Zahtevo za preiskavo je vložilo 38 poslank in poslancev s prvopodpisanim Jožetom Tankom (SDS) – podpisali pa so jo še vsi poslanci SDS, SLS in SNS ter Franc Pukšič. V razpravi so poslanke in poslanci iz koalicije izpostavili pomisleke o preobširnosti zastavljenega dela in o političnem obračunavanju za tekoče potrebe.
Cilj preiskave, ki bo zajemala celotno obdobje gradnje avtocest, je po besedah Branka Mariniča iz SDS ugotoviti politično odgovornost nosilcev javnih funkcij, ki so sodelovali v postopkih gradnje avtocest in ostale prometne infrastrukture. Podpisani poslanci namreč sumijo, da so bili nekateri postopki "netransparentni, negospodarni in politično dogovorjeni“.
Koalicija: preiskava je preobširna
Nekateri poslanci iz koalicije so v razpravi izrazili pomisleke, da je preiskava preobširna in da bi se preiskavo lahko izrabilo v politične namere. Janko Veber iz poslanske skupine SD je dejal, da bi v preiskavo lahko vključili tudi odločitev prejšnje vlade za spremembo cestninskega sistema, saj je po njegovi oceni šlo za ozek strankarski interes pred volitvami, ne pa za javni interes. Veber je opozoril še na preobsežnost preiskave, prav tako Lojze Posedel iz poslanske skupine Zares.
V poslanski skupini DeSUS pa dvomijo, da bo komisija dala pričakovane rezultate. Menijo, da gre za nabiranje političnih točk, a so ustanovitev preiskave kljub temu podprli. Kritičen do odreditve preiskave je bil tudi Anton Anderlič (LDS), ki je komisijo označil za misijo nemogoče. Po njegovem bi bilo ustrezneje, če bi sume na nezakonite posle prijavili utreznim organom.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.