Slovenija

Poslanci tudi v ponovnem glasovanju potrdili zakon o drugem tiru

Ljubljana, 08. 05. 2017 15.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Poslanci državnega zbora so tudi v drugem glasovanju potrdili zakon o drugem tiru. Prvič so ga potrdili pred dobrima dvema tednoma, nato pa je državni svet vložil veto na zakon, tako da so morali o zakonu odločati ponovno.

DZ je z 49 Glasovi za in 25 proti še drugič v dobrih dveh tednih potrdil zakon o izgradnji, upravljanju in gospodarjenju z drugim tirom železniške proge Divača-Koper. Poslanci so morali o zakonu ponovno odločati zaradi veta, ki ga je na zakon vložil državni svet. Podporo zakonu so sicer tudi tokrat zagotovile le koalicijske stranke.

Poslanci so zakon o drugem tiru prvič potrdili 20. aprila, šest dni pozneje pa so svetniki nanj izglasovali odložilni veto, saj so ocenili, da je v zakonu preveč neznank. Kot je v obrazložitvi zahteve za ponovno glasovanje o zakonu na današnji seji DZ izpostavil državni svetnik Jernej Verbič, ne predvideva niti stabilne finančne konstrukcije. Dodal je, so za gradnjo drugega tira v zakonu zagotovljena le sredstva iz državnega proračuna, 200 milijonov evrov.

Podporo zakonu je zagotovila le koalicija.
Podporo zakonu je zagotovila le koalicija. FOTO: Thinkstock

Izpostavil je tudi nasprotovanje zakonu s strani deležnikov, ki naj bi zagotovili sredstva za financiranje gradnje. Pri tem je Verbič naštel Luko Koper, Združenje za promet pri Gospodarski zbornici Slovenije ter Sekcijo za promet pri Obrtni zbornici Slovenije. Dvom po njegovih besedah vzbuja tudi sodelovanje Madžarske pri projektu, saj pogoji sodelovanja še niso znani.

V imenu vlade je poslance k vnovični potrditvi zakona pozval državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Jure Leben. Ponovil je, da je projekt drugi tir prioritetni projekt te vlade in koalicije, da mislijo resno, pa kažejo kažejo rezultati. Kot je spomnil, so za projekt dobili gradbeno dovoljenje, gradijo izvlečni tir, povezali so se z zalednimi državami, dobili podporo Evropske investicijske banke ter Evropske komisije.

Leben je izpostavil, da je zakon nujno potreben, če želimo še letos začeti z gradnjo drugega tira. Med drugim se je odzval na očitke svetnikov o nestabilni finančni konstrukciji in njihovo mnenje, da je Slovenija sposobna sama financirati projekt iz proračunskih sredstev. Državni sekretar je opozoril je, da to ni v skladu z zakonom o fiskalnem pravilu, prav tako je za vlado nesprejemljivo dodatno zadolževanje za ta projekt.

Način financiranja, kakršnega je predvidela vlada, je po besedah Lebna transparenten in drugi tir loči od drugih velikih infrastrukturnih projektov, ki so se gradili na pamet z državnim poroštvom.

Podpora le iz koalicije

Podporo zakonu je danes zagotovila le koalicija. Pred glasovanjem je poslance vladajoče SMC obiskal premier Miro Cerar in poudaril, da je ključno, da "vsi stopimo skupaj in podpremo zakon ter s tem omogočimo začetek gradnje drugega tira". Opozoril jih je, da "ne smemo dopustiti, da bi postali slepo črevo v Evropi samo zato, ker nekateri namerno ovirajo začetek enega najpomembnejših geostrateških projektov v zgodovini Slovenije," so Cerarja v sporočilu za javnost povzeli v SMC.

V imenu poslanske skupine SMC je Igor Zorčič v DZ izpostavil, da je drugi tir projekt več vlad. Kot je dodal, ga ta vlada ni niti začela, pa tudi končala ga ne bo. Namen je, da se projekt iz mrtvega teka spravi v pogon, je poudaril. Glasove podpore sta zagotovili tudi koalicijski SD in DeSUS.

Ivan Hršak (DeSUS) je dejal, da je izjemno dvolično, da državni svetniki in nasprotniki zakona, ki pripravljajo celo referendum, delajo vse mogoče, da zakon ne bi bil sprejet, hkrati pa na vsa usta razlagajo, da podpirajo gradnjo drugega tir.

Jan Škoberne (SD) pa je dejal, da gre po dolžini za enega najkrajših projektov v Evropi, proces njegove realizacije pa je ena najdaljših jarih kač. Ključno se mu zdi, da se po vseh teh letih vendarle odločimo za eno izmed možnosti in slovenski logistični industriji omogočimo korak naprej.

