Vodje vseh parlamentarnih skupin, razen SNS, so na današnjem neformalnem sestanku dosegli dogovor o znižanju plač poslancem DZ in generalni sekretarki DZ. Po doseženem dogovoru naj bi se plača predsednika in podpredsednikov DZ, poslancev in generalne sekretarke za dobo enega leta znižala za en plačni razred.
Po besedah predsednika DZ Pavla Gantarja ni pričakovati, da bi znižanje lahko rešilo gospodarsko krizo, bo pa po njegovem mnenju dober zgled predvsem zaposlenim v preostalem javnem sektorju, s katerimi se vlada pogaja za upočasnitev odprave plačnih nesorazmerij. "Če od drugih zahtevamo določene omejitve, moramo najprej sami pokazati, da smo se sposobni samoomejiti," je dejal.
Za uresničitev dogovora bodo stranke v DZ vložile poseben interventni zakon – zakon o začasni uvrstitvi določenih funkcij zakonodajne oblasti v plačne razrede –, ki bi ga lahko DZ po besedah Gantarja obravnaval že na februarski redni seji. Ker naj bi vlada v DZ poslala tudi spremembe zakona o sistemu plač v javnem sektorju, s katerimi namerava urediti plače še za nekatere druge javne funkcionarje, bi lahko DZ oba zakona združil in ju obravnaval po t. i. hibridnem postopku.
Na današnjem sestanku so vodje poslanskih skupin dosegle tudi dogovor o spremembi pravilnika o mednarodni dejavnosti DZ, s katerimi namerava DZ varčevati pri potovanjih v tujino. Z dogovorom se dovoljeno število delegacij na bilateralnih potovanjih znižuje z zdajšnjih petih na tri člane.
Prav tako bodo morali poslanci in funkcionarji DZ po novem na potovanjih, kjer je direktna linija in trajajo manj kot tri ure, pri letalskih prevozih uporabljati ekonomski razred. Zaostrujejo se tudi pogoji za bivanje v hotelih in pri številu potovanj, na katera so poslanci vabljeni osebno. To število se z zdajšnjih dveh znižuje na eno potovanje na poslanca, povezano pa mora biti s področjem, ki ga poslanec pokriva kot član odbora v DZ.
Vodji poslanske skupine SD Bojanu Kontiču se zdi pri dogovoru pomembno to, da so se poslanke in poslanci sami odločili, da si zmanjšajo plače. Na ta način so namreč po njegovem mnenju razmejili zakonodajno in izvršno vejo oblasti, hkrati pa so vladi prepustili, da pripravi preostale ukrepe za zmanjšanje funkcionarskih plač.
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je v izjavi za medije ocenil, da bi bilo bolj primerno, da bi dobili celovit predlog zmanjšanja plač za vse funkcionarje v javnem sektorju, kljub temu pa v poslanski skupini današnji dogovor podpirajo.
Vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic je ocenil, da je prav, da varčujejo in da dajo poslanci pri tem prvi zgled, poudaril pa je, da to pričakujejo tudi od vlade in drugih funkcionarjev.
V poslanski skupini SLS po besedah Jakoba Presečnika znižanje plač poslancem podpirajo, saj so se zanj, kot je spomnil, dogovorili že pred nekaj tedni. V SLS pa pričakujejo, da bo vlada v DZ čim prej vložila tudi druge predloge o spremembah funkcionarskih plač.
V SNS, ki edina nasprotuje dogovoru, po besedah predsednika Zmaga Jelinčiča menijo, da to, da bi se "hvalili, kdo je večji revež, državi ne bo prineslo nič dobrega". Potezo tudi sicer vidi kot simbolično potezo, podobno tisti, ki so jo naredili leta 1993, ko so si poslanci znižali plače za 20 odstotkov. "Čeprav je bilo dogovorjeno za en sam mandat, se to vleče že ves čas. Zato ukrep ni dober," je ocenil in dodal, da bi morala država namesto tega raje "stisniti tiste, ki so pokradli milijarde evrov".
Predsednik DZ Gantar sicer ocenjuje, da bo DZ z znižanjem plač privarčeval okoli 144.000 evrov na leto, medtem ko prihranek za omejitve pri potovanjih v tujino, kot je povedal, še ni znan. Pojasnil je še, da se znižanje plač nanaša zgolj na aktualne poslance, ne pa tudi na poslance, ki prejemajo denarno nadomestilo po izteku poslanskega mandata, vendar naj bi o tem govorili še na matičnem delovnem telesu, ki bo obravnavalo predlog za znižanje plač.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.