Slovenija

Poslanci za omejevanje alkohola

Ljubljana, 26. 09. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Poslanci državnega zbora so opravili splošno razpravo o predlogu zakona o omejevanju porabe alkohola. Minister za zdravje Dušan Keber je prepričan, da bo zakon dosegel podoben učinek kot tobačni, ki je število kadilcev zmanjšal za tretjino.

Poslanci imajo polne roke dela z novimi predlogi zakonov
Poslanci imajo polne roke dela z novimi predlogi zakonov FOTO: POP TV

Zakon o omejevanju porabe alkohola izvedljiv?

Poslanci so opravili tudi splošno razpravo o vladnem predlogu zakona o omejevanju porabe alkohola, ki naj bi prepovedal prodajo in ponudbo alkoholnih pijač mladoletnim osebam ter osebam z očitnimi znaki odvisnosti od alkohola, ob še nekaterih drugih rešitvah pa v prihodnjih letih znatno prispeval k zmanjšanju porabe alkohola v Sloveniji. Predlagane rešitve so podprli predstavniki večine poslanskih skupin. Predstavniki SLS, SDS, NSi in SMS pa so med drugim opozorili, da bo treba doreči predvsem določbe glede izvajanja preventivnih programov izobraževanja in osveščanja, saj zakon ne bi smel temeljiti le na prepovedi, ki običajno doseže prav nasproten učinek od želenega.

Po prepričanju ministra za zdravje Dušana Kebra naj bi zakon dosegel podoben učinek kot ga je pred leti sprejeti zakon o omejevanju porabe tobačnih izdelkov; saj se je število kadilcev zmanjšalo za tretjino. Po ministrovih optimističnih napovedih naj bi zakon spremenil nekatere navade in obnašanje dela prebivalstva. Slovenija namreč sodi med države, v katerih je poraba alkohola na prebivalca precej visoka, omejitev uživanja alkohola pa skorajda ni.

Prepoved prodaje alkohola v nočnih urah

Zakon naj bi med drugim prepovedal prodajo alkoholnih pijač v prodajalnah v nočnem času (od 21.00 pa do 7.00), v gostinskih obratih pa prodajo žganih pijač do 10. ure. Prepovedal naj bi tudi prodajo alkoholnih pijač na mestih, kjer se izvaja dejavnost vzgoje in izobraževanja, zdravstva, športa ter v obratih javne prehrane med delovnim časom. Vsi ti ukrepi naj bi vplivali na zmanjšanje negativnih posledic uživanja alkohola, kot so umrljivost in različne bolezni, ter na znižanje števila prometnih nesreč zaradi alkohola. Zmanjšalo naj bi se tudi ekonomsko in socialno breme, ki ga alkohol povzroča posameznikom in družbi.

Ministrstvo za zdravje bo v sodelovanju z drugimi pristojnimi ministrstvi, institucijami, strokovnjaki in nevladnimi organizacijami pripravilo programe omejevanja porabe alkohola in zmanjševanja škodljivih posledic rabe alkohola. Te programe bo sprejela vlada, njihovo izvajanje pa bo spremljal svet za zdravje. Državni proračun naj bi zakon v prihodnjem letu "obremenil" za skoraj 19 milijonov tolarjev, v letu 2004 za dobrih 148 milijonov tolarjev, v letu 2005 za okrog 244 milijonov tolarjev, v letu 2006 pa za približno 360 milijonov tolarjev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10