Enako kot v prvem glasovanju, pa so mu podporo odrekle vse opozicijske stranke. Zvonko Lah (NSi) je pojasnil, da zakona v stranki ne bodo podprli, saj je po njihovem mnenju predrag in neprimeren. Kot je dodal, zakon daje polovično rešitev potrebne železniške povezave. Po mnenju NSi bi morali v nasprotju z obstoječimi načrti, graditi dva tira hkrati.

Nepovezani poslanec Bojan Dobovšek je v imenu poslanske skupine NP podobno kot ob prvem odločanju opozoril na korupcijska tveganja, ki jih omogoča zakon. Dejal je, da so z zakonom zadovoljni le minister, njegova ekipa in projektno podjetje 2TDK. Zakon se mu ne zdi potreben, sprejema pa se ga po njegovem mnenju zato, da se odgovornost zanj prenaša na poslance.

Da je zakon poln neznank, je menil tudi Danijel Krivec (SDS). Prav zato po njegovem mnenju obstaja velika verjetnost presoje zakona na referendumu, če ga bodo poslanci ponovno potrdili. Menil je, da so državni svetniki s 23 glasovi za veto in dvema proti poslancem poslali zelo jasno sporočilo.

Proti zakonu so glasovali tudi v Združeni levici. Franc Trček (ZL) je dejstvo, da bo 2TDK upravljavec drugega tira, zaledna država, ki bo vstopila v omenjeno podjetje, pa polovičen solastnik družbe, ocenil za "slabo prikrito privatizacijo".

Cerar: Nimamo kaj prikrivati

Cerar je po glasovanju dejal, da ga veseli, da so poslanci zakon vnovič podprli. Kot je dodal, gre za ključni predpogoj za gradnjo povezave, ki predstavlja slovensko okno v svet in pomeni preboj, s katerim bomo izkoristili geostrateško lego ter postavili infrastrukturni most med Jadranskim morjem in Severno Evropo.

Premier je ponovil, da je projekt pomemben za razvoj Luke Koper, železnic in celotno državo. Poudaril je tudi, da projekt poteka transparentno in da javnost obveščajo o vsaki fazi postopka. "Nimamo kaj prikrivati, imamo znano finančno konstrukcijo, sodelujemo z Evropsko komisijo in zalednimi državami, kar projektu daje večji pomen," je dejal.

Cerar se je odzval tudi na možnost referenduma o zakonu o drugem tiru, za katerega podpise zbira civilna iniciativa Davkoplačevalci se ne damo. Kot je poudaril, bi to projekt ogrozilo, ga blokiralo in onemogočilo razvoj. "Pozivam vse tiste ki razmišljajo o tem, da bi z zbiranjem podpisov zaustavili zakon, da tega ne storijo in temeljito razmislijo o posledicah," je dejal in posvaril, da bi v tem primeru nastala škoda za Slovenijo.

Da je DZ zakon ponovno potrdil, je razveselilo tudi Lebna. "Vesel sem, da imamo zakon, tako se lahko učinkovito prijavimo na črpanje evropskih sredstev," je dejal po glasovanju. Leben je dejal, da je danes "velik dan za vse nas, zlasti za ekipo na ministrstvu in na vladi".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (63)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

