Slovenija

Poslanci za izenačitev študentske in upokojenske urne postavke

Ljubljana, 31. 03. 2022 13.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA, Ma.Ko.
Komentarji
2

Poslanci so se na izredni seji prebili skozi drugo obravnavo predloga novele zakona o urejanju trga dela, ki izenačuje bruto urni postavki za delo upokojencev in študentov. Levica kot vlagatelj predloga sicer vztraja, da mora biti izenačen neto znesek, zato je vložila dopolnilo, a koalicija temu nasprotuje, ker sta obliki dela različno obremenjeni. Zakonu, ki uvaja popolno prepoved frackinga, pa se obeta podpora.

Miha Kordiš je v imenu Levice kot predlagatelja novele izpostavil, da skoraj 300.000 upokojencev prejema pokojnino, nižjo od 700 evrov, 97.000 pa jih živi z dohodki, nižjimi od praga tveganja revščine. Mnogi upokojenci morajo zaradi nizkih pokojnin in naraščajočih življenjskih stroškov delati, da lahko preživijo. "In to za 4,2 evra neto na uro. Ušive, mizerne, sramotne 4,2 evra," je poudaril.

Po tem, ko je koalicija ob epidemiji covida-19, zaradi katere je nastala kadrovska stiska, s februarja sprejetim zakonom o interventnih ukrepih za podporo trgu dela zakonsko omogočila povečan obseg začasnega in občasnega dela upokojencev, so v Levici predlagali izenačitev minimalne urne postavke za to delo z minimalno postavko, določeno za občasno delo dijakov in študentov, ki je pri 5,21 evra neto.

Državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je potrdila, da vlada podpira izenačitev višine urne postavke za študente in upokojence, a le na bruto ravni.
Državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je potrdila, da vlada podpira izenačitev višine urne postavke za študente in upokojence, a le na bruto ravni. FOTO: Shutterstock

Ker je koalicija na odboru DZ za delo v začetku tega meseca vložila in izglasovala amandma, ki postavki izenačuje le na bruto ravni, s čimer je minimalno postavko za delo upokojencev na neto ravni zvišala le za 29 centov, na 4,49 evra neto, so v Levici danes vložili amandma, ki predlog novele vrača v izhodiščno stanje.

Bruto ali neto izenačitev?

Državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Mateja Ribič je ponovila, da vlada izenačitev višine urne postavke za obe skupini podpira, a le na bruto ravni. Kot je spomnila, sta namreč vrsti dela različno obremenjeni.

Dajatev za občasna dela za upokojence znaša 25, za dijake in študente pa 18 odstotkov. Ti v višini 15,5 odstotka plačujejo tudi pokojninsko in invalidsko zavarovanje, če vanj niso vključeni na drugi pravni podlagi, upokojenci pa tega prispevka niso dolžni plačevati. Prispevek za zavarovanje za poškodbe pri delu in poklicne bolezni je za dijake in študente določen pri 0,52 odstotka, za upokojence pa v pavšalnem znesku 10 evrov.

V predstavitvi poslanskih skupin, ki je sledila, so v Levici vztrajali pri neto izenačitvi. "Poslance postavljamo pred odločitev, ali naj upokojenci za svoje delo prejemajo 72 centov manj kot študenti ali naj prejemajo enako. To je edino vprašanje," je poudaril Primož Siter.

Tadeja Šuštar Zalar je medtem menila, da bi to eno skupino postavilo v manj konkurenčen položaj od druge, zato predlaganemu amandmaju Levice v NSi nasprotujejo. Podpirajo pa predlog novele v trenutni obliki, saj se ujema s programom stranke.

Da je izenačitev urnih postavk smiselna in pravična le na bruto ravni, je ocenila tudi Eva Irgl (SDS), strinjala se je še Mojca Žnidarič (Konkretno).

Ostale poslanske skupine se o dilemi neto ali bruto niso izrekale, napovedovale pa so podporo predlagani noveli

Andreja Zabret (LMŠ) je opozorila, da je zvišanje urne postavke upokojencev nujno, saj da je nedavni interventni zakon s povečanjem obsega dela upokojencev odprl možnost za socialni dumping.

Predlagano novelo je pozdravil tudi Soniboj Knežak (SD), ki pa je hkrati posvaril pred parcialnimi posegi in se zavzel, da se starejšim upokojencem, ki ne morejo več delati, olajša dostop do varstvenega dodatka.

Tudi v SAB se zavzemajo, "da delo po upokojitvi ne bo več omejeno in prepovedano, hkrati pa mora biti ustrezno plačano, saj mnogim daje življenjsko energijo, spet drugim pa potrebna sredstva za normalno preživetje," je povedal Vojko Starovič.

"Modrost in izkušnje starejših ter zagnanost in pridnost mladih so vrednote naše družbe, zato medgeneracijsko solidarnost negujmo tudi naprej," pa je predlagane spremembe pozdravil Branko Simonovič (DeSUS). Podobno je menil Jani Ivanuša (SNS).

DZ bo o predlaganem dopolnilu Levice glasoval 6. ali 7. aprila.

Zakonu, ki uvaja popolno prepoved frackinga, se obeta podpora

DZ je opravil tretjo obravnavo predloga novele zakona o rudarstvu, ki med drugim uvaja popolno prepoved hidravličnega lomljenja oz. frackinga. Poslanci opozicije so vnovič pozdravili to rešitev, ki je bila na poslanskih klopeh že petkrat, a jo je koalicija doslej zavračala. Ne glede na še nekaj obstoječim zadržkom se predlogu novele obeta podpora.

Glasovanje bo 6. ali 7. aprila.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kiropraktik
31. 03. 2022 16.31
+1
Levica ima probleme! Vsak dan bolj debilne ideje!
PATRIOT-SLO
31. 03. 2022 15.28
+2
Ma kako vam to gre od rok,.a res ti telebajski ne znajo ene pametne narediti? Izenačiti nekoga, ki komaj vstopa na trg dela brez izkušenj z nekom, ki ima ogromno izkušenj in lahko svoje znanje prenaša naprej, kako je lahko za vas to ENO in ISTO? Daj razložite pametnjakoviči, ma kdo vas voli, kdo vam daje pravico, da NAS sramotite na vsakem koraku,.