Odbor za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje je za plenarno sejo pripravil zakon, s katerim bo DZ zaradi zaostrenih gospodarskih razmer funkcionarjem izvršne, zakonodajne in sodne veje oblasti znižal plače za štiri odstotke. Odbor je na današnji seji združil dva predloga zakonov: o začasnem znižanju plač funkcionarjev, ki ga je vložila vlada, ter o začasni uvrstitvi določenih funkcij zakonodajne oblasti v plačne razrede, ki so ga predlagale vse poslanske skupine z izjemo SNS.
Znižanje plač za funkcionarje vseh treh vej oblasti so uredili v vladnem predlogu zakona in tako določili, da bodo od 1. aprila letos do 1. aprila prihodnje leto prejemali za štiri odstotke nižje osnovne plače, kar ustreza enemu plačnemu razredu. Državni zbor bo predlagani zakon predvidoma potrdil že na zasedanju prihodnji teden. Vladni predlog zakona je sicer sprva predvideval začasno znižanje plač 1690 funkcionarjev izvršne in sodne veje oblasti za štiri odstotke, prihranki v enem letu začasne veljave tega interventnega zakona pa bi znašali 2,5 milijona evrov.
Predlog ne ureja plače predsednika DZ
Predlog pa ni vključeval plač predsednika in podpredsednikov DZ, generalnega sekretarja DZ ter poslancev, ker so ti že sami pripravili poseben predlog zakona, in sicer zakon o začasni uvrstitvi določenih funkcij zakonodajne oblasti v plačne razrede, ki bi plače omenjenih funkcionarjev znižal za en plačni razred.
Matični odbor pa je na današnji seji oba predloga združil in ju obravnaval po t. i. hibridnem postopku, za osnovo pa vzel vladnega, ki ureja širše področje, poleg tega pa ga DZ obravnava po nujnem postopku, zato ga bo mogoče prej potrditi.
S tem so se strinjali predlagatelji obeh zakonov. Kot je pojasnil vodja poslanske skupine SD in prvopodpisani pod poslanski predlog zakona Bojan Kontič, so poslanci želeli samostojno urediti plače poslancev ter slediti vzgledu in prispevati k varčevanju. Cilj, ki ga zasleduje poslanski zakon, je sicer enak vladnemu, razlika je le v načinu znižanja. Kontič je ob tem poudaril, da znižanje poslanskih plač, ki bo prineslo 132.000 evrov prihranka, gospodarske in finančne krize sicer ne more rešiti, a je pomembno kot zgled in simbolno dejanje.
Poseg na področju plač
Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs pa je pojasnila, da gre za pomemben poseg na področju plač. Izračuni kažejo, da bo skupni prihranek pri plačah funkcionarjev izvršne, zakonodajne in sodne veje oblasti, skupaj z bivšimi funkcionarji, ki še prejemajo nadomestila, znašal 2,8 milijona evrov.
Zaradi različnih pristopov k znižanju poslanskih plač v obeh predlogih – za štiri odstotke v vladnem in plačni razred v poslanskem zakonu – je zakonodajno-pravna služba opozorila, da je treba način zakonske ureditve znižanja plač vseh funkcionarjev poenotiti. V pravni službi so menili, da je primernejši način znižanja v odstotkih, saj omogoča odpravo neskladja, ki ga je ugotovilo ustavno sodišče z odločbo glede nesorazmerja med plačnimi razredi funkcij sodnikov v primerjavi s funkcijami zakonodajne in izvršilne oblasti.
Člani matičnega odbora zato v vladni zakon niso vključili nobenega izmed členov poslanskega, pač pa so na koncu izglasovali dopolnilo, s katerim so v zakon o začasnem znižanju plač funkcionarjev vključili tudi plače poslancev. Te se bodo, prav tako kot plače ostalih funkcionarjev, tako znižale za štiri odstotke.
Ministrica za javno upravo je sicer poslancem predstavila vladne ukrepe na področju plač v javnem sektorju tako za funkcionarje kot javne uslužbence. Kot je poudarila, je vlada že januarja sprejela ukrepe, ki celovito, enakomerno in pravično posegajo na področje plač v javnem sektorju. Da so bili ukrepi uravnoteženi, po njenem mnenju priča dejstvo, da so dogovor z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja podpisali še pred sprejemom rebalansa letošnjega proračuna.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.