Minister Zdravko Počivalšek si bo prizadeval za uveljavljanje predkupne pravice za Yorkov delež v Savi, dokončna odločitev pa bo sprejeta po pogovorih z družbo Prestige Tourism, SDH in Kadom. Z družbo Prestige je minister danes že opravil pogovor. "Po vseh zbranih podatkih bomo sprejeli odločitev, kaj je za slovenski turizem najbolje," je dejal.
Ob tem je poudaril, da zgodba ni črno-bela in da ne gre zgolj za vprašanje uveljavljanja predkupne pravice. "Treba je najti rešitev za pomemben del slovenskega turizma, za sistem Sava, ki je v ekonomskih težavah, z dolgovi nad 100 milijonov evrov, z neinvestiranjem v zadnjem obdobju," je opozoril.
Pričakovanja do katerega koli investitorja, ki želi vstopiti v slovenski turizem, ne le za madžarskega, so po Počivalškovih besedah jasna. "Ko bomo dobili odgovore od družbe Prestige Tourism, ko bo družba jamčila, da bo tisto, kar obljublja, tudi storila, takrat bomo sprejemali odločitve," je dejal Počivalšek, a izpostavil, da sam SDH in Kadu ne more odrediti neke odločitve. Je pa to, kot je pojasnil, njegovo stališče.
Se je pa danes na celotno dogajanje odzvala tudi SD, in sicer njena poslanka Meira Hot. Glede prodaje 43-odstotka Yorkovega deleža v Savi je najprej poudarila, da v tem tednu ni nihče od odgovornih prišel pred kamero, da bi dejansko pojasnili, kaj bo država naredila, ali bo uveljavila predkupno pravico za Yorkov delež v Savi. Ali bo sledila svojim strateškim dokumentom in ali bo zaščitila to strateško panogo, ki turizem nedvomno je? Nobenih pojasnil, ki si jih slovenska javnost zasluži, ničesar ni bilo, je dejala.
Zaposleni v turizmu se izjemno bojijo dni, ki prihajajo, je pojasnila Hotova in dodala, da si po vsej tej krizi, ki so jo dali skozi, saj je epidemija covida turistično panogo postavila na kolena, po mnenju gospodarskega ministra, ne zaslužijo niti pojasnila, kaj šele zavez pristojnih, da bodo zaščitili njihova delovna mesta, da bodo slovenskemu turizmu dejansko omogočili razvoj.
SD so vlado, SDH oziroma vse pristojne javno pozvali, da uveljavijo predkupno pravico. Predsednika uprave Janeza Žlaka in ministra Počivalška pozivajo, da pojasnita, ali in kdaj bo država uveljavila predkupno pravico za nakup deleža v Savi, vsem zaskrbljenim pojasnita, kako bosta zaščitila slovenski turizem in slovenske destinacije pred pogromom, ki se že dogaja. Kot primer je podala Terme Lendava, kjer je bilo veliko obljub o investicijah, na koncu pa je ogromno ljudi ostalo brez zaposlitve, destinacija je izgubila stalne goste, prenov ni več.
V SD želijo, da odgovorni pojasnijo, kako bodo preprečili, da se ne zgodi podoben primer, kot je Adria. Med prodajo Adrie in prodajo Save je veliko vzporednic, je pojasnila. Tudi pri primeru Adrie je bilo govora o sto milijonskih investicijah, ni se naredil dolžen pregled kupca in na koncu vsi vemo, kako je končala zgodba o Adrii. "Paziti moramo, da se zgodba Adrie ne ponovi," pravi.
SD od Počivalška in Žlaka pričakujejo, da razložita vse glasnejše in novejše informacije, da naj bi SDH že decembra s strani slovenskih podjetij in skladov prejel ponudbo za nakup 43-odstotnega deleža Save, in sicer tako, da bi se ohranilo strateško slovensko lastništvo ključnih hotelov na najpomembnejših turističnih destinacijah. Informacije so, da na mizi SDH ni le načelna pripravljenost slovenskih podjetij in skladov o nakupu, ampak elaboriran predlog za vstop slovenskih družb v Savo. Do danes SDH na te ponudbe ni odgovoril.
Tudi zato v SD pričakujejo, da bosta Žlak in Počivalšek na to odgovorila. "To je njuna odgovornost," je poudarila in dodala, da SDH razpolaga z državnim premoženjem, zato bi morala odgovoriti, kaj bosta in česa ne SDH in ministrstvo naredili, da zaščitijo slovenski interes, slovenski turizem, delovna mesta in vsa dejavnost, povezana s turizmom.
"Če tega gospoda ne bosta naredila, to pomeni samo eno, da se je ta država v resnici odpovedala slovenskemu turizmu in da ji je malo mar za tisoče zaposlenih v tej panogi in da ji je malo mar tudi za ključne strateške turistične destinacije. V tem primeru naj Počivalšek tudi pove, da turizem za njih ni več strateška dejavnost, ampak ena nepomembna branža," je dodala poslanka Hot.
Kot smo poročali včeraj, so predstavniki sklada York in družbe Prestige v petek podpisali pogodbo o prodaji Yorkovega 43-odstotnega deleža v Savi. Za nakup omenjenega deleža so madžarski investitorji plačali 38 milijonov evrov, s čimer je del postopka med skladom York in družbo Prestige zaključen.
V torek je obvestilo o prodaji in možnosti uveljavljanja predkupne pravice prejela tudi država. S tem pa je začel teči 30-dnevni rok za morebitno uveljavljanje predkupne pravice države pri prodaji Yorkovega deleža v Savi. "SDH in KAD sodelujeta pri pridobivanju relevantnih podatkov in podlag, ki bodo temelj za sprejem informirane upravljavske odločitve. SDH do sprejema odločitve glede predkupne pravice oziroma sprejema morebitne druge upravljavske odločitve, predmetnega postopka ne bo komentiral," so sporočili iz SDH.
Je pa opozicija že včeraj napovedala sklic izredne seje komisije za nadzor javnih financ, kjer bo zahtevala, naj država kupi delež, ki ga ima sklad York.
KOMENTARJI (710)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.