Kot smo poročali, je Policija med 5. in 7. julijem obravnavala več prijav zaradi ponižujočih ravnanj in groženj na škodo nekaterih poslancev državnega zbora. Generalni direktor Policije Anton Olaj je zato odredil strokovni nadzor nad delom policistov PU Ljubljana in Centra za varovanje in zaščito. Policijsko sporočilo za javnost navaja, da so bile ugotovljene določene nepravilnosti pri delu policistov, ne vsebuje pa še nekaterih drugih ugotovitev, ki so dostopne v besedilu celotnega poročila.
Tega je pridobil Dnevnik. Kot navaja časnik, celotno poročilo razkriva, da nekateri poslanci, ki so med tem razpravljali o predlogu novele zakona o nalezljivih boleznih, niso upoštevali napotkov policistov, ki so jim svetovali, naj se izognejo nestrpni skupini protestnikov pred državnim zborom. Tam se je zbralo več proticepilskih skupin. Najštevilčnejši so bili 7. julija, ko se je zbralo okrog 50 protestnikov, ki jih je na terenu spremljalo osem policistov, pridružil pa se jim je še policist s policijske postaje Ljubljana center.
Poročilo, na katerega se sklicuje časnik, ugotavlja, da so se jezni protestniki začeli znašati nad policisti, policisti CVZ pa so ugotovili, da bi lahko prišlo do nasilja, saj so protestniki ovirali dostop in izstop iz parlamenta, vanj pa tudi poskušali vstopiti. CVZ je nato PU Ljubljana zaprosil za dodatne policiste, na kraj pa sta prišla dodatna patrulja iz Most ter pomočnik komandirja PP Ljubljana center.
Policijsko sporočilo za javnost pa je zamolčalo aktivnosti, ki so sledile. Policisti CVZ so namreč poslancem predlagali, da državni zbor zapustijo skozi vhod v Tomšičevi ulici, saj so ocenili, da jih bodo zmerjali in nanje kričali. Nekaj poslancev je navodila upoštevalo, večina pa je ignorirala navodila policistov in DZ zapustila skozi glavni izhod. Policisti so poslance spremljali do njihovih vozil in jim s tem zagotovili neposredno varnost. Poročilo še navaja, da kljub zagotavljanju varnosti poslancev niso mogli preprečiti vpitja in žaljenja poslancev s strani protestnikov.
Kot smo poročali, so bili groženj deležni nekateri poslanci SDS, predsednik SNS Zmago Jelinčič ter poslanec NSi Jožef Horvat, na katerega so protestniki vpili, mu grozili in ga tudi pljunili v obraz.
Kot navaja Dnevnik, so nadzorniki Janko Brezovnik, Mitja Perko in Franc Marolt v poročilu ocenili, da bi morali policisti na kraju ostreje ravnati proti protestnikom, tudi tako, da bi protestnike umaknili od vhodnih vrat državnega zbora. Na ta način namreč postopki s protestniki ne bi potekali pred vhodnimi vrati in ne bi prišlo do neposrednega kontakta med protestniki in poslanci.
Poročilo tudi ugotavlja, da PU Ljubljana v konkretnih okoliščinah, povezanih s protesti 5., 6. in 7. julija 2021 v Ljubljani, ni v zadostni meri opravila svojih nalog usmerjanja in usklajevanja dela območnih policijskih postaj. "Ni jim dajala strokovnih pojasnil, nadzirala njihovega dela in jim zagotavljala strokovne pomoči," so v začetku tedna sporočili z GPU.
Poročilo še ugotavlja, da sektor uniformirane policije na PU Ljubljana v konkretnih primerih ni dovolj spremljal, analiziral, proučeval in ocenjeval varnostnih razmer, učinkovitosti in uspešnosti policijskega dela ter uporabe pooblastil pri vzdrževanju javnega reda, zagotavljanju osebne varnosti in varovanju premoženja. "Prav tako ni pripravil načrta varovanja niti ocene tveganja, ki je sestavni del načrta," so dodali v ponedeljkovem sporočilu za javnost.
KOMENTARJI (290)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.