V obrazložitvi interpelacije so zapisali, da je kot minister za zdravje Danijel Bešič Loredan še toliko bolj zavezan k varovanju 51. člena Ustave RS, po kateri ima vsak državljan pravico do zdravstvenega varstva, a da je prav v času njegovega ministrovanja "ustavna pravica kršena bolj kot kadarkoli prej, dostopnost do zdravstvenih storitev pa slabša, kot je bila pred njegovim prevzemom ministrske funkcije".
Eden glavnih očitkov poslancev SDS je, da so se čakalne dobe v času ministrovanja Bešiča Loredana podaljšale: "V obdobju, ko je ministrstvo namenilo 111 milijonov dodatnih finančnih sredstev za skrajšanje čakalnih dob, so se te pravzaprav povečale. Do junija 2023 je bilo za skrajševanje čakalnih dob na podlagi interventnega zakona porabljenih že okoli 137 milijonov evrov."
"Od ministrovih obljub o tem, kako bo v letu dni z interventnim zakonom skrajšal čakalne dobe, smo danes prišli do tega, da kot uspeh predstavlja dejstvo, da se čakalne dobe niso ekstremno podaljšale," so zapisali. Izpostavili so tudi interventni zakon v zdravstvu, prek katerega so ponudniki zdravstvenih storitev izvajali predvsem storitve, ki so bile bolje plačane, in ne tistih, ki so bile potrebne: "Bešič Loredan še kar vztraja, da gre za smotrno porabo davkoplačevalskega denarja in da je zakon 'na nek način zgodba o uspehu'."
Ob tem ministru očitajo še neizpolnjene in prelomljene obljube o časovnicah. Menijo, da je že predsednik vlade Robert Golob januarja letos Bešiču Loredanu izrekel javno nezaupnico, ko je koordinacijo zdravstvene reforme prevzel sam in ustanovil nov strateški svet, vodenje pa zaupal Eriku Breclju. Izpostavili so, da je slednji le nekaj mesecev pozneje začel opozarjati, da ministrstvo ne sprejema njihovih predlogov in priporočil ter da z ministrom za zdravje ne govorita.
Pa tudi, da je časovnica, predstavljena 20. januarja letos, prinesla vrsto neuresničenih obljub. Do konca junija bi morali tako pripraviti sistemsko zakonodajo za rešitev problematike družinske medicine, prav tako do junija pa je minister obljubljal postavitev mreže, na osnovi katere naj bi razpisali pogoje za satelitske urgentne centre. Minister pa je, kot izpostavljajo v SDS, po januarski časovnici obljubil še prenovo nadzora in vodenja javnih zavodov preko modernizacije 30 let starega Zakona o zavodih in opolnomočenja Urada za upravljanje, kakovost in investicije v zdravstvu, ta se izteka s 30. junijem. Ministrstvo ob tem še vedno ni uspelo oblikovati ločenega plačnega stebra za področje zdravstva in socialnega varstva.
V obrazložitvi so se dotaknili še afere, ko je minister v telefonskem pogovoru "grozil podpredsedniku sindikata Fides Gregorju Zemljiču in od njega zahteval podpis sporazuma glede zvišanja plač".
"Če pogledamo v celoti, je minister podal številne obljube in časovnice, ki so doslej ostale neizpolnjene," so poslanci SDS zapisali ob interpelaciji Bešiča Loredana. Našteta ravnanja ministra pa imajo po njihovem mnenju za posledico vse slabše razmere v slovenskem zdravstvu, zaradi katerih je državljanom kršena ustavna pravica do zdravstvenega varstva, omejen pa jim je tudi dostop do zdravstvenih storitev.
"To in neizpolnjene in prelomljene obljube, ki so skrhale ugled funkcije, ki jo opravlja Danijel Bešič Loredan, do te mere, da je izgubljeno zaupanje javnosti, so po našem prepričanju dovolj trdni argumenti, da minister za zdravje ni primeren za vodenje ministrstva za zdravje in mora zapustiti svoj položaj," so še zapisali.
