj časa.
"Zadeva se je pripravljala s strani SDS že kar dolgo časa. Vezni člen s poslanko je bil poslanec SDS Marijan Pojbič, ki mu je pač uspelo to narediti. Kaj so ji obljubili, ne vem, in me tudi ne zanima," je dejal Jelinčič. Po njegovih besedah so bile prav obljube, ki jih je dala SDS, ključne pri njeni odločitvi.
"Da se je zadeva peljala že dolgo časa, se kaže v tem, da ima poslanka Ivanuša že danes svojo spletno stran in svoj Facebook z oznako SDS," je opozoril Jelinčič. Kot je dodal, je obenem vodja poslancev SDS Danijel Krivec predsedniku DZ Dejanu Židanu že poslal dopis, da je v njihovi poslanski skupini ena oseba več.
Jelinčič: Pri SDS bo razočarana, ker bo morala delati, kar je zanjo težko
Jelinčič meni, da bo poslanka Ivanuša pri SDS "razočarana, ker bo morala delati, kar pa bo zanjo težko". V zvezi z ugibanji, da naj bi k SDS prestopil tudi poslanec SNS Jani Ivanuša, pa je dejal, da so špekulacije morebiti posledica enakega priimka. "Mislim, da poslanec Ivanuša ne razmišlja o odhodu," je dejal.
"V poslanski skupini SNS ostajamo trije poslanci, morebiti pa bo tudi k nam kdo prišel," je dodal Jelinčič. Poslanec Ivanuša je medtem v izjavi za Delo zatrdil, da je strah pred tem, da bi tudi sam izstopil iz SNS, povsem odveč. Ni pa zanikal poskusov vplivanja nanj, da bi šel po enaki poti, zato je ocenil, da bi moral premier Marjan Šarec udariti po mizi.
Kot je pojasnil Ivanuša, se ne vidi nikjer drugje kot v SNS. Potezo poslanske kolegice obžaluje, a kot pravi, "je polnoletna oseba in kot taka odloča samostojno o sebi in svoji prihodnosti". Ob tem pa ne more mimo dejstva, da zaradi svojih pogledov ni postala samostojna poslanka. "Ampak več kot očitno je, da so bile druge igre v ozadju," je še zapisal.
SDS: Očitno so bili pritiski nanjo tako močni, da je to odločitev sprejela
Vodja poslancev SDS Krivec pa je prestop poslanke Ivanuše komentiral z besedami, da v njihovi stranki z veseljem sprejmejo kogarkoli, ki v programu SDS prepozna svoje vrednote. "Očitno so bili pritiski nanjo tako močni, da je to odločitev sprejela," je ocenil v izjavi za medije. Poudaril je, da se je poslanka sama obrnila na SDS ter ji niso "nič svetovali ali pritiskali nanjo".
Krivec je tudi zanikal, da bi imeli kakršnekoli pogovore s poslancem Ivanušo. Na vprašanje, ali bi bila vrata SDS odprta tudi za poslanca DeSUS Roberta Polnarja, če bi se razšel s svojo stranko, pa je Krivec ponovil, da z veseljem sprejmejo kogarkoli pod pogojem, da se poistoveti z vrednotami v programu SDS.
KOMENTARJI (1061)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.