resort
09. 05. 2017 17.26
Vsem, ki za ta zakon, naj podpišejo izjavo, da bodo finančno odgovorni za polom. Pa potem bomo videli, koliko jih bo za.
resslovenka
09. 05. 2017 13.28
-1
Kje zbirajo podpise? Grem podpisat. Koalicija zopet opozicijo in nepovezane poslance? Redna preglasitev . Dost je! Naj ljudje odločijo.
resslovenka
09. 05. 2017 13.29
-1
ooResnicA
09. 05. 2017 11.24
+1
....praznujemo 9.Maj ko je okupatorja zamenjal še kujši komi genocidni okupator.....
Janez_53
09. 05. 2017 12.14
+3
santamaura
09. 05. 2017 11.04
+2
Menda ni bilo nič - Večina poslancev je imela narobe obrnjene papirje in je mislila, da glasuje za drugo RIT - Seveda so bili proti
peT99
09. 05. 2017 10.47
+2
Luka Koper, ki bi največ pridobila temu nasprotuje ? In ne nasprotuje drugemu tiru oziroma izboljšanju infrastrukture ampak projektu. Torej je nekaj hudo narobe. Cerar se boji referenduma ? Zakaj ? Če je zadeva transparentan in znanosti javna kot trdi, potem bo rezultat pozitiven, mar ne ?
pop greznica
09. 05. 2017 10.16
+1
Najbolj smešen je bil Cmerar ko je rekel da kdor je proti drugemu tiru želi škodovati Sloveniji
tron3
09. 05. 2017 10.13
+1
Pahor in njegova falanga si je polnila žepe na T6, Cerar in njegovi pa bodo to počeli na 2 tiru.
Janez_53
09. 05. 2017 12.19
+1
Namerno si pa pozabil na SDS, kajne? Pri TEŠ6 sta SD in SDS pozabili na ideološke razlike, kajti denar je sveta vladar. S skupnimi močmi sta uspeli. Malce poglej nazaj - kdaj in kako se je rodila ideja o TEŠ6 in kako so se sklepale pogodbe!
brezveze13
09. 05. 2017 09.56
+1
ni problema kaj so izglasovali , to je bilo tako jasno kaj se bo zgodilo , bolj pomembno je kakšne klausule so vezane glede na ceno in morebitni porast cen pri izgradnji ker pri nas brez tega očitno ne gre .Če bo prišlo do referenduma bi morali predlagatelji stremet predvsem v tem da se točno določi višina cene izgradnje in koliko % JE LAHKO ALI SPLOH LAHKO ODSTOPANJA ne pa da so proti izgradnji. Prav tako določiti odgovorno osebo in ta mora biti odgovorna (dodeli mandat od začetka do konca gradnje )ne pa da se v primeru polomije izgovarja na potek mandata
jackgaton
09. 05. 2017 09.44
+0
Levaki želijo ponovno omastiti prste .....prvi polčas = TEŠ6 ...drugi polčas bi bil drugi tir
pop greznica
09. 05. 2017 10.17
+0
1. Teš6 si mastijo SDS in SD 2. Cmerar in njegova banda niso nobeni levaki
resort
09. 05. 2017 17.30
levi ali desni. Če so za tako konstrukcijo izgradnje, je ista figa.
Fifi 24
08. 05. 2017 22.38
+5
Kitajci leta 2012 ponudili tir NA KLJUČ torej fix cena za kl vse za 600 mil EUR ....ta nova potrjena cena pa je koliko??
rde?kar
08. 05. 2017 21.05
+4
Spet levakom denarja zmanjkuje
Heretik1
08. 05. 2017 20.43
+11
Bo treba podpisati za referendum in glasovati proti. Brezveze je, da nas država še enkrat olupi, kot v primeru TEŠ in podobnih zgrešenih projektih!
Finfer
08. 05. 2017 20.06
+4
V zakonu verjetno ni zapisano koliko bodo naropali razno razni birokrati ki že sedaj hitijo odpirat skrite račune v davčnih oazah da si bodo lahko nakazovali nakraden denar !!
marko veseli
08. 05. 2017 19.20
+1
Pa ne bi to morala zgraditi Luka Koper sama?
CrushLow
08. 05. 2017 19.01
+7
tisti ki so podprli to idejo, naj stojijo za njo tudi takrat ko bo jasno kolk miljonov je stekl mimo .... in naj odgovarjajo za vse to .... dokler za "napake" odgovarjamo drzavljani/davkoplacevalci se vsem je8e
bojer
08. 05. 2017 19.00
+6
Ja, najbrž gospodarstvo potrebuje drugi tir, da pa nam Smc, Desus in Sd naložijo nekaj sto mio višje stroške, kot bi bilo treba, je milo rečeno neokusno. Sedaj je na civilni iniciativi, da se gradnja nadaljuje, toda le pod drugimi pogoji.
DonDonDan
08. 05. 2017 18.51
+3
Drugega tira sploh ne rabimo. Če bi znal ajzenponarji dobro razporedit fure vlakov, ne bi bil noben problem. Na vsaki 2 uri se zamenja stran vožnje, pa je !!!!
Janez_53
09. 05. 2017 12.23
+1
Uf, ti si pa neverjetno brihten! Kako to, da še nimaš svoje železnice?
DonDonDan
08. 05. 2017 18.49
+3
Evo, čez par let, ko bo spet totalna štala ratala iz tega, bo pa spet Janša kriv, ovce jedne !!!!
srecnii
08. 05. 2017 18.22
+8
Upam, da kmalu oditem iz te države za vselej in se vrnem nazaj samo kot na mini dopust. Tak ko zmeraj pokradli bodo polovico.
Janez_53
09. 05. 2017 12.24
+1
Kaj pa še čakaš? V tujini ti že pripravljajo sprejem! S "plehmuziko" in govori predsednikov in ministrov.
piu
08. 05. 2017 18.17
+6
Nesposobneži računajo 2. tir izdelati z zakonom....