Socialni demokrat interpelacije ne bodo podprli
"Vloženo interpelacijo vidimo kot priložnost, da podrobno predstavimo vse sprejete ukrepe ministrstva za zdravje v zadnjem letu dni in obenem odpremo širšo razpravo o vseh izzivih zdravstva, ki so pred državo in jih ni malo. Ključni cilj, ki mu sledimo, je zagotoviti učinkovito in dostopno javno zdravstvo za vsakogar," so na interpelacijo odgovorili na ministrstvu za zdravje.
V državnem zboru pričakujejo tvorno in konstruktivno razpravo.
Kaj pa glede interpelacije pravijo pri Socialnih demokratih? "Interpelacije opozicijske SDS ne bomo podprli, bomo pa ponovili naša pričakovanja do zdravstvene reforme in ministra. Z vsem se vedno ne strinjamo, zato je za SD ključno, da sproti usklajujemo in nadzorujemo napredek reforme in da lahko korigiramo rešitve. Tega si želimo sicer še več, saj je tak proces bistveno učinkovitejši, kot pa da si postavljen pred dokončen predlog do katerega bi se moral opredeliti," so odgovorili.
Strinjajo se sicer, da je stanje zdravstvenega sistema resno, zaradi česar v stranki delijo skrb: "Spremembe so tako nujne, predvsem zaradi nepravičnosti, ki se je razrasla v sistemu." Poudarjajo pa, da je pri vseh tako velikih spremembah nujen socialni dialog, veliko usklajevanja ter komunikacije z vsemi javnostmi.
"V koaliciji, na čelu s predsednikom vlade, ki je prevzel vodenje zdravstvene reforme, in zdravstvenim ministrom, moramo delati učinkoviteje, da izpeljemo potrebne spremembe, kot smo si jih zadali v koalicijski pogodbi za dostopno in kakovostno javno zdravstvo," so dodali. Ker pa so spremembe v zdravstvu veliko pomembnejše od dnevnih političnih delitev, si pri tem želijo konstruktivne opozicije.
Izpostavljajo, da so v prvem letu vlade odprli številna področja, zastavili načrt dela in obravnavali prve zakonske spremembe. Na mizi je več različnih predlogov zakonov, za katere se trudijo, da bi jih izboljšali in našli čim večji možni konsenz. "Pri tem pa je naše stališče jasno: okrepiti je potrebno javne zavode in omejiti nesorazmerno preusmerjanje storitev k zasebnikom-koncesionarjem." Verjamejo, da bodo do konca mandata izpeljali pomembne premike.
Tudi civilna iniciativa pozivala k razrešitvi Bešiča Loredana
V civilni iniciativi Glas ljudstva so vlado in poslance koalicije – po napovedi opozicijske stranke SDS o interpelaciji – pozvali, naj ministra razrešijo. Bešiču Loredanu sami očitajo, da ne izpolnjuje koalicijskih zavez s področja zdravstva ter da deluje kot "mlinski kamen okrog vratu vlade". "Njegovo delovanje lahko opišemo kot postavljanje dobrobiti zasebnega zdravstvenega sektorja pred potrebe javnega zdravstva in pacientov, podporo privatizaciji in tržnim odnosom v zdravstvu ter pretakanju javnega denarja v zasebne žepe."
V pismu so poudarili, da se niso znašli na strani opozicije, ki so jo pred enim letom "pomagali spraviti z oblasti". Prizadevanje, da se ta ne vrne, pa po njihovem mnenju ne more temeljiti na "slepem pritrjevanju vsemu, kar počne sedanja vlada, temveč na tehtanju vsakega njenega dejanja glede na obljube, ki jih je dala volivcem in volivkam ob nastopu mandata".
Menijo tudi, da je Bešič Loredan "trojanski konj" opozicije v vladi. Prepričani so, da želi SDS z napovedano interpelacijo le zaščititi ministra in mu podaljšati mandat. "Zanesljivo ve, da se koalicijske stranke ne bodo pridružile njegovemu pozivu. Pričakuje, da ga bodo na vse kriplje branile in hvalile, s tem pa, za kar nekaj časa, same sebi zaprle možnost, da bi ga odpoklicale same."
KOMENTARJI (512)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.