Razprava članov odbora je kljub opozorilom predsednika odbora Rudija Mogeta (LDS), da gre zgolj za seznanitev z informacijo, poglobljena debata pa naj bi sledila potem, ko bodo dobili še analizo oz. strokovno oceno o razrešitvi problema pomanjkanja zdravnikov, trajala kar dve uri. Med drugim je beseda tekla o začetku vpisa na morebitno novo fakulteto - po pojasnilih državnega sekretarja na šolskem ministrstvu Staneta Pejovnika je prvi možni rok za vpis v študijskem letu 2003/2004. Ob opozorilih nekaterih članov odbora, da je treba fakulteto ustanoviti čim prej, pa je bilo slišati tudi pomisleke drugih na račun prevelikega hitenja.
Ministrica za šolstvo, znanost in šport Lucija Čok je uvodoma pojasnila, da se je ministrstvo resno lotilo te naloge. Po njenih besedah bo svet za visoko šolstvo na petkovi seji že obravnaval elaborat v zvezi z ustanovitvijo omenjene fakultete, ki pa je v nekaterih točkah še vsebinsko pomanjkljiv, tako da po vsej verjetnosti ne gre pričakovati kakšne dokončne odločitve. Glede omenjene analize oz. strokovne ocene - njeno pripravo je odbor na omenjeni januarski seji naložil ministrstvu za šolstvo v sodelovanju z ministrstvom za zdravje - je Pejovnik zatrdil, da bo zagotovo pripravljena v roku (do 10. maja), po vsej verjetnosti pa še pred tem.
V okviru razprave je Rudolf Petan (SDS) izrazil razočaranje nad informacijo, pri čemer je opozoril, da "problem ni od včeraj". Glede vpisa šele v šolskem letu 2003/04 pa je dejal, da je v naši državi navada, da se najpomembnejše stvari sprejemajo v časovni stiski, in menil, da bi bilo to v tem konkretnem primeru upravičeno. Njegov strankarski kolega France Cukjati je predlagal razmislek o tem, da bi ljubljanska medicinska fakulteta jeseni vpisala en oddelek še v Mariboru. Janez Podobnik (SLS) meni, da so upravičeni razlogi za ustanovitev medicinske fakultete v Mariboru, a je posvaril pred trmoglavljenjem o tem, da je treba vpisati prve študente že to jesen. Slavko Gaber (LDS) je poslanske kolege pozval k resni razpravi. Če je kdo resno pričakoval vpis na novo fakulteto že to jesen, to vsakomur, ki kaj ve o tem, pove vse, je prepričan. Tudi državni sekretar Pejovnik je glede tega spomnil, da so se 8. marca zaključile prijave za vpis za prihodnje študijsko leto. Tone Partljič (LDS) pa se je zavzel za ustanovitev medicinske fakultete v Mariboru, a obenem posvaril pred naglico, "da se fakulteta ne bi rodila kot nedonošenček".
Da morajo razpravljati o tem, ali so izpolnjeni pogoji za fakulteto, ne pa o tem, kdaj naj se ustanovi, je poudaril Jožef Školč (LDS). "To, kar počnemo, je neke vrste pritisk na organe, ki so z zakonom postavljeni, da branijo avtonomijo šolstva," je med drugim ocenil. Ob tem je "tvegal tezo", da se je pri ustanovitvi primorske univerze "zadeva zalomila zaradi prevelikih želja politike". Dodal je, da je število zdravnikov strokovno in ne politično vprašanje. V zvezi s predlogom Cukjatija za vpis oddelka ljubljanske medicinske fakultete v Mariboru pa je spomnil na avtonomijo šolstva. Cukjati je na to odvrnil, da res ne bodo prisilili ljubljanske fakultete k temu, obenem pa poudaril, da je kadrovski problem eminentno politično vprašanje: "prosim tega ne črtati iz področja dela DZ". Barovič pa je menil, da je to postalo politično vprašanje v trenutku, ko so informacijo dobili "na mizo". Obenem je dejal, da "spet ven vlečejo vlado" in se vprašal, kje so opozorila in ukrepi ministrstva za zdravje v zvezi s tem.
Prorektor na mariborski univerzi Franci Čuš je med drugim članom odbora povedal, da se mariborska univerza tega loteva z vso resnostjo in odgovornostjo. Strinjal pa se je, da se je treba držati postopkov. Maribor je po njegovem lokacija, ki omogoča študij medicine, med drugim pa je še poudaril, da se je programa nove fakultete lotila ekipa strokovnjakov.