Predlog novele je v parlamentarni postopek vložila skupina poslank in poslancev s prvopodpisano Mojco Žnidarič (SMC). Kot razlog so navedli, da v Sloveniji trenutno za prevoze otrok veljajo enako stroga pravila kot v profesionalni prevozni dejavnosti, kar se jim ne zdi smiselno.
Z novelo so tako v zakon med izjeme, ki ne predstavljajo skupine otrok, za katere veljajo strožje omejitve pri prevozu, uvrstili pet in več otrok razširjene družine do vštetega tretjega kolena. Tako bo lahko posameznik na tekmo peljal svoje otroke, pa tudi otroke svojega brata ali sestre, ne da bi potreboval tahograf ali posebne oznake.
Novela določa tudi, da uporaba tahografov ni obvezna za prevoze skupin otrok, ki se izvajajo z vozili, zasnovanimi in izdelanimi za prevoze največ osmih potnikov poleg voznika. Sprva je bil sicer predlog, da bi slednje veljalo samo za društva, zveze društev in nevladne organizacije, a so zaradi načela enakosti poslanci določbo z dopolnilom v torek v drugi obravnavi razširili na vse.

Prav sprejetje tega dopolnila je razburilo Levico, ki odpravi tahografov za vozila, ki prevažajo skupine do osmih otrok, nasprotuje. Njeni poslanci so ob koncu druge obravnave napovedali dopolnilo, s katerim bi črtali takšno določbo, zato je DZ danes opravil tretjo obravnavo zakona. Na njej so dopolnilo Levice zavrnili.
Žnidaričeva je sicer že v predstavitvi stališč poslanskih skupin v torek povedala, da so spremembe predlagali na pobudo Gasilske zveze Slovenije in Olimpijskega komiteja Slovenije, ki se pri prevozih otrok soočata s številnimi težavami, poleg tega trenutno določbe precej podražijo njihove prevoze.
Boris Doblekar iz SDS je spomnil, da so bile zdajšnje dokaj stroge določbe glede prevoza določenih skupin otrok sprejete po prometni nesreči leta 1998 na Naklem, ko je utrujen šofer klubskega kombija na hitri cesti zapeljal na nasprotni pas, pri čemer je umrlo pet mladih športnikov. "Po 22 letih je čas, da te stroge ukrepe odpravimo. Tudi v nam primerljivih državah takšnih ostrih pravil ne poznajo," je dejal.
"Trenutna pravila so nesmiselna, zato so potrebne življenjske rešitve," je v imenu poslanske skupine SD dejal Soniboj Knežak. Podobno je menil Jurij Lep (DeSUS).
V NSi so po besedah Mihaela Prevca prepričani, da sprememba ne bo imela bistvenega vpliva na varnost otrok, bo pa prispevala k "debirokratizaciji in posledično zmanjšanju stroškov nevladnih organizacij".
V LMŠ po besedah Rudija Medveda menijo, da z novelo varnosti otrok v cestnem prometu "ne bomo izboljšali, res pa je, da je tudi poslabšali ne bomo". Kljub temu pa so imeli v LMŠ danes pomisleke zaradi določbe glede odprave obveznosti tahografov pri prevozih skupin do osmih otrok. Zato so se nekateri njihovi poslanci pri glasovanju vzdržali, nekateri pa glasovali proti.
Proti noveli so že od začetka nastopili v Levici in SAB. Andrej Rajh (SAB) je med drugim opozoril, da je mesečni strošek za tahograf od 15 do 20 evrov, zato se sprašuje, ali je tak dokaj nizek mesečni strošek lahko protiutež varnosti v cestnem prometu.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.