Vzniknila je nova prepisovalna afera. Tokrat naj bi pri prepisovanju magisterija ujeli poslanca Pozitivne Slovenije Boruta Ambrožiča. Na spletni strani državnega zbora je zapisano, da je Ambrožič magister pravnih znanosti na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru. V bazi podatkov Cobiss je Ambrožič podpisan pod magistrsko nalogo iz leta 2008 z naslovom ''Pravna ureditev azbestoze kot poklicne bolezni in vidiki družbene odgovornosti do obolelih''. Prepisal naj bi 93 odstotkov diplome študentke ljubljanske ekonomske fakultete, ne da bi jo navedel kot vir. Deli, ki naj bi bili vzeti iz diplomskega dela omenjene študentke, sicer predstavljajo 21,7 odstotka magistrske naloge poslanca.
Prepisoval iz šest let starejše diplome?
Prepisovanje je po poročanju Večera dokazala analiza, ki so jo s posebnim programom za iskanje plagiatov naredili na mariborski fakulteti za računalništvo (FERI). Analiza je pokazala, da je v poslančev magisterij skoraj v celoti vdelana šest let starejša diploma študentke ljubljanske ekonomske fakultete, ki ni nikjer navedena kot vir. "V vsakem primeru gre za kršenje avtorskih pravic, ker so navedki predolgi," je povedal Milan Ojsteršek iz FERI.
Oba dela so primerjali v programu za odkrivanje plagiatov, ki so ga razvili na računalniškem centru Univerze v Mariboru, je za 24ur.com pojasnil vodja centra Ojsteršek. Kaj je bilo prepisano, je bilo ugotovljeno do znaka natančno. ''Prepisal je dobesedno – ''copy/paste'' (kopiraj/prilepi), ker je najlažje, najbolj hitro. Saj je sam tudi napisal nekaj poglavij, ampak je ogromno prepisal,'' je povedal Ojsteršek.
Programom za ugotavljanje prepisovanja so podvrženi vsi študenti na mariborski univerzi, ki oddajo diplomo, magisterij ali doktorat, je pojasnil Ojsteršek in dodal, da če ugotovijo, da je več kot en odstotek dela prepisanega, oddajo poročilo študentu in njegovem mentorju. ''Lahko je prepisan le en stavek, pa je že plagiat. Denimo, da nekdo prepiše doktorsko tezo, vse ostalo pa doda sam. To je že lahko plagiat,'' je pojasnil in opozoril, da težave nastanejo tudi zaradi nenatančnega navajanja virov. A tudi če je vir naveden, ne more biti navedek celo poglavje, je še dejal Ojsteršek.
Odgovornost je izključno na strani avtorja
"Te stvari se dogajajo, ne samo pri nas. Vendar je odgovornost za to izključno na strani avtorja," je poudaril prorektor za finančne zadeve Zdravko Kačič. Na mariborski univerzi so imeli doslej en takšen primer. Ob uradni prijavi suma so na fakulteti oblikovali posebno komisijo, ki je zadevo preučila in nato na koncu kandidatki tudi odvzela strokovni naziv.
"Stvar je resna in nikakor ne držimo križem rok," je za Večer zatrdil dekan fakultete Saša Prelič, ki je že sklical sejo senata fakultete. Ta bo imenoval ustrezno komisijo, ki naj bi zaslišala Ambrožiča in o ugotovitvah poročala senatu. Slednji pa bo nato odločil, ali bo poslanec obdržal magistrski naziv ali ne.
Da gre za upravičen sum plagiatorstva, je po pregledu obeh dokumentov dejal tudi prodekan fakultete za družbene vede Jernej Pikalo. Dodal je še, da je primer po njegovem mnenju zrel tudi za ustrezno disciplinsko komisijo.
Ambrožič očitke zanika
Poslanec Ambrožič seveda vse očitke zanika. "Nisem prepisoval in nimam slabe vesti," je za Večer zatrdil Ambrožič. ''Nikakor ne pristajam na trditev, da je magistrsko delo plagiat, saj je nastajalo v daljšem časovnem obdobju od 2004 do 2008, ko sem tudi magistriral, in je šlo skozi vse ustrezne postopke. Šlo je za interdisciplinarni magisterij – povezavo varstvo okolja, medicine in prava in je bilo ustrezno sprejeto in zagovarjano,'' je na novinarski konferenci poslanske skupine Pozitivna Slovenija povedal Ambrožič.
Simič, Marinič, Meršol …
Med najbolj odmevnimi aferami v zvezi z izobraževanjem je zagotovo sum ponarejenega srednješolskega spričevala nekdanjega člana DeSUS in samostojnega poslanca Ivana Simiča. V poslanskih klopeh še vedno sedi tudi Branko Marinič iz SDS, ki mu je sodišče izreklo pet mesecev pogojne kazni zaradi napeljevanja h kaznivemu dejanju ponarejanja listin pri izpitu iz nemščine. Sodba še ni pravnomočna.
Prah je dvignila tudi diploma poslanca Pozitivne Slovenije Mitje Meršola, ki je z izjemo nekaj strani dobesedni prepis njegove knjige Američani kar tako, ki jo je izdal leto poprej. Kazala sploh ni, seznam literature pa obsega le devet virov.
KOMENTARJI (518)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.