Odreditev preiskave je zahtevala koalicija, s tem pa prehitela opozicijo, ki je pred tem napovedala preiskavo z enako vsebino. Preiskava bo zajela tudi obdobje pred nastopom vlade Janeza Janše, in sicer od 1. februarja naprej. O odreditvi preiskave ni glasovanja.
Nezaslišano je, da preiskovalno komisijo ustanovi koalicija, je v razpravi poslancev o ustanovitvi preiskovalke glede opreme menila Bojana Muršič iz SD. Upa, da bodo izsledki preiskave korektni, ne pa pamflet. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki je bil na tem mestu tudi v vladi Marjana Šarca, pa bi moral Šarca pravočasno obvestiti o praznih skladiščih, je izpostavila. Po njenih besedah se ves čas govori o praznih skladiščih ob nastopu vlade Janeza Janše, kar je sicer res, toda treba je pogledati tudi, zakaj so bila prazna, je pozvala. Izpostavila je, da je vsaka preiskovalna komisija zelo zahtevna, zaslišanja pa vodi predsednik, ki ima glavno besedo. Če se res želi priti zadevam do dna, bi bilo veliko bolje, da bi predsednik prihajal iz opozicije, je menila.
Alenka Jeraj iz SDS je povedala, da koalicija z zahtevo za ustanovitev preiskovalne komisije ni ničesar kršila. Po poslovniku lahko pač določeno število poslancev predlaga ustanovitev preiskovalne komisije, kar so v koaliciji tudi naredili, potem ko so kar nekaj časa poslušali napovedi opozicije o tem koraku. Glede vloge predsednika komisije pa je pritrdila temu, da je večina dela ponavadi na predsedniku. Vendar pa so vsi člani enakopravni in enakovredni in lahko svoje delo opravljajo zelo dejavno, je izpostavila.
Monika Gregorčič iz SMC pa je pojasnila, da centralna nabava zaščitne medicinske opreme v času Šarčeve vlade ni sodila v delokrog ministrstva za gospodarstvo, saj je bila nabava decentralizirana. Ministrstvo je bilo vpleteno le posredno, ker je zavod za blagovne rezerve njegov organ v sestavi. Počivalšek je za centralno nabavo postal zadolžen šele v Janševi vladi, je poudarila.
Edino orodje, ki zdaj ostane opoziciji, bo priprava ločenega mnenja na koncu, je ocenil Marko Bandelli iz SAB. Zaključek dela komisije je namreč po njegovem že mogoče predvideti. Glasil se bo, da nihče ni bil nič kriv, da so vse naredili, ker so reševali življenja, in da je bilo vse zakonito, je dejal.
Vroča razprava: 'Debata naj se z ulic preseli na preiskovalno komisijo'
V predstavitvi stališč poslanskih skupin so v DeSUS dejali, da je nova vlada prevzela gašenje požara brez ustrezne opreme, ki bi morala biti že pripravljena. Nova preiskovalna komisija bo ugotavljala politično odgovornost, posebna pozornost pa bo namenjena delovanju institucij pri zajezitvi epidemije. Če se je pojavilo osebno okoriščanje, v DeSUS pričakujejo, da bodo ustrezni organi ukrepali, je povedal Franc Jurša.
Cena opreme se je z razmahom epidemije povišala, roki za dobavo pa podaljšali, so spomnili v SDS. Šerčeva vlada po besedah Lidije Ivanuša ni pravočasno ukrepala, da bi zagotovila dovolj opreme, tako da so novo vlado pričakala prazna skladišča. Preiskovalna komisija naj preveri vse vidike nakupa zaščitne opreme, je pozvala.
V preiskovalni komisiji bodo sodelovali tako koalicijski kot opozicijski poslanci, so izpostavili v SMC. Če želijo bodisi v koaliciji bodisi opoziciji res priti do vseh okoliščin in podatkov, potem je med njimi več skupnega, kot se zdi, je dejala Mateja Udovč. V SMC nimajo težav z upoštevanjem predlogov vseh strank, ker ničesar ne skrivajo, je zagotovila.
V NSi želijo, da tudi pristojni organi pridejo obravnavani zadevi do dna, kaj se je torej dogajalo v času, ko na trgu niso bile normalne, ampak "mafijske " razmere, je dejal Aleksander Reberšek. Želijo si, da se debata z ulic prenese na preiskovalno komisijo, cilj NSi pa je priti do resnice.
V opoziciji pa so bili kritični. Z izbranimi podjetji so bile dogovorjene stoodstotne ali še večje marže, so poudarili v LMŠ. Vlada nima nobenih moralnih zavor več, je dejal Brane Golubovič. Z blokado opozicije, da bi preiskovala nabave opreme, je koalicija po njegovih besedah pokazala, da ji vrednote ne pomenijo veliko. Namen ustanovitve preiskovalke je zaščititi Janšo, Mateja Tonina in Počivalška, je ocenil.
Manever koalicije, ki je sama vložila zahtevo za ustanovitev preiskovalne komisije, po mnenju SD pomeni kupovanje časa. A prej ko slej se bo pokazalo, kaj se je v resnici dogajalo, je še dejala Muršičeva. Samo upati je, da bo še pred preiskovalno komisijo svoje delo opravil tudi Nacionalni preiskovalni urad, je dejala.
Po mnenju SAB bi bilo edino pravilno, da bi predsednik komisije prišel iz opozicije, je dejal Bandelli. Koalicija je po njegovih besedah zlorabila epidemijo in se okoristila, kršitelje pa je treba poklicati na odgovornost. Zapravljenega davkoplačevalskega denarja sicer ne bo mogoče dobiti nazaj, mogoče pa bo ugotoviti, ali je bil porabljen na pregleden način, je sklenil.
Tudi o nadzornikih v SDH in noveli tretjega protikoronskega zakona
Še ena današnja točka dnevnega reda, ki vzbuja zanimanje javnosti, je glasovanje o predlogu vlade za imenovanje dveh nadzornikov Slovenskega državnega holdinga (SDH). Ministrski zbor za člana nadzornega sveta, ki bosta nasledila Duška Kosa in Damjana Beliča, predlaga nekdanjega prvega davkarja v državi Ivana Simiča, ki v zadnjem času svetuje vladi pri pripravi protikoronskih ukrepov in vodi strateški svet za debirokratizacijo, ter nekdanjega predsednika uprave zavarovalnice Grawe Boža Emeršiča. Vladni predlog mora v DZ dobiti 46 glasov, glasuje pa se o obeh imenih skupaj.
Bo pa DZ danes opravil tudi prvo obravnavo predloga LMŠ za noveliranje tretjega protikoronskega zakona, po katerem bi bili posamezniki, ki so imeli 13. marca v Sloveniji stalno prebivališče, od oktobra do decembra letos upravičeni do univerzalnega dohodka v višini 100 evrov na mesec. S tem želijo v LMŠ spodbuditi zasebno potrošnjo.
KOMENTARJI (284)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.