Potem ko je državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Jernej Štromajer na predvečer božiča na družbenem omrežju Twitter objavil fotografijo z angleškim citatom iz božičnega filma Sam doma, je uporabnike družbenih omrežij zdaj razburil poslanec Levice Primož Siter.
Ta je namreč včeraj na seji DZ nosil majico, na kateri je krščanski križ prečrtan. Davorin Kopše, sicer član stranke SDS, je na Twitterju pozval policijo, naj njegov tvit "obravnava kot ovadbo zoper poslanca Primoža Siterja, ki v DZ in preko javnega televizijskega prenosa razpihuje sovraštvo in nestrpnost do katoliške vere."
Kot je še zapisal Kopše, je Siter z omenjeno majico "globoko prizadel njegova verska čustva," ob tem pa dodal, da od policije zahteva obvestilo o odločitvi, kako bodo ukrepali.
Ena od uporabnic Twitterja je zapisala, da je Siter "zelo korajžen, ko nosi majico z Bad religion in prečrtanim križem". Siterja retorično sprašuje, ali bi si upal nositi znak s prečrtanim polmesecem in zvezdo.
Na Siterjevo majico so se odzvali tudi iz Mlade Slovenije, podmladka NSi.
Poslanec Siter je sicer nosil majico ameriške punk zasedbe Bad Religion, ki je bila ustanovljena leta 1980 v Los Angelesu. Glasbeniki se v pesmih dotikajo tem, kot so religija, politika in znanost. Njihov logotip - prečrtan križ je upodobljen na številnih majicah, pokrivalih, pa tudi na njihovih glasbenih albumih.
Stranka Levica je po razburjenju na Twitterju uporabnike pozvala, naj se avgusta letos udeležijo Punk Rock Holiday v Tolminu, kjer bo glasbena skupina praznovala 40 let obstoja. Kasneje pa so na Facebooku objavili komentar poslanca Siterja.
"Bad Religion so kultna punkovska glasbena skupina, ki s svojo kritiko družbi, tudi v delu tradicionalnih in verskih institucij, nastavlja ogledalo in odpira vrata novim političnim in družbenim idejam. Punk, pač. S svojim glasbenim (in akademskim) delom so kovali pot mnogim glasbenim in aktivističnim generacijam. Ker sem sam glasbenik in aktivist, tudi meni.
Majica s logotipom skupine, ki sem si jo nadel v sredo, 29. januarja 2020 in na katero so se odzvali nekateri uporabniki družbenih omrežij, je moj osebni homage delu skupine, njihovem idejno-političnem stališču o vključevalni družbi, družbeni pravičnosti in neposredni demokraciji. Torej politikam, ki jih v ospredje svojega programa postavljamo tudi v Levici," vsem, ki jih je užalil, sporoča Siter.
V Državnem zboru sicer ne velja kodeks oblačenja, te teme pa se pravilnik o notranjem redu sicer dotika le v 6. členu. Kot je zapisano, se lahko v Državni zbor vstopa le dostojno oblečen in primerno aktivnostim v Državnem zboru. Osebi, ki ni dostojno oblečena, se vstop ne dovoli. Pri tem ni navedeno, kako mora biti v resnici oblečen poslanec. Znano je sicer, da poslanci ne smejo nositi kratkih hlač ali pa natikačev.
Spomnimo
Objava je močno razburila del javnosti. Med drugim je nanjo opozoril predsednik NSi Matej Tonin in Šarca pozval, naj se odzove. Zaradi zapisa je po spletu zaokrožila tudi peticija za Štromajerjev odstop, ki sta jo v imenu koordinacijskega odbora podpisala Metka Zevnik in Aleš Primc.
Štromajer, ki prihaja iz vrst SD, se je sicer za svoj tvit opravičil, z njim se je pogovoril tudi minister za izobraževanje Jernej Pikalo. Po pogovoru je Pikalo na Twitterju zapisal: "Izjava o božiču je v filmski komediji lahko zabavna, zunaj konteksta pa lahko tudi neprimerna in žaljiva."
Premier Marjan Šarec je takrat dejal, da je bila objava državnega sekretarja na Twitterju ob božiču "skrajno neprimerna" za visokega državnega uslužbenca.
KOMENTARJI (1531)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.