Nataša Sukič je izpostavila, da je šlo za večmesečne nenehne napade na stranko in njene izpostavljene funkcionarje. Pravi, da je bilo članstvo na terenu zaradi tega vznemirjeno, zato je zahtevalo razpravo na svetu stranke. "Sedem lokalnih odborov je konkretno naslovilo zelo jasne zahteve na svet," je dejala, nekateri so celo zahtevali, da se Kordiša takoj izključi iz stranke.
Sredi kampanje za EU volitve je Kordiš dal izjavo, v katerem je blatil vodstvo stranke, nato pa za nameček izjavil, da ne ve, ali bo na evropskih volitvah sploh volil Sukičevo oziroma oddal glas za lastno stranko, je opisala konkreten primer rušitve in blatenja, ki jih očitaju Mihi Kordišu. Zatrjuje, da so mu dali priložnost, da bi se stvari umirile, vendar se niso.
Pojasnila je, da so začasni ukrep o zamrznitvi članstva sprejeli zato," da se vsaj znotraj stranke ne nadaljuje to rušilno iz sovražno delovanje Mihe Kordiša, ki vznemirja članstvo, ki je to včeraj jasno in zelo odločno povedalo". Končna odločitev pa je v rokah pristojnega organa, strankine disciplinske komisije.
Že ustanavlja svojo novo stranko?
"Miha Kordiš ne deluje v skladu s statutom, deluje razdiralno, svojih političnih akcij in delovanja ne usklajuje z organi stranke ter vztrajno javno napada svoje poslanske kolege, ministre in stranko kot celoto," so v sporočilu za javnost zapisali v Levici.
Ker se takšno delovanje kljub pozivom k prenehanju nadaljuje, je svet stranke presodil, da mora zaščititi delovanje stranke pred samovoljo in javnim obračunavanjem, zato je do nadaljnjega zamrznil njegovo članstvo in sprožil ustrezne postopke, so še pojasnili.
Sukičeva je zavrnila očitke o tem, da je razprava na svetu stranke potekala nedemokratično in brez prisotnosti članstva, saj so bili na seji prisotni delegati. Disciplinski postopek bi lahko sprožili že prej, a so Kordišu dali priložnosti in upali, da se bodo stvari umirile, je dejala Sukičeva. Kordiš namreč "samovoljne akcije izvaja na lastno pest in v svojstvu levega krila". "Iz česar lahko sklepamo, da on v resnici že ustanavlja svojo novo stranko," je pristavila.
Odločitev Kordiša, da ne bo izstopil iz poslanske skupine, je njegova legitimna pravica, je še dodala. "Nihče ga ne more izključiti iz poslanske skupine, če on sam tega ne želi, tudi če ne bo več član stranke," je dejala.
Očitek Kordiša
"Včeraj smo bili priča neki zelo farsični seji sveta te stranke," je za STA ocenil Kordiš. Vodstvo stranke je sklep o zamrznitvi članstva sprejelo brez demokratične razprave v stranki in možnosti sodelovanja članstva pri tej odločitvi, je dejal. Vodstvu stranke tako očita, da si ne upa soočiti z lastnim članstvom.
Ob tem je opozoril, da statut stranke zamrznitve članstva ne pozna, to je nekaj, kar si je vodstvo "dobesedno izmislilo, zato da se me pospravi iz organov stranke". "To je podoben poskus udara na sama pravila delovanja stranke, kot smo mu bili priča že februarja, ko so me razrešili iz delovnih teles DZ, mi vzeli besedo in me presedli v zadnjo vrsto v DZ," je dejal Kordiš.
Dolga brada spora
Kordiš je sicer najvidnejši predstavnik t. i. levega krila Levice, ki je pred zadnjim kongresom opozarjala, da se stranka pod vodstvom tedanjega koordinatorja Luke Mesca premika preveč proti sredini. Na kongresu so predstavniki te struje dobili precejšnjo podporo pri imenovanju na funkcije v stranki, Mesec pa je dogajanje videl kot nezaupnico in se posledično odločil, da ne bo več kandidiral za koordinatorja stranke.
Poslanska skupina Levice je nato sredi februarja na mandatno-volilno komisijo poslala predlog za razrešitev Kordiša z vseh položajev v delovnih telesih DZ, v katerih je bil član. Kot so pojasnili, so to storili zaradi "zlorabe položaja, zavajanj, pritiskov, groženj in izsiljevanja v poslanski skupini".
Kordiš pa je bil tedaj prepričan, da se ga skuša na ta način utišati zaradi njegovih političnih stališč, a razlogov za izstop iz stranke ni videl."Levica je moja politična domovina, stranka me ne meče ven," je Kordiš takrat zatrdil v pogovoru za našo televizijo. Sledilo pa je nekaj izstopov iz stranke, predvsem tistih, ki so podpirali t. i. levo krilo.
Levo krilo stranke
"Ker se nobena juha ne poje tako vroča, kot se skuha," danes pravi, je pričakoval, da se bo vodstvo vendarle želelo pogovoriti, a se je vodstvo "po vseh najboljših močeh pretvarjalo, da levo krilo ne obstaja, da jaz ne obstajam, da so nas uspešno utišali in onemogočili". V levem krilu si želijo zgolj političnega dogovora v stranki, vodstvo stranke pa ga zavrača, je dejal.
Sam je v vsem tem vmesnem času "mirno čakal, da se bo kaj spremenilo", z začetkom jeseni pa je levo krilo začelo spet aktivno delovati, se povezalo s civilno družbo, vlagati svoje zakonske pobude in glasno opozarjati na napake vlade, koalicije in funkcionarjev Levice. "Smo začeli pritiskati z leve in izvajati program, ki smo ga ljudem obljubili na volitvah," je dejal, vodstvo pa se zaradi tega po njegovi oceni "očitno počuti ogroženo".
Sam pravi, da ne počnejo nič drugega, kot to, kar je zapisano v programu stranke in dogovorjeno v koalicijski pogodbi - borijo se za javno zdravstvo, opozarjajo, da niso dovolj minimalne uskladitve minimalne plače, nočejo, da se sprejme pokojninska reforma, ki bo ljudi prisilila, da delajo še več in še dlje, "kot to počnejo v tem trenutku". Za tem bi po njegovem prepričanju morala stati celotna stranka, ne le en poslanec oz. levo krilo.
V levem krilu je trenutno organiziranih 500 ljudi, "kar je zelo lepa številka", pravi Kordiš.
Iz stranke in poslanske skupine sam "na noben način" ne bo izstopil, saj jo pomaga graditi že več kot desetletje, enako pa velja za njene člane. "Če se nas želijo znebiti, naj nas nesejo ven, mi kot socialisti pa se bomo borili za to, v kar verjamemo in kar naj bi stranka bila," je dejal v današnjem odzivu na zamrznitev.
KOMENTARJI (388